czwartek, 22 marca 2018 r.

Chełm

Zabrakło wyobraźni

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 września 2005, 21:50
Autor: Anna Turewicz

Kilkudziesięciu mieszkańców Świerż (gm. Dorohusk) podpisało się pod petycją, w której domagają się zmiany projektu remontowanej właśnie drogi wojewódzkiej przebiegającej przez tę miejscowość. Ludzie z jednej strony cieszą się, że będzie nowa droga, z drugiej są zaniepokojeni tym, że projektant nie pomyślał o ich potrzebach.


Wzdłuż całej miejscowości kładzione są nienaturalnie wysokie krawężniki, pozostawiono bardzo wąskie wjazdy na posesje, nikt nie zaplanował zjazdów przy dwóch wiejskich sklepach, – Według projektu mury stojącego na rynku budynku znalazły się w pasie drogowym – mówi właścicielka sklepu, który miał być odcięty od drogi krawężnikiem i pasem zieleni – Moim zdaniem to świadczy o tym, że projektant nigdy nie był w Świerżach. Nie widział na oczy tej ulicy i narysował ją sobie od linijki na starych wykresach.
Drogowcy tłumaczą, że krawężniki będą miały nie więcej niż 12 cm. – Chciałbym zobaczyć jak latem na tej drodze wyminą się na przykład kombajn i traktor z przyczepami – mówi Krzysztof H. ze Świerż.
Zarząd Dróg Wojewódzkich twierdzi, że w trakcie prac przygotowawczych przeprowadzono liczne konsultacje z mieszkańcami. Nikt jednak nie przypomina sobie żadnych konkretnych rozmów na ten temat. Zdzisława R. pamięta te tzw. „konsultacje”. – Przyszło dwóch geodetów – mówi. – Kazali coś podpisać, powiedzieli, że będzie nowa droga. I tyle. Nikt o nic nie pytał.
Projektant nie wziął pod uwagę, że w centrum wsi ludzie robią zakupy i zamiast zjazdów zaprojektował przy sklepach wysoki krawężnik, pas zieleni, zakaz zatrzymywania się i podwójną ciągłą linię. – Jestem osobą nie w pełni sprawną – mówi Stanisław W. ze Świerż. – Nie dam rady przyjść do sklepu na piechotę, a potem wracać z zakupami. Gdzie mam postawić swój samochód?
Ze wszystkimi wątpliwościami mieszkańcy zwrócili się do Urzędu Gminy Dorohusk. – Natychmiast zajęliśmy się tą sprawą – mówi Zbigniew Gajda z Urzędu Gminy w Dorohusku. – Wysłaliśmy pismo do zarządcy drogi z prośbą o zmianę projektu.
Kilka dni temu z przedstawicielami gminnego samorządu i mieszkańcami spotkała się tzw. Rada Budowy (inspektor nadzoru budowlanego, inżynier kontraktu, kierownik budowy oraz przedstawiciel Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie). Po burzliwej dyskusji okazało się, że tak naprawdę chodzi o jeden podpis i odrobinę dobrej woli. Ostatecznie Przedstawiciel Zarządu Dróg Wojewódzkich zapowiedział, że prawdopodobnie krawężnik przy sklepie zostanie obniżony. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!