wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Chełm

Złoża bursztynu czekają na wydobycie. Brakuje pomysłu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 lutego 2015, 18:00

Na Lubelszczyźnie jest bursztyn. Problem w tym, że wciąż nie ma sensownego pomysłu na badanie złóż i późniejszą ich eksplorację.

- Z tego, co od trzech lat obserwuję wynika, że wszelkie nasze zabiegi związane z obecnością bursztynu mają charakter burleski - mówi dr Lucjan Gazda z Politechniki Lubelskiej i chełmskiego PWSZ. - W tym roku mija 100 lat od znalezienia bursztynowego skarbu w Basonii (gm. Józefów nad Wisłą). Ocalała tylko jego część. Resztę kowal, który go znalazł wrzucał do paleniska, aby mu ładnie pachniało. Obawiam się, że jeśli chodzi o bursztyn, to obecna wiedza lubelskich samorządowców niewiele odbiega od tej, jaką przed wiekiem prezentował kowal z Basonii.

Na Lubelszczyźnie poza przypadkowymi znaleziskami bursztynu zaczęto szukać metodą odwiertów. Zdaniem dr Gazdy to był błąd, gdyż wiertło jeśli nawet napotykało na bursztyn, to go niszczyło. Niewłaściwe są także badania metodą hydrauliczną. Rujnują pokłady i nie pozwalają należycie ich ocenić. Dlatego najbardziej racjonalne wydają się metody górnicze sprowadzające się prac odkrywkowych.

Dr Gazda zżyma się i na to, że samorządy żądają od firm zainteresowanych poszukiwaniem bursztynu słonych opłat już na etapie badań. Podaje przykład Australii, gdzie firmy zainteresowane poszukiwaniem danego surowca na tym etapie płacą symboliczne 100 dolarów.

Doktor jest jednym z uczestników dwudniowej konferencji naukowej organizowanej przez Katedrę Budownictwa chełmskiego PWSZ pod hasłem "Lubelski bursztyn - znaleziska, geologia, złoża, perspektywy, założenia”.

Zdaniem prof. Józefa Zająca, rektora PWSZ podejście samorządowców do bursztynu nie wynika ze złej woli, ale z niewiedzy i braku wiary w możliwości, jakie daje obecność tego surowca na Lubelszczyźnie. Konferencję zwołał po to, aby to podejście zaczęło ulegać zmianie.

- Nasza konferencja ma służyć określeniu aktualnego stanu wiedzy oraz kierunków i sposobów dalszych niezbędnych badań nad lubelskimi zasobami bursztynu - mówi prof. Zając. - Z założenia potraktowaliśmy to wydarzenie jako spotkanie nauki, samorządów, organów koncesyjnych i kontrolnych, potencjalnych inwestorów oraz instytucji opiniotwórczych.

Moda na bursztyn

Przemytnicy podejmują coraz więcej prób przemytu bursztynu do naszego kraju. W 2013 r. funkcjonariusze Izby Celnej w Białej Podlaskiej udaremnili wwóz do Polski 75 kg bursztynu, to w roku następnym na swoim koncie zapisali już około 170 kg. Ostatnie dwie próby miały miejsce w nocy z wtorku na środę. Podróżni bursztyn ukryli pod odzieżą. Jeden z nich, kierowca samochodu ciężarowego wpadł w Hrebennem. Miał 4 kg jantaru.

Drugi z przemytników został skontrolowany w Zosinie. Część pięknych, dużych kamieni ukrył w siedzeniach mercedesa, a resztę miał… na sobie. W sumie przewoził 2 kg surowca. Upierał się, że był tylko kurierem.

Bursztyn można legalnie wwieźć na terytorium Polski i Unii Europejskiej pod warunkiem zgłoszenia go do odprawy i opłacenia należności przywozowych. (bar)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: bursztyn
Gość
Lubelak ...
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (18 marca 2016 o 22:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brakuje pomysłów? To urzędasy ciemniaki nic nie potrafią zrobić, tylko siedzieć i ...w stołki. firmy z regionu powinny juzdostać koncesje wyłączne, a nie z zagranicy czy nawet z pomorza. Przecież to nie wydobywanie węgla czy royy, tylko zwykłe kopanie koparkami (odkrywkowo) do głebokości około 20 m. To jest proste jak żwirownia więc miejscowi bierzcie się do roboty i nikomu nie dawajcie z zewnątrz koncesji, pozwoleń. To jest bardzo duża kasa z tego. A jak nie, to bierzcie szpadle i kopcie bez żadnych zezwoleń, tak jak na Ukrainie to robią
Rozwiń
Lubelak ...
Lubelak ... (16 lutego 2015 o 21:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

...a może już czas najwyższy, aby mieszkańcy zadbali o własną  "małą ojczyznę" i sami wzięli aktywny udział w pozyskiwaniu bogactw? Zainicjować powołanie przedsiębiorstwa z udziałami mieszkańców i rozpocząć eksploatacje .... Innymi słowy, zwykła spółdzielczość, która w różnych formach sprawdza się np. w Hiszpanii, Austrii czy we Włoszech! Nie wiem natomiast, na ile nasza polska mentalność nie stoi na przeszkodzie ...

Rozwiń
Gość
Gość (13 lutego 2015 o 20:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Węgiel,bursztyn i gaz łupkowy jest, a głowy uczone niech udowodią gdzie ta  Lubelszczyzna jest.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!