poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Chełm

84 razy nie zdał egzaminu na prawo jazdy. Nadal próbuje. "Po 5 latach darzymy się wzajemną sympatią"

Dodano: 27 kwietnia 2017, 14:27

Egzamin teoretyczny przeprowadzany jest w formie testu z użyciem komputerowego programu egzaminacyjnego i sprzętu: komputera, monitora i specjalnej klawiatury egzaminacyjnej<br />
Egzamin teoretyczny przeprowadzany jest w formie testu z użyciem komputerowego programu egzaminacyjnego i sprzętu: komputera, monitora i specjalnej klawiatury egzaminacyjnej
(fot. Maciej Kaczanowski)

Kursant z gminy Wola Uhruska kilka dni temu oblał teoretyczny egzamin na prawo jazdy. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że przydarzyło mu się to już po raz 84.

Pechowy kursant próbuje szczęścia już od pięciu lat. Konsekwentnie wszystkie kolejne próby zdania egzaminu na prawo jazdy kategorii B podejmował w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Chełmie.

– Najwyraźniej mimo tylu porażek ten mężczyzna wciąż darzy nas zaufaniem – mówi Marek Sapiecha, kierownik Działu Egzaminowania w chełmskim WORD. – W 2013 roku stawał do egzaminu teoretycznego 24 razy, w następnym roku takich prób było 31, w 2015 – 17, a w kolejnym siedem. W tym roku pochylał się u nas nad egzaminacyjnym testem już sześć razy i za szóstym znowu zabrakło mu 68 wymaganych punktów.

Kursant zapewnia egzaminatorów, że się nie podda i nie bacząc na koszty będzie zdawał egzamin do upragnionego skutku. Tymczasem te koszty w jego przypadku są już niebagatelne. Egzamin teoretyczny kosztuje 30 zł, a zatem uparty kursant zdążył już wydać blisko 2,5 tys. zł. A przecież, kiedy wreszcie mu się powiedzie, będzie musiał zdać jeszcze praktyczny egzamin za kierownicą.

– Nasz kursant do kolejnych egzaminów przystępuje z uśmiechem – dodaje Sapieha. – Nigdy nie usłyszeliśmy od niego złego słowa. Nigdy też się na nas nie skarżył. Po pięciu latach darzymy się już wzajemną sympatią. Po kolejnych nieudanych próbach w ramach nieoficjalnych lekcji staramy się tłumaczyć mu, którą odpowiedź w teście powinien zaznaczyć i dlaczego.

W lubelskim i zamojskim WORD usłyszeliśmy, że nie pamiętają takich rekordzistów, choć byli tacy, którzy siadali do testów po kilkanaście razy.

Z 16-letniego doświadczenia Sapiehy wynika, że kursanci, którzy wielokrotnie przystępowali do egzaminu teoretycznego, sprawdzian praktyczny zdają często wręcz brawurowo. Z utrwaloną wiedzą teoretyczną radzą sobie na drogach. Nie jest to regułą, gdyż może być i tak, że ktoś po prostu nie ma predyspozycji do bezpiecznego kierowania pojazdem. Tymczasem kursant z gminy Wola Uhruska zapewnia swoich instruktorów i egzaminatorów, że w przeciwieństwie do egzaminu teoretycznego, praktycznego się nie boi.

W pierwszym kwartale tego roku w chełmskim WORD zdawalność egzaminu teoretycznego osiągnęła wskaźnik na poziomie 49,65 proc. Dla porównania – w WORD w Lublinie 56,72 porc. (kat. B).

Dane o krajowych rekordzistach podała Najwyższa Izba Kontroli w raporcie za 2014 rok. „Najwytrwalsi” zdawali egzamin teoretyczny na prawo jazdy ponad 80 razy (WORD Częstochowa – 82 podejścia, WORD Katowice – 81. W obu przypadkach bezskuteczne). I nie były to odosobnione zdarzenia: łącznie 15 osób zdawało egzamin teoretyczny 60 lub więcej razy.

NIK ocenił, że budującym przykładem wytrwałości mogą być przypadki z Jastrzębia Zdroju: teoria zdana za 70. razem, i z Kielc: praktyczny za 64 razem.

Egzamin teoretyczny

• Egzamin teoretyczny trwa 25 minut. Obejmuje 20 pytań z wiedzy podstawowej oraz 12 pytań z wiedzy specjalistycznej w zakresie poszczególnych kategorii prawa jazdy.

• Całkowita suma punktów, możliwych do zdobycia w części teoretycznej egzaminu, wynosi 74 punkty. Osoba egzaminowana, uzyskuje pozytywny wynik, jeśli uzyska co najmniej 68 punktów.

• Pozytywny wynik egzaminu teoretycznego jest koniecznym warunkiem przystąpienia do egzaminu praktycznego. Podstawą do uzyskania prawa jazdy jest uzyskanie pozytywnych wyników z egzaminu teoretycznego i praktycznego.

Czytaj więcej o: WORD prawo jazdy moto egzamin
Użytkownik niezarejestrowany
Kursant
Użytkownik niezarejestrowany
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (27 sierpnia 2017 o 18:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jestem w szoku.. tyle razy to juz przesada... albo pan ma problemy z logicznym rozumowaniem albo zostal zle nauczony teori i dlatego mu sie to miesza,.... ja na jego miejscu zmienilabym szkole nauki jazdy i zaczela od poczatku krok po kroku... najlepsza szkola jaka znam to Autojar na Kabatach w Warszawie.. tam nawet ja blondynka zdolalam sie nauczyc i zdalam :D
Rozwiń
Kursant
Kursant (28 kwietnia 2017 o 17:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Cofaj do przodu i po problemie! 
Rozwiń
Gość
Gość (28 kwietnia 2017 o 08:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie dawać prawka takiemu bo chyba inteligencja ten pan nie grzeszy
Rozwiń
Gość
Gość (28 kwietnia 2017 o 08:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dziwna sytuacja trochę , odnoszę wrażenie ze koleś porostu ma problem z logika . Bo zgodzę się ze poniektórzy pytania są z d ... ale hipotecznie przyjmując to jeśli zna znaki , skrzyżowania , ronda i pierwsza pomoc. To powinien zdać . Również uważam ze lekarz powinien sprawdzić jego stan . A dokładnie taki sam psycholog który bada kierowców po wypadkach .
Rozwiń
Gość
Gość (28 kwietnia 2017 o 07:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dajcie mu te prawko bo jak by nie bylo to do c***a ile mozna zdawac prawko
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!