niedziela, 18 marca 2018 r.

Chełm

Ziemia w garści

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 grudnia 2005, 18:15

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie od 20 grudnia jest bogatsza o 41,36 ha gruntów. Położoną w Depułtyczach Królewskich ziemię przekazał uczelni Oddział Terenowy Agencji Nieruchomości Rolnych w Lublinie.

W akcie notarialnym zapisano, że teren ten PWSZ ma wykorzystać pod budowę uczelnianego lotniska wraz z wieżą kontroli lotów, stacjami paliw i meteorologiczną, hangarami oraz budynkami dydaktycznymi. Mają się w nich znaleźć laboratoria dla studentów mechaniki i budowy maszyn, którzy już specjalizują się w zakresie pilotażu, nawigacji bądź inżynierii lotniczej.
Uzyskanie własności ziemi pod lotnisko pozwala uczelni ogłosić przetarg na jego projekt techniczny oraz wystąpić do starosty chełmskiego o wydanie zgody na budowę. Zgodę na urządzenie lotniska musi też wydać Urząd Lotnictwa Cywilnego w Warszawie. Na to wszystko uczelnia ma czas do końca sierpnia przyszłego roku, aż dotychczasowy dzierżawca gruntów upora się ze sprzętem ozimej pszenicy. Zaraz po tym na plac budowy mają wjechać buldożery. Podpisanie aktu notarialnego uwiarygodniło także uczelnię w rozmowach z Nadbużańskim Oddziałem Straży Granicznej, który jest zainteresowany przeniesieniem swojego Wydziału Lotniczego z podlubelskiego Radawca pod Chełm.
Zakładając program minimum, budowa planowanego lotniska z 900-m trawiastym pasem startowym
ma kosztować 20 mln zł. Wprowadzenie
do programu budowy sztucznego pasa potroiłoby koszty przedsięwzięcia. Będzie to możliwe, jeśli uczelni uda się pozyskać do współpracy miejscowych biznesmenów, zainteresowanych komunikacją i transportem lotniczym. Jacek Barczyński
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!