Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

13 marca 2018 r.
7:58

Z MOPR zniknęło 210 tys. zł. Dlatego urzędniczka rzuciła się pod pociąg?

59 22 A A

Z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Chełmie wyprowadzono około 210 tys. zł. Prokuratura bada, czy ze sprawą może mieć związek urzędniczka, która targnęła się na życie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Sprawa dotyczy przywłaszczenia mienia znacznej wartości na szkodę MOPR – mówi Bogusław Lechocki z chełmskiego Zamiejscowego Ośrodka Prokuratury Okręgowej w Lublinie. – Doszło do tego w latach 2011-18 r. Przestępstwo to zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Lechocki podkreśla, że na obecnym etapie śledztwo prowadzone jest w sprawie. Nie można jeszcze określić osoby, lub osób mających związek z tym przestępstwem. Tymczasem nieprawidłowości w finansach MOPR wyszły na jaw, kiedy korzystającą z urlopu pracownicę na co dzień zajmującą się wypłacaniem świadczeń zastąpiła koleżanka.

Kiedy dopatrzyła się niedoboru pieniędzy, zadzwoniła do kobiety, która mogła być za to odpowiedzialna. Tamta zapewniła ją, że kiedy wróci z urlopu, to wszystko ureguluje. Niedługo po tym rzuciła się pod pociąg.

Zawiadomienie o tym, że z MOPR zostały wyprowadzone pieniądze, złożył Waldemar Kozioł, dyrektor ośrodka. W samej sprawie kilkuletniego wyprowadzania pieniędzy z ośrodka nie chciał się wypowiadać. – To, co się stało, to dla nas ogromne nieszczęście – mówi Kozioł. – Odeszła nasza koleżanka. Nic nie może być dostatecznym powodem, aby odbierać sobie życie. Trudno nam się po tym otrząsnąć.

Dlaczego przez siedem lat kolejne kontrole nie wykazały, że z MOPR wypływają pieniądze? Być może wyjaśni to i śledztwo, i kontrola, którą po ostatnich wydarzeniach w MOPR zarządziły władze Chełma.

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Zwykły robol / 17 marca 2018 o 18:08
Najniższa krajowa to wg Ciebie niezła pensyjka? 
Avatar
Gallo / 15 marca 2018 o 22:05
zasada jest jedna, powszechna i niepodważalna: w kontroli ma wyjść nic. no może kilka ***relnych zaleceń, dla picu.
Avatar
Ewa / 14 marca 2018 o 19:21
Najpierw trzeba przetrzepać dobrze Urząd Miasta . Tam też jest ciekawie.
Avatar
Gość / 14 marca 2018 o 17:36
sie pytam,kto kontroluje finanse w Chełmie???przez tyle lat nie skontrolowali finansów tej instytucji??prokurator powinien postawić zarzuty nie dopełnienia obowiązków.
Avatar
gość / 14 marca 2018 o 01:42
undefined napisał:
MOPRy i GOPSy to dojne krowy dla pracowników tych instytucji.nic się nie zmieniło od lat-kradli,kradną i będą kraść!!!
 A może jedna osoba odpowiadała, a jakaś grupka sobie podreperowywała pensyjki? Jak to się wydało, to ta, co miała odpowiedzieć za proceder osobiście, to się załamała i targnęła na życie? Znam przypadki, gdzie zatrudniano jakąś osobę i w ogóle nie dawano zakresu czynności, ani nie przyuczano co ta osoba ma robić, a na jej konto inne "się dorabiały". Jak ta osoba się zorientowała w czym rzecz, to wolała sama się zwolnić, bo przypadkiem zobaczyła, że pali się w c.o. dokumentami. Wcześniej ją poraziło, że starsi stażem pracownicy namawiali ją na branie łapówek, a jak odmówiła, to wyszło, że inni brali, że niby jej oddadzą.To jej powiedziała jedna osoba, że dała, a sprawa nie została załatwiona,a takich osób było więcej.I co taka osoba może zrobić, jak ma przeciw sobie całą klikę? W innym miejscu "obławiania" młodą osobę zatrudniono też "na ofiarę", bo miała być sekretarką, a potem po pół roku chciano zrobić ją dyr. administracyjnym.Jak raz udało jej się zobaczyć fuksem kartoteki, to aż zmartwiała, bo gołym okiem było widać, że 3/4 stanu faktycznie nie ma, a ogólne lelum polelum sprzyjało, że każdy kradł co mógł, nawet główna księgowa i się z tym wcale nie kryła. Uciekła stamtąd, ale zapłaciła długim bezrobociem, bez zasiłku żadnego. W tym przypadku też coś było może na rzeczy,a za tym przemawia to, że to trwało tyle lat i nikt nic nie wiedział i się nie orientował? Nieprawdopodobne. Czasem ktoś nie może się zwolnić, bo ma rodzinę, weźmie jakiś kredyt hipoteczny, i jest po prostu w matni. Ale najlepiej winę zwalić na nieżyjącą, bo już nie może nikogo wydać.
 A może jedna osoba odpowiadała, a jakaś grupka sobie podreperowywała pensyjki? Jak to się wydało, to ta, co miała odpowiedzieć za proceder osobiście, to się załamała i targnęła na życie? Znam przypadki, gdzie zatrudniano jakąś osobę i w ogóle nie dawano zakresu czynności, ani nie przyuczano co ta osoba ma robić, a na jej konto inne "się dorabiały". Jak ta osoba się zorientowała w czym rzecz, to wolała sama się zwolnić, bo przypadkiem zobaczyła, że pali się w c.o. dokumentami. Wcześniej ją poraziło, że starsi stażem ... rozwiń
Avatar
gość / 14 marca 2018 o 01:06
monika napisał:
Jakie są koszty utrzymnia MOPR-ów? Jaka cześć środków przekazywanych na ich utrzymanie trafia do potrzebujących? Czy ktoś to wyliczył?
 Do MOPR-ów trafiają mizerne kwoty z PFRON-u. Są przeznaczone na pomoc dla inwalidów. Jednak tak są obwarowane biurokratycznymi procedurami, że osoba z I gr. inwalidzką nie jest w stanie sobie nic załatwić, chyba że ma ze troje domowników do gromadzenia i załatwiania różnych papierów. Zwykle dostaje 50% potrzebnych pieniędzy, a resztę musi dopłacić sama. Często nie mając nawet 1 tys. renty. PFRON ogłasza, że dopłaca aż do 95%, ale to chyba swoim. Najwięcej korzystają ci co pozałatwiali sobie grupy inwalidzkie i dostają co roku dopłaty po 1-2 tys. do wczasów zwanych turnusami rehabilitacyjnymi. Osobom z I gr. nie dopłaca się do opiekunów, więc nie są zazwyczaj w stanie pojechać sami i ich nie stać. Do sanatoriów z I gr. w ogóle nie chcą lekarze wysyłać, twierdząc, że "się nie nadają". Wszystko sobie załatwiają ludzie cwani i bogaci. I tak to teraz w Polsce jest.
 Do MOPR-ów trafiają mizerne kwoty z PFRON-u. Są przeznaczone na pomoc dla inwalidów. Jednak tak są obwarowane biurokratycznymi procedurami, że osoba z I gr. inwalidzką nie jest w stanie sobie nic załatwić, chyba że ma ze troje domowników do gromadzenia i załatwiania różnych papierów. Zwykle dostaje 50% potrzebnych pieniędzy, a resztę musi dopłacić sama. Często nie mając nawet 1 tys. renty. PFRON ogłasza, że dopłaca aż do 95%, ale to chyba swoim. Najwięcej korzystają ci co pozałatwiali sobie grupy inwalidzkie i dostają co roku... rozwiń
Avatar
gość / 14 marca 2018 o 00:45
undefined napisał:
MOPR czy to to samo co MOPS???
 Niby. I tu i tu powinni być pomocą biedaków, a są biurokratami pilnującymi biurek, z niezłymi pensyjkami i tzw. bokami.Z roku na rok liczba ich stale się powiększa i trzeba mieć niezłe "plecy", żeby  tam dostać  etat. Wujki z PSL tam upychają swoich.
Avatar
Gość / 13 marca 2018 o 20:11
MOPR czy to to samo co MOPS???
Avatar
Dzwon / 13 marca 2018 o 18:37
Tych kontrolerów, należy zapytać, za co brali i biora pieniądze. Powinni zapłacić za szkody, spowodowane ich zabawą w pracę.
Avatar
Dwon / 13 marca 2018 o 18:34
Tych kontrolerów, należy zapytać, za co brali i biora pieniądze. Powinni zapłacić za szkody, spowodowane ich zabawą w pracę.
Avatar
Zwykły robol / 17 marca 2018 o 18:08
Najniższa krajowa to wg Ciebie niezła pensyjka? 
Avatar
Gallo / 15 marca 2018 o 22:05
zasada jest jedna, powszechna i niepodważalna: w kontroli ma wyjść nic. no może kilka ***relnych zaleceń, dla picu.
Avatar
Ewa / 14 marca 2018 o 19:21
Najpierw trzeba przetrzepać dobrze Urząd Miasta . Tam też jest ciekawie.
Avatar
Gość / 14 marca 2018 o 17:36
sie pytam,kto kontroluje finanse w Chełmie???przez tyle lat nie skontrolowali finansów tej instytucji??prokurator powinien postawić zarzuty nie dopełnienia obowiązków.
Avatar
gość / 14 marca 2018 o 01:42
undefined napisał:
MOPRy i GOPSy to dojne krowy dla pracowników tych instytucji.nic się nie zmieniło od lat-kradli,kradną i będą kraść!!!
 A może jedna osoba odpowiadała, a jakaś grupka sobie podreperowywała pensyjki? Jak to się wydało, to ta, co miała odpowiedzieć za proceder osobiście, to się załamała i targnęła na życie? Znam przypadki, gdzie zatrudniano jakąś osobę i w ogóle nie dawano zakresu czynności, ani nie przyuczano co ta osoba ma robić, a na jej konto inne "się dorabiały". Jak ta osoba się zorientowała w czym rzecz, to wolała sama się zwolnić, bo przypadkiem zobaczyła, że pali się w c.o. dokumentami. Wcześniej ją poraziło, że starsi stażem pracownicy namawiali ją na branie łapówek, a jak odmówiła, to wyszło, że inni brali, że niby jej oddadzą.To jej powiedziała jedna osoba, że dała, a sprawa nie została załatwiona,a takich osób było więcej.I co taka osoba może zrobić, jak ma przeciw sobie całą klikę? W innym miejscu "obławiania" młodą osobę zatrudniono też "na ofiarę", bo miała być sekretarką, a potem po pół roku chciano zrobić ją dyr. administracyjnym.Jak raz udało jej się zobaczyć fuksem kartoteki, to aż zmartwiała, bo gołym okiem było widać, że 3/4 stanu faktycznie nie ma, a ogólne lelum polelum sprzyjało, że każdy kradł co mógł, nawet główna księgowa i się z tym wcale nie kryła. Uciekła stamtąd, ale zapłaciła długim bezrobociem, bez zasiłku żadnego. W tym przypadku też coś było może na rzeczy,a za tym przemawia to, że to trwało tyle lat i nikt nic nie wiedział i się nie orientował? Nieprawdopodobne. Czasem ktoś nie może się zwolnić, bo ma rodzinę, weźmie jakiś kredyt hipoteczny, i jest po prostu w matni. Ale najlepiej winę zwalić na nieżyjącą, bo już nie może nikogo wydać.
 A może jedna osoba odpowiadała, a jakaś grupka sobie podreperowywała pensyjki? Jak to się wydało, to ta, co miała odpowiedzieć za proceder osobiście, to się załamała i targnęła na życie? Znam przypadki, gdzie zatrudniano jakąś osobę i w ogóle nie dawano zakresu czynności, ani nie przyuczano co ta osoba ma robić, a na jej konto inne "się dorabiały". Jak ta osoba się zorientowała w czym rzecz, to wolała sama się zwolnić, bo przypadkiem zobaczyła, że pali się w c.o. dokumentami. Wcześniej ją poraziło, że starsi stażem ... rozwiń
Avatar
gość / 14 marca 2018 o 01:06
monika napisał:
Jakie są koszty utrzymnia MOPR-ów? Jaka cześć środków przekazywanych na ich utrzymanie trafia do potrzebujących? Czy ktoś to wyliczył?
 Do MOPR-ów trafiają mizerne kwoty z PFRON-u. Są przeznaczone na pomoc dla inwalidów. Jednak tak są obwarowane biurokratycznymi procedurami, że osoba z I gr. inwalidzką nie jest w stanie sobie nic załatwić, chyba że ma ze troje domowników do gromadzenia i załatwiania różnych papierów. Zwykle dostaje 50% potrzebnych pieniędzy, a resztę musi dopłacić sama. Często nie mając nawet 1 tys. renty. PFRON ogłasza, że dopłaca aż do 95%, ale to chyba swoim. Najwięcej korzystają ci co pozałatwiali sobie grupy inwalidzkie i dostają co roku dopłaty po 1-2 tys. do wczasów zwanych turnusami rehabilitacyjnymi. Osobom z I gr. nie dopłaca się do opiekunów, więc nie są zazwyczaj w stanie pojechać sami i ich nie stać. Do sanatoriów z I gr. w ogóle nie chcą lekarze wysyłać, twierdząc, że "się nie nadają". Wszystko sobie załatwiają ludzie cwani i bogaci. I tak to teraz w Polsce jest.
 Do MOPR-ów trafiają mizerne kwoty z PFRON-u. Są przeznaczone na pomoc dla inwalidów. Jednak tak są obwarowane biurokratycznymi procedurami, że osoba z I gr. inwalidzką nie jest w stanie sobie nic załatwić, chyba że ma ze troje domowników do gromadzenia i załatwiania różnych papierów. Zwykle dostaje 50% potrzebnych pieniędzy, a resztę musi dopłacić sama. Często nie mając nawet 1 tys. renty. PFRON ogłasza, że dopłaca aż do 95%, ale to chyba swoim. Najwięcej korzystają ci co pozałatwiali sobie grupy inwalidzkie i dostają co roku... rozwiń
Avatar
gość / 14 marca 2018 o 00:45
undefined napisał:
MOPR czy to to samo co MOPS???
 Niby. I tu i tu powinni być pomocą biedaków, a są biurokratami pilnującymi biurek, z niezłymi pensyjkami i tzw. bokami.Z roku na rok liczba ich stale się powiększa i trzeba mieć niezłe "plecy", żeby  tam dostać  etat. Wujki z PSL tam upychają swoich.
Avatar
Gość / 13 marca 2018 o 20:11
MOPR czy to to samo co MOPS???
Avatar
Dzwon / 13 marca 2018 o 18:37
Tych kontrolerów, należy zapytać, za co brali i biora pieniądze. Powinni zapłacić za szkody, spowodowane ich zabawą w pracę.
Avatar
Dwon / 13 marca 2018 o 18:34
Tych kontrolerów, należy zapytać, za co brali i biora pieniądze. Powinni zapłacić za szkody, spowodowane ich zabawą w pracę.