piątek, 23 marca 2018 r.

Chełm

Zatrzymują ruch kilkadziesiąt razy dziennie. Będzie lepiej?

Dodano: 14 marca 2018, 21:42

Opuszczone rogatki szczególnie w godzinach szczytu paraliżują komunikację w centrum Chełma
Opuszczone rogatki szczególnie w godzinach szczytu paraliżują komunikację w centrum Chełma

Przejazd kolejowy przy dworcu Chełm Miasto powoduje ogromne problemy komunikacyjne. Ale jest nadzieja, że w niedługim czasie może tam powstać bezkolizyjne skrzyżowanie

Rogatki na przejeździe opuszczane kilkadziesiąt razy dziennie zatrzymują ruch na ulicy Lubelskiej, jednej z najbardziej uczęszczanych dróg w mieście. Samych pociągów osobowych przejeżdża tam trzynaście. Do tego należy doliczyć składy towarowe i robocze.

Idea budowy bezkolizyjnego skrzyżowania wyszła od samych kolejarzy. – Niedawno otrzymaliśmy z centrali PKP PLK informację, że zamierza wystąpić o środki unijne na likwidacje kolizji linii kolejowych z drogami głównymi w miastach na prawach powiatu – mówi Józef Górny, zastępca prezydenta Chełma. – Samo PKP wyselekcjonowało już grupę takich miast i wśród nich znalazł się także Chełm. Z naszej strony kolejarze oczekują jedynie, że do końca maja przedstawimy im koncepcję skrzyżowania wpisującą się w komunikacyjny system miasta.

W tegorocznym budżecie miasto zabezpieczyło na ten cel 70 tys. zł. Problem w tym, że pierwsze zapytania ofertowe spełzły na niczym. Dopiero w drugim terminie po tym, jak miasto skierowało oferty do około 40 firm projektowych, cztery z nich wyraziły chęć zaangażowania się w to przedsięwzięcie.

– Pod względem cenowym oferty jakie nam przedstawiono odpowiadają naszym oczekiwaniom – dodaje Górny. – Dlatego mam nadzieję, że koncepcja, którą zamówimy powstanie w terminie podyktowanym przez kolejarzy.

Zdaniem zastępcy prezydenta koszt budowy wiaduktu nad torami to około 10-15 mln zł. Przy obecnie przyjętych priorytetach inwestycyjnych, miasta długo by nie było na to stać. Tymczasem propozycja kolejarzy, jeśli tylko uda im się pozyskać unijne pieniądze byłaby dla Chełma niczym przysłowiowa manna z nieba. Udział własny ma bowiem zapewnić PKP, a miasto poza sfinansowaniem koncepcji musiałoby jedynie ponieść koszty włączenia wiaduktu do istniejącego układu drogowego.

Wiadukt nie musi powstać w samej osi ul. Lubelskiej. To sami projektanci mają wskazać jego optymalną lokalizację. Jeśli powstanie, to miasto podzielone na wschodnią i zachodnią część przez Uherkę, oraz północną i południową część przez torowisko pod względem komunikacyjnym nareszcie nieco odetchnie.

Czytaj więcej o: Chełm drogi
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
tubylec
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 dni temu o 11:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wiadukt, ewentualnie tunel, jest w tym miejscu jak najbardziej konieczny. Mam nadzieję, że dojdzie to do realizacji.
Rozwiń
Gość
Gość (16 marca 2018 o 22:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Cały ruch w godzinach szczytu przeniósł się na przejazd z Metalową. A wszystko dzięki zaniechaniu budowy południowej obwodnicy. Nikt z CHSM, Słoneczka i Bazylany nie pcha się na Chełm Miasto, by potem stać w korku prxy Kamenie i na Lwowskiej. Ten wiadukt jest zbyteczny.
Rozwiń
tubylec
tubylec (15 marca 2018 o 10:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
obiecanki -cacanki przed wyborami, a tak naprawdę to miasta nie stać  na mniejszy wydatek ( albo trudno odpowiedzialnym podnieść leniwą d..ę i zrobić spacerek rozpoznawczy )  na naprawę niebezpiecznych schodów obok gmachu prowadzących do przejścia na ul Batorego
Umiejętność czytania ze zrozumieniem przydałaby się jescze bardziej. Napisane jest jasno i prosto kto i za czyje pieniądze ma realizować projekt, ale zawsze znajdzie się baran który wjedzie ze swoim pomysłem "bez ładu i składu". Co ma PLK do schodów i wyborów? 
gość napisał:
"kilkadziesiąt razy dziennie"??? chyba Was trochę poniosło, zwłaszcza , że za PO połowę połączeń z Chełma zlikwidowali
Wystarczy popatrzeć na rozkład jazdy żeby nie robić z siebie idioty. Te trzynaście pociągów o których mowa w artykule to nawet nie jest połowa pociągów pasażerskich w dobie. Autor zapewne miał na myśli pary pociągów PR, ale kursują jescze trzy pary TLK (czyli sześć). Razem daje to ok. 30 zamknięć rogatek tylko ze względu na pociągi pasażerskie. A towary?
Rozwiń
gość
gość (15 marca 2018 o 10:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"kilkadziesiąt razy dziennie"??? chyba Was trochę poniosło, zwłaszcza , że za PO połowę połączeń z Chełma zlikwidowali
Rozwiń
Gość
Gość (15 marca 2018 o 08:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
obiecanki -cacanki przed wyborami, a tak naprawdę to miasta nie stać na mniejszy wydatek ( albo trudno odpowiedzialnym podnieść leniwą d..ę i zrobić spacerek rozpoznawczy ) na naprawę niebezpiecznych schodów obok gmachu prowadzących do przejścia na ul Batorego
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!