sobota, 20 stycznia 2018 r.

Chełm

Zaskakująco niskie oferty na remont odcinka DK12

Dodano: 6 marca 2017, 19:30

Remont drogi krajowej w granicach Chełma będzie wymagał specjalnej organizacji ruchu<br />
Remont drogi krajowej w granicach Chełma będzie wymagał specjalnej organizacji ruchu
(fot. Jacek Barczyński)

Trzy firmy stanęły do przetargu na remont miejskiego odcinka krajowej drogi nr 12 w Chełmie. Problem w tym, że dwie z nich złożyły zaskakująco niskie oferty

Przetarg został ogłoszony po tym, jak pod koniec ubiegłego roku Chełm wraz z Krakowem, Koszalinem i Częstochową stał się beneficjentem konkursu ogłoszonego przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Jego ideą jest zwiększenie dostępności transportowej ośrodków miejskich leżących w Transeuropejskiej Sieci Drogowej (TEN – T). Na remont swojego odcinka „dwunastki” otrzymał najwięcej, bo 170 mln zł.

Do udziału w ograniczonym przetargu miasto zaprosiło siedem firm. Na placu boju pozostał Strabag, Budimex oraz Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego.

– Na modernizację „dwunastki” mamy 200 mln zł, z czego 170 mln przeznaczonych jest na prace budowlane i projektowe, a pozostałe 30 mln na nieprzewidziane wydatki, wykup gruntów oraz wynagrodzenie dla inżyniera projektu, czyli biura projektowego, które będzie sprawowało nadzór zewnętrzny nad całą inwestycją – mówi Krzysztof Tomasik, dyrektor zarządu Dróg Miejskich. – Tymczasem oferta Strabagu to zaledwie ponad 98 mln, Budimexu 118 mln, a firmy z Mińska Mazowieckiego 131 mln zł. Tak rażąco niskie ceny wymagały z naszej strony analiz i szczegółowych zapytań, na jakiej podstawie i w oparciu o co zostały one właśnie tak skalkulowane.

Tego rodzaju procedury obowiązują w sytuacjach, kiedy oferta jest tańsza od kalkulowanej przez inwestora o więcej niż 30 proc. Dlatego pod tym względem nie było problemu z firmą z Mińska Mazowieckiego. Z kolei Budimex zdążył złożyć już wyjaśnienia, a lada dzień Tomasik spodziewa się otrzymać także odpowiedzi na pytania, jakie zostały skierowane do Strabagu.

– Na obecnym etapie trudno mi jeszcze wyrokować, kiedy ostatecznie wyłonimy wykonawcę i podpiszemy z nim wiążącą umowę – dodaje Tomasik. – Mam nadzieję, że dojdzie do tego już wiosną. Wszystkie trzy firmy deklarują, że z powierzonym im przez miasto zadaniem uporają się ciągu 38 miesięcy.

Chełmska „dwunastka” ma być zmodernizowana w trybie zaplanuj i wybuduj. Same prace projektowe mają zająć do półtora roku. Obejmą kompleksową przebudowę ulic Rejowieckiej, Al. Przyjaźni, Rampy Brzeskiej i Wschodniej. Program inwestycji uwzględnia również budowę nowego wiaduktu, ulic i skrzyżowań oraz ponad 8 km ścieżek rowerowych.

Czytaj więcej o: Chełm drogi
szambo
Użytkownik niezarejestrowany
filuś
(23) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

szambo
szambo (7 marca 2017 o 19:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
TYLKO NIE STRABAG. TO ZŁODZIEJE I DARMOZJADY POGONIĆ TEN ELEMENT Z POLSKI
Weźcie firmę"flis" do kanalizacji deszczowej z Janowa Lubelskiego to na drugi dzień po spisaniu umowy zgłosi,że potrzebna jest dokumentacja zastępcza na tą inwestycje,a za rok nic nie robiąc wystawi fakturę za wykonanie.
Rozwiń
Gość
Gość (7 marca 2017 o 14:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
TYLKO NIE STRABAG. TO ZŁODZIEJE I DARMOZJADY POGONIĆ TEN ELEMENT Z POLSKI
Rozwiń
filuś
filuś (7 marca 2017 o 12:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na YouTube można zobaczyć jak szybko budują i remontują drogi w Rosji i Chinach. Amerykanie też mają swoje patenty. Trzeba przyznać, że po obecnym wyremontowanym odcinku Rejowieckiej pięknie się jedzie. Jedyne co irytuje to brak środkowych pasów na zjazd i wjazd?! Miejscowi wiedzą, że na najszybszym pasie zewnętrznym ruch może nagle zamrzeć. Może należałoby zainstalować dodatkowe światła? Ale zsynchronizowane z innymi. Inaczej możemy spodziewać się "pięknych" kraks. Na płaskiej drodze noga jakby staje się cięższa. Widzę to już teraz, pomimo że jadę tuż pod 60kmh, to i tak auta wyprzedzają. Gdzie jest policja? Inne gminy na takich charytatywnych kierowcach wybudowali niejedną drogę i baseny postawili. No, ale Chełm bogaty i kasy nie potrzebuje, co widać po serze szwajcarskim na ul. WSCHODNIEJ! Co ciekawsze najbardziej wypicowane drogi w gminach to te z radarami ;) W Niemczech fotoradary przy wjazdach do stref miejskich to norma. Co ciekawsze widziałem to cudo na trasie dojazdowej do "bezpłatnego" parkingu, gdzie stał znak z krokową prędkością (7kmh) na zawęrzonym odcinku?! Ten parking w Singen musiał przynosić niezle dochody miastu od przyjezdnych ;)
Rozwiń
Gość
Gość (7 marca 2017 o 11:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
38 miesięcy serio(sprawdziłem kalendarz jeszcze parę tygodni do 1 kwietnia)? To już chyba wiem czego cena jest niższa niż spodziewana, po prostu odliczyli koszty zrywania starej nawierzchni bo za te 3 lata jak tak dalej pójdzie to już będą polne drogi.
Rozwiń
Gość
Gość (7 marca 2017 o 10:25) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
Jakie miasto takie kadry
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (23)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!