piątek, 23 marca 2018 r.

Chełm

Zabytkowy mur runął na chodnik

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 marca 2011, 19:38

Oryginalne cegły ze zrujnowanego muru mogą się jeszcze przydać do jego odbudowy (Jacek Barczyński)
Oryginalne cegły ze zrujnowanego muru mogą się jeszcze przydać do jego odbudowy (Jacek Barczyński)

We wtorek w nocy od strony ul. Pocztowej w Chełmie runął fragment zabytkowego muru otaczającego Bazylikę Narodzenia NMP. Cegły posypały się na chodnik. Na szczęście akurat nikt tamtędy nie przechodził.

To była już trzecia katastrofa budowlana związana z tym murem. Do poprzedniej doszło w 2009 r. Tak wtedy, jak i w poprzednich przypadkach mur odbudowało miasto kosztem ponad 440 tys. zł. Prawdopodobnie i tym razem będzie tak samo.

– Parafii nie stać na tak kosztowną inwestycję – mówi ks. Tadeusz Kądziołka, proboszcz Parafii pw. Narodzenia NMP, do której należy zabytkowy mur. – Niemniej jednak ten mur był przewidziany do gruntownego remontu. Katastrofa budowlana tylko to zadanie przyspieszyła.
We wtorek resztki muru zebrali i wywieźli do swojej bazy na Bieławinie pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Przy pomocy koparki rozebrali także kolejny odcinek muru, także grożący zawaleniem.

– Nie oznacza to, że nasza spółka będzie wykonawcą remontu muru – zastrzega się Andrzej Roguski, prezes MPGK. – Angażując naszych pracowników i sprzęt chcieliśmy jedynie pomóc księdzu, konserwatorowi zabytków i nadzorowi budowlanemu. Przede wszystkim chodziło też o zapobieżenie dalszym obsunięciom się muru.

Na miejscu katastrofy byli też już miejscowi archeolodzy.

– Nie wiemy, czy ktoś zleci nam nadzór, ale ze swojej strony chętnie zbadamy miejsce, w którym stał mur pod kątem archeologicznym – obiecuje Stanisław Gołub.

Miasto ma gotową dokumentację oraz pieniądze na wyremontowanie muru.

– Rokrocznie odpowiednie środki zapisywane są w budżecie w związku z zadaniem, jakim jest rewaloryzacja zespołu katedralnego – mówi Teresa Wolik-Dubaj, rzecznik prezydenta Chełma. – Od 2006 r. na remont zabytkowych murów od strony IV LO oraz ul. Lubelskiej miasto wydało już około 440 tys. zł. W tym roku ma odłożone na ten cel 450 tys. zł.

Planując w porozumieniu z parafią rewaloryzację zespołu katedralnego gospodarze miasta zabiegali o pieniądze zewnętrzne, w tym unijne. Jednak chełmski projekt w ramach kolejnych programów nie uzyskiwał dostatecznego poparcia. W efekcie miasto i Parafia Mariacka skazani są na własne siły.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gościu
www.cerkiew1938.pl
ala
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gościu
Gościu (19 marca 2011 o 09:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Taaaa, wyremontować za pieniądze państwowe - a właścicielami są klechowie... Jak zwykły śmiertelnik ma "zabytek" to właściciel ma obowiązek remontować za swoje pieniądze - tak mówi ustawa! Ale klechowie nie mają pieniędzy, wolą rozbijać się drogimi samochodami no bo... i tak będzie remont za państwowe - czyli w tym i za moje podatki.
Ja się pytam, gdzie tu jest sprawiedliwość!?
Rozwiń
www.cerkiew1938.pl
www.cerkiew1938.pl (17 marca 2011 o 16:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[size=5][color="#00BFFF"]Cerkiew została zbudowana na Kołoży przy ujściu Horodniczanki do Niemna. Jest to jedna z najstarszych, zachowanych prawosławnych świątyń w Europie północnej. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1138 r. Była wielokrotnie niszczona i odbudowywana. Była odnawiana na początku XVI wieku przez Bogdana Bogutowicza. Od XVII do XIX w. należała do bazylianów, którzy obok zbudowali w XVII i XVIII wieku klasztor unicki (w pobliżu cerkwi są widoczne jego fundamenty). W 1839 roku zwrócono ją prawosławnym. W 1853 r. w wyniku osunięcia się skarpy niemeńskiej zawaliły się południowa ściana i apsyda. Zastąpiono je drewnianymi wstawkami.[/size][/color] [img]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/bb/Kalozha.jpg[/img] [size=5][color="#8B0000"]Cerkiew św.św. Borysa i Gleba w Grodnie[/color][/size]
Rozwiń
ala
ala (16 marca 2011 o 18:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a gdzie jest nadzor budowlany a gdzie konserwator zabytkow. Kasa leżała w marszalkowstwie ake trzeba umieć ją wziąć ani grabczuk ani fisz nie potrafią
Rozwiń
Gość
Gość (16 marca 2011 o 18:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' timestamp='1300292119' post='451034']
Trzy razy ubiegano się o środki pieniężne z Unii,czy wie ktoś kto odrzucał wnioski na rzecz innych wniosków pochodzących z innych terenów województwa lubelskiego.
[/quote]
jakie środki na murek kościelny????? Czytaj artykuł, murek zawalił sie wczoraj a w ratuszu juz maja zatwierdzony projekt, czyli wszystkie zgody w nocy same sie załatwiły, czyli CUD.
Rozwiń
Gość
Gość (16 marca 2011 o 17:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Trzy razy ubiegano się o środki pieniężne z Unii,czy wie ktoś kto odrzucał wnioski na rzecz innych wniosków pochodzących z innych terenów województwa lubelskiego.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!