poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Chełm

Za czym kolejka ta stoi

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 maja 2005, 21:34

W chełmskiej niepublicznej poradni "Zdrowie” przy ul. Szymanowskiego przez dwa dni kilkuset pacjentów usiłowało zarejestrować się do okulisty. Wyznaczane im terminy wizyt sięgają nawet końca roku.

- To skandal, dlaczego traktują nas jak bydło, dlaczego nie rejestrują nas na bieżąco - wykrzykiwali zdesperowani pacjenci. Wyglądali raczej na demonstrację, niż kolejkę do poradni. Brakowało jedynie transparentów.
- To prawda, że czas oczekiwania na poradę okulistyczną jest długi - mówi lek. med. Piotr Kozar, kierownik "Zdrowia”. - Dlatego też tworzymy listy oczekujących. Ostatni raz w lutym. Tym razem jesteśmy zmuszeni rozciągnąć kolejkę do końca roku.
Tworzenia list oczekuje od poradni Narodowy Fundusz Zdrowia, który podpisuje z nimi umowy na usługi medyczne. Tasiemcowa kolejka do poradni okulistycznej w przychodni "Zdrowie” jest dowodem na to, że otrzymała ona z funduszu zbyt mało pieniędzy na specjalistyczne porady.
Kozar podkreśla, że jeśli pacjent wymaga natychmiastowej pomocy okulistycznej, to każdy lekarz i zakład, z którym ma podpisaną umowę, ma obowiązek przyjąć ubezpieczonego poza kolejnością. Lekarz ma się przy tym kierować wskazaniami medycznymi, a nie wielkością kontraktu z NFZ czy kolejką do jego gabinetu.
Zdaniem Czesława Parola, kierownika chełmskiej delegatury oddziału NFZ w Lublinie, kolejki do okulistycznych gabinetów wydłużyły się, od kiedy można się do nich zgłaszać bez skierowania od lekarza rodzinnego. W efekcie ustawiają się w nich także pacjenci z banalnymi schorzeniami, z którymi znakomicie poradziłby sobie lekarz w ogólnej przychodni.
- Pacjenci nie są przypisani do specjalistycznych przychodni w miejscu swojego zamieszkania - mówi Parol. - Dlatego też chełmianie mogą zapisać się na wizytę u któregokolwiek z miejscowych okulistów, albo do przychodni we Włodawie, Krasnymstawie czy Lublinie. Zapewniam, że czas oczekiwania w tych placówkach jest zróżnicowany.
Parol radzi, by przed zarejestrowaniem się sprawdzić czas oczekiwania na stronie internetowej oddziału NFZ w Lublinie www.nfz-lublin.pl. Z przedstawionej tam informacji wynika, że przed ostatnią rejestracją na wizytę u okulisty w przychodni "Zdrowie” trzeba było czekać miesiąc. Teraz ten czas na pewno się wydłuży •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!