piątek, 23 lutego 2018 r.

Chełm

Zadbaj o siebie. Całkiem za darmo

  Edytuj ten wpis

Pacjent nic nie traci, a może wiele zyskać: zdrowie, a nawet życie – mówią lekarze z Miejskiego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Chełmie. I zachęcają do skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych. Ci, którzy już się zdecydowali, nie żałują.

– O badaniach dowiedziałam się przypadkiem – mówi Anna Kozioł, 35-
letnia chełmianka. – Właściwie nic mi nie dolegało, ale skoro badania są bezpłatne, to pomyślałam – czemu nie? Okazało się, że mam podwyższony cholesterol. Niby nic wielkiego, ale teraz zaczęłam bardziej dbać o siebie.
I właśnie o to m.in. chodzi lekarzom. Aby ludzie zainteresowali się swoim zdrowiem, jeśli trzeba zmienili tryb życia. Póki jest na to czas.
– W ubiegłym roku, w ramach programu profilaktyki gruźlicy i raka płuc, przebadaliśmy około sześciu tysięcy osób – mówi Mariusz Żabiński, zastępca dyrektora chełmskiego MSP ZOZ. – U 30 rozpoznaliśmy wstępnie gruźlicę, u 44 raka płuc. To bardzo dużo. Dzięki badaniom można było zacząć w porę leczenie. Nie zdiagnozowana na czas choroba mogła zakończyć się dla nich śmiercią.
Tym razem pacjenci mogą skorzystać z czterech programów. W ramach profilaktyki gruźlicy i raka płuc (przychodnia przy ul. Wołyńskiej) jest prowadzona edukacja zdrowotna oraz wykonywany wywiad epidemiologiczny. I to, co dla pacjentów najważniejsze: zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej wraz z opisem. Program skierowany jest do osób mających więcej niż 18 lat.
Z kolei pacjenci, którzy mają więcej niż 25 lat mogą dodatkowo zgłosić się na badania profilaktyczne chorób układu krążenia (przychodnie przy ul. Połanieckiej i Wołyńskiej). Pomiary poziomu glukozy, cholesterolu, ciśnienia i tkanki tłuszczowej wykonują pielęgniarki środowiskowe. Można się także zgłosić do gabinetów zabiegowych.
Kobietom w wieku od 20 do 50 lat ZOZ proponuje profilaktykę raka piersi. W przychodni przy ul. Wołyńskiej pacjentki mogą nauczyć się tak zwanego samobadania piersi i zapisać na badanie USG. Pozostałe, także młodsze kobiety (już od 16 lat), lekarze zapraszają na cytologię. Badanie wykonywane jest w przychodni przy ul. Wołyńskiej w czwartki w godz. 12–13 i pozostałe dni w godz. 13–14.30. Do reszty przychodni można przyjść w godzinach ich otwarcia czyli od godz. 7 do 18.
Joanna Sadowska

Pamiętaj
o dowodzie!
Z bezpłatnych badań profilaktycznych organizowanych przez chełmski MSP ZOZ mogą skorzystać tylko osoby zameldowane w Chełmie. Dlatego na badanie należy zabrać ze sobą dowód osobisty. Skierowanie nie jest potrzebne.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!