piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Chełm

Zbudują kopalnię w pow. chełmskim. Będzie 2 tys. miejsc pracy. "Węgiel wysokiej jakości"

Dodano: 9 listopada 2014, 21:30

Kopalnia w powiecie chełmskim zatrudni ok. 2 tys. osób i odprowadzi rocznie ok. 150 mln zł podatków

- Mamy do czynienia z wysokiej jakości węglem - potwierdził w Rejowcu Fabrycznym Janusz Jakimowicz, prezes polskiej spółki PD Co., która za australijskie pieniądze chce wybudować w powiecie chełmskim kopalnię. Spotkał się z miejscowymi radnymi i zapewnił ich, że kierowana przez niego firma nie zmarnowała pieniędzy i czasu na badania miejscowych złóż węgla kamiennego.

- Jego zasoby szacujemy na 1,6 mld ton. Do tej pory zdążyliśmy udokumentować 160 mln ton zasobów wydobywalnych i jest nadzieja na kolejnych 150 mln ton - powiedział Jakimowicz.

Dla burmistrza Rejowca Fabrycznego Stanisława Bodysa najważniejsze jest to, że gospodarcze oddziaływanie kopalni obejmie cały region, w tym i jego miasto. - Dlatego staramy się być dla PD Co. dobrym partnerem. Wiążemy z tą spółką olbrzymie nadzieje, przede wszystkim na miejsca pracy - mówi Bodys.

Prezes Jakimowicz odpowiada, że kiedy rozpocznie się budowa kopalni pracę znajdzie około 1,7 tys. osób. Z kolei szacunkowo w gotowej kopalni ma pracować blisko 2 tys. osób. Ponadto jest regułą, że jedno stanowisko górnicze przekłada się na 4-5 stanowisk okołogórniczych.

Co więcej - wraz z budową kopalni mają ruszyć również prace przy korytarzu transportowym do istniejącej już linii kolejowej oraz przy budowie zakładu przeróbki węgla. Władze Rejowca Fabrycznego liczą, że zakład ten powstanie w ich mieście, a przynajmniej w obrębie tworzonej wspólnie z gminami Rejowiec, Rejowiec Fabryczny i Siedliszcze podstrefy ekonomicznej podległej Mielcowi.

- Skoncentrowaliśmy się na rejonie, w którym nasz projekt jest wykonalny - dodaje Jakimowicz. - Mamy australijskie korzenie, ale przestaliśmy być postrzegani w tym rejonie jako obcy. Działamy nie wywołując ani konfliktów, ani sporów. A jeśli nawet wyrządzamy szkody, to je naprawiamy. Społeczna akceptacja jest warunkiem naszego sukcesu.

Specjaliści z PD Co. wyliczyli już, że pracująca kopalnia będzie odprowadzała rocznie około 150 mln zł podatków. Tymczasem przewidywane nakłady inwestycyjne w pierwszej fazie funkcjonowania kopalni to 2,5 mld zł. Z kolei projekt rocznego wydobycia został określony na poziomie 6-7 mln ton.

W połowie 2015 r. skończy się posiadana przez spółkę koncesja na rozpoznanie złóż. Prezes Jakimowicz ma nadzieję, że niemal "na styk” spółce uda się uzyskać koncesję wydobywczą.
Czytaj więcej o: Chełm kopalnia
Użytkownik niezarejestrowany
obserwator życia .-myslacy
bialas
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (8 stycznia 2017 o 22:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I tak pracę dostaną Ukraińcy!
Rozwiń
obserwator życia .-myslacy
obserwator życia .-myslacy (19 listopada 2014 o 23:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

1Dlaczego nie Polska firma oto pytanie2 ?Dlaczego nie siedziba w Chełmie lub Lublinie planowanej Kopalni 3,Dlaczego w regionie 25 procent podatku nie zostaie w regionie lub na terenie kopalni tak jak to robią w USA

Rozwiń
bialas
bialas (17 listopada 2014 o 15:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
plurl.pw/katastrofa_na_skrzyowaniu

takie zycię niestety ; / Pijany facet Mariusz N. Potrącił 5 Nastolatków ! 2 dziewczyny nie zyją 2 chłopaków ciężko rannych.  1 dziewczyna uszła z tego bez zadrapania

Rozwiń
emjot
emjot (13 listopada 2014 o 15:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ta firma z Australii za niewiele lat okaze sie rosyjska Patrz RWE  dostarczajaca prad do stolicy

Rozwiń
baja na dobranoc
baja na dobranoc (12 listopada 2014 o 10:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Baju baju siedzi kot na jaju a kocica na desce ;opowiedzieć Ci jesce?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!