Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

29 listopada 2017 r.
14:46

Zabytkowa kostka z bazaltu przykryta asfaltem. Co na to konserwator?

1 12 A A
Po wojnie gdy zbliżała się zima dzielnicowy zamykał całą ul. Stephensona dla ruchu i udostępniał ją dzieciom jako tor saneczkowy
Po wojnie gdy zbliżała się zima dzielnicowy zamykał całą ul. Stephensona dla ruchu i udostępniał ją dzieciom jako tor saneczkowy (fot. Jacek Barczyński)

Drogowcy na osiedlu Dyrekcja wyremontowali ul. Stephensona w Chełmie. Po raz drugi przykryli asfaltem przedwojenną bazaltową kostkę. – To zbyt cenny materiał, by być podbudową asfaltowej nawierzchni – stwierdza tymczasem konserwator zabytków

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ul. Stephensona to 300-metrowy odcinek od Chełmskiego Domu Kultury do Gmachu Dyrekcji Kolei, w którym obecnie mieści się szereg instytucji publicznych.

– Remont polegał na sfrezowaniu starego asfaltu, regulacji studzienek burzowych i ułożeniu nowego, asfaltowego dywanika – mówi Krzysztof Tomasik, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Chełmie. – Wszystko to kosztowało miasto ponad 90 tys. zł. Gdyby w programie tego przedsięwzięcia uwzględnić zdjęcie pierwotnej nawierzchni z kostki bazaltowej to koszty musiały by ulec zwielokrotnieniu.

Tomasik zastrzega się, że to był tylko remont mający na celu poprawę stanu nawierzchni. Jego zdaniem nad odzyskaniem kostki można by się było zastanawiać w przypadku o wiele bardziej zaawansowanej modernizacji tej ulicy połączonej z wymianą podziemnych sieci.

Zezwolenie na przykrycie kostki asfaltem wydał jeszcze w 1997 r. Zygmunt Gardziński, ówczesny kierownik chełmskiej delegatury obecnego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

– Bazaltowa nawierzchnia była już tak wyślizgana, ze stanowiła zagrożenie w ruchu drogowym – mówi Gardziński. – Jednocześnie nie było firm drogowych potrafiących to naprawić. Dlatego zgodziłem się na asfalt. Jednocześnie wierzę, że przyjdzie czas, kiedy możliwe stanie się przywrócenie pierwotnego i bezpiecznego stanu nawierzchni ul. Stephensona. Tym bardziej, że pod asfaltem kostka zachowała się w dobrym stanie.

Paweł Wira, następca Gardzińskiego na stanowisku konserwatora zabytków przyznaje, że dokończony właśnie remont ulicy nie był z nim konsultowany. Uważa, że nie jest dobrze, kiedy tak cenny materiał, jak bazaltowa kostka stanowi podbudowę asfaltowej nawierzchni.

– W przypadku kolejnego remontu będę się opowiadał jeśli nie za odtworzeniem oryginalnej nawierzchni, to przynajmniej zabraniem stamtąd kostki i przeznaczeniem jej na inne cele. To zbyt cenny materiał budowlany, aby w końcu po niego nie sięgnąć – stwierdza Wira.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 8 grudnia 2017 o 23:08
A co stało się z kamieniami brukowymi, wydobytymi z nawierzchni przy remoncie ulicy Lubelskiej od ulicy Podawanej do Bazyliki? Jaki los spotkał granitowe krawężniki podczas remontu ul. 11 Listopada? Gdzie one trafiły?
Avatar
Gość / 2 grudnia 2017 o 19:39
Cała ulica Piłsudskiego to też kostka bazaltowa.
Avatar
Gość / 1 grudnia 2017 o 16:11
Podzielam pogląd @Chełmianina. Jako mieszkaniec owej ulicy uważam, że stan nawierzchni wymagał natychmiastowej interwencji. Szczególnie, iż jest to jedna z głównych dróg, która prowadzi do gmachu wiecznie obleganego przez ludzi. Proszę się tam przejechać w godzinach szczytu (8 rano, 15-16 po południu). Istny sajgon! A teraz pytanie do publiczności. Wiecie kto jest właścicielem gmachu? Po drugie zastanawiali się Państwo nad tym dlaczego zamiast pomnika JP2 nie rozbudowano tam parkingu na ½ skweru? Przecież znalazłoby się miejsce dla pomnika jak i dla parkingu! Proszę zapytać ludzi starszych z osiedla dlaczego tak zagłosowali! Ponadto jest sporo ulic w Chełmie, które wymagają natychmiastowego działania. Mam na myśli chociażby ul. Kolejową! Studzienki i dziury tak wspaniałe, że można zawieszenie zostawić na poboczu. Jeżeli mają Państwo życzenie aby przejechać się taką nawierzchnią to proszę spróbować to zrobić np. na ulicy Krzywej! Za ewentualne rozwalenie zawieszenia nie odpowiadam.
Podzielam pogląd @Chełmianina. Jako mieszkaniec owej ulicy uważam, że stan nawierzchni wymagał natychmiastowej interwencji. Szczególnie, iż jest to jedna z głównych dróg, która prowadzi do gmachu wiecznie obleganego przez ludzi. Proszę się tam przejechać w godzinach szczytu (8 rano, 15-16 po południu). Istny sajgon! A teraz pytanie do publiczności. Wiecie kto jest właścicielem gmachu? Po drugie zastanawiali się Państwo nad tym dlaczego zamiast pomnika JP2 nie rozbudowano tam parkingu na ½ skweru? Przecież znalazłoby się miejsce dla pomnika j... rozwiń
Avatar
Gość / 30 listopada 2017 o 12:03
zajmijcie sie zrujnowany,mi kamienicami i brakiem parkingów a nie kostka jak wam tak szkoda to sobie weżcie
Avatar
parias / 30 listopada 2017 o 08:00
Z Piask do chełm droga przed wojną była wykonana z drewnianego bruku.
Avatar
Gość / 30 listopada 2017 o 07:44
być może dzięki przykryciu asfaltem kostka została w Chełmie a nie została wywieziona do Niemiec w początkach lat 90 tych w tamtych latach protest mieszkańców Wrocławia uratował podobną kostkę przed wywozem do Niemiec a płacono jak na tamte czasy niezła kasę 1000 marek za m2 niestety do dziś nie wiadomo gdzie się podziała kostka z ulicy Oliwskiej w Gdańsku i po drugiej stronie kanału portowego Wisłoujścia
Avatar
Chełmianin / 29 listopada 2017 o 19:41
Chełmianin. Jeździłem autem i motocyklem tą drogą jak była ta kostka. To było jakieś szaleństwo tak jazda. A co mówiąc jak popadal deszcz! Kostka śliska jak cholera niebezpieczna na maxa. Ja się cieszę że jest pokryta asfaltem tylko zrobili by to dobrą technologią a nie smarowanie jak masłem cienko. . A jeżeli chodzi o zamykanie na zimę ;-) to i teraz można :) tylko gdzie ta zima :)
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 18:09
Pora się zabrać za tych konserwatorów zabytków i archeologów!
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 17:31
Nie bój się, nie bój! Nikt ci tej drogocennej kostki, a właściwie "kocich głów" nie ukradnie. Kiedyś sobievwykopiesz i piękny kominek w chałupie machniesz.
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 17:24
w Radzyniu jest nie inaczej. w imię nowoczesności pokrtyto asfaltem piękną kostkę na ul Warszawskiej
Avatar
Gość / 8 grudnia 2017 o 23:08
A co stało się z kamieniami brukowymi, wydobytymi z nawierzchni przy remoncie ulicy Lubelskiej od ulicy Podawanej do Bazyliki? Jaki los spotkał granitowe krawężniki podczas remontu ul. 11 Listopada? Gdzie one trafiły?
Avatar
Gość / 2 grudnia 2017 o 19:39
Cała ulica Piłsudskiego to też kostka bazaltowa.
Avatar
Gość / 1 grudnia 2017 o 16:11
Podzielam pogląd @Chełmianina. Jako mieszkaniec owej ulicy uważam, że stan nawierzchni wymagał natychmiastowej interwencji. Szczególnie, iż jest to jedna z głównych dróg, która prowadzi do gmachu wiecznie obleganego przez ludzi. Proszę się tam przejechać w godzinach szczytu (8 rano, 15-16 po południu). Istny sajgon! A teraz pytanie do publiczności. Wiecie kto jest właścicielem gmachu? Po drugie zastanawiali się Państwo nad tym dlaczego zamiast pomnika JP2 nie rozbudowano tam parkingu na ½ skweru? Przecież znalazłoby się miejsce dla pomnika jak i dla parkingu! Proszę zapytać ludzi starszych z osiedla dlaczego tak zagłosowali! Ponadto jest sporo ulic w Chełmie, które wymagają natychmiastowego działania. Mam na myśli chociażby ul. Kolejową! Studzienki i dziury tak wspaniałe, że można zawieszenie zostawić na poboczu. Jeżeli mają Państwo życzenie aby przejechać się taką nawierzchnią to proszę spróbować to zrobić np. na ulicy Krzywej! Za ewentualne rozwalenie zawieszenia nie odpowiadam.
Podzielam pogląd @Chełmianina. Jako mieszkaniec owej ulicy uważam, że stan nawierzchni wymagał natychmiastowej interwencji. Szczególnie, iż jest to jedna z głównych dróg, która prowadzi do gmachu wiecznie obleganego przez ludzi. Proszę się tam przejechać w godzinach szczytu (8 rano, 15-16 po południu). Istny sajgon! A teraz pytanie do publiczności. Wiecie kto jest właścicielem gmachu? Po drugie zastanawiali się Państwo nad tym dlaczego zamiast pomnika JP2 nie rozbudowano tam parkingu na ½ skweru? Przecież znalazłoby się miejsce dla pomnika j... rozwiń
Avatar
Gość / 30 listopada 2017 o 12:03
zajmijcie sie zrujnowany,mi kamienicami i brakiem parkingów a nie kostka jak wam tak szkoda to sobie weżcie
Avatar
parias / 30 listopada 2017 o 08:00
Z Piask do chełm droga przed wojną była wykonana z drewnianego bruku.
Avatar
Gość / 30 listopada 2017 o 07:44
być może dzięki przykryciu asfaltem kostka została w Chełmie a nie została wywieziona do Niemiec w początkach lat 90 tych w tamtych latach protest mieszkańców Wrocławia uratował podobną kostkę przed wywozem do Niemiec a płacono jak na tamte czasy niezła kasę 1000 marek za m2 niestety do dziś nie wiadomo gdzie się podziała kostka z ulicy Oliwskiej w Gdańsku i po drugiej stronie kanału portowego Wisłoujścia
Avatar
Chełmianin / 29 listopada 2017 o 19:41
Chełmianin. Jeździłem autem i motocyklem tą drogą jak była ta kostka. To było jakieś szaleństwo tak jazda. A co mówiąc jak popadal deszcz! Kostka śliska jak cholera niebezpieczna na maxa. Ja się cieszę że jest pokryta asfaltem tylko zrobili by to dobrą technologią a nie smarowanie jak masłem cienko. . A jeżeli chodzi o zamykanie na zimę ;-) to i teraz można :) tylko gdzie ta zima :)
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 18:09
Pora się zabrać za tych konserwatorów zabytków i archeologów!
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 17:31
Nie bój się, nie bój! Nikt ci tej drogocennej kostki, a właściwie "kocich głów" nie ukradnie. Kiedyś sobievwykopiesz i piękny kominek w chałupie machniesz.
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 17:24
w Radzyniu jest nie inaczej. w imię nowoczesności pokrtyto asfaltem piękną kostkę na ul Warszawskiej