piątek, 23 lutego 2018 r.

Chełm

Zmarła najstarsza mieszkanka Chełma. Zofia Książek miała 107 lat

Dodano: 24 lipca 2015, 12:28

We wtorek, 21 lipca w wieku 107 lat zmarła Zofia Książek, najstarsza mieszkanka miasta. W latach 1944 – 1972 była poloni-stką w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarnieckiego.

Przyszło nam pożegnać szlachetną, niezapomnianą koleżankę oraz szanowanego pedagoga bez reszty oddanego kształceniu i wychowaniu wielu pokoleń Czarniecczyków – mówi Robert Wojciechowski, zastępca dyrektora I LO.

- Panią profesor zawsze darzyliśmy ogromnym szacunkiem i zaufaniem – mówi jej były uczeń Janusz Krzywicki, w przeszłości nauczyciel i zastępca dyrektora I LO. - Była zdecydowana w poglądach i sprawiedliwa w osądach. Przy bardzo wielu przezwiskach, jakie nadawaliśmy swoim nauczycielom pani profesor miała przydomek od imienia – „Zosia”. Było w nim wiele ciepła, miłości i szacunku.

Krzywicki pamięta też, jak przygotowując klasowy zjazd – 30 lat po maturze – wraz z kolegami odwiedzili swoją polonistkę. Leżała wówczas w szpitalu. Pani profesor w pewnym momencie powiedziała: „czekaj no, Janusz, czekaj! Jak wyście siedzieli w klasie... ?” I przymknąwszy oczy wymieniła wszystkich uczniów, ponad 40 osób, nie pomyliwszy się co do jednego nazwiska i jeszcze podając kto, z kim i w którym rzędzie siedział!

W stulecie swoich urodzin Zofia Książek otrzymała honorowe obywatelstwo miasta. Z kolei w tym roku czwórka obecnych uczniów I LO poświęciła jej swój film zatytułowany „Książki Zofii Książek”. Ten obraz w ramach konkursu ogłoszonego przez krakowskie Muzeum Galicja i podobną placówkę w Kalifornii zdobył trzecie miejsce.

W filmie wystąpiła Julia Karpińska z klasy dziennikarskiej, kuzynka Zofii Książek.

- Przygotowując film oczywiście odwiedziliśmy ciocię w jej domu - mówi Julia. – Niestety, z racji wieku miała już kłopoty z mówieniem. Po jej oczach widzieliśmy jednak, że była zadowolona z naszej wizyty. To było bardzo wzruszające.

Zofia Książek będzie pochowana dzisiaj na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Lwowskiej. Msza żałobna zostanie odprawiona o godzinie 14 w Kościele pw. Rozesłania Świętych Apostołów.

Czytaj więcej o: Chełm Zofia Książek
Gość
Gość
Gość
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (26 lipca 2015 o 00:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dla wielu sympatyków PO Pani Profesor Książek była postacią bardzo nielubianą - głównie z powodu Jej sympatii dla ugrupowań prawicowych i pozytywne zdanie o Lechu i Jarosławie Kaczyńskich oraz z powodu bliskich związków z Kościołem Katolickim.
Rozwiń
Gość
Gość (25 lipca 2015 o 15:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To była i moja Pani Profesor-Ona wpoiła w nas-uczniów wartości, którym jesteśmy wierni. Kończy się pewna epoka wraz z odejściem Pani Profesor Zofii Książek
Rozwiń
Gość
Gość (24 lipca 2015 o 16:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Musiala bardzo oslabis budzet zus dlatego trzeba Podniesc wiek emerytalny bo skad pozniej Wziasc pieniadze na in vitro
Rozwiń
Gość
Gość (24 lipca 2015 o 15:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
...hm...wszystko ma swój początek i swój koniec. Nie byłam uczennicą Pani Książek, ponieważ edukację rozpoczęłam w latach siedemdziesiątych ub. wieku. Natomiast oboje moi rodzice z wielkim przywiązaniem i miłością wyrażali się o swojej Pani od polskiego. Nie pomnę już detali, ale chyba była to jedyna osoba, o której tak chętnie i kwieciście opowiadali. Miasteczko nad Uherka ma swoją historię nie tylko materialną, ale w pamięci o ludziach także. Zmieniło się bardzo wiele, bo i migracja z okolicznych wiosek spowodowała dynamiczny przyrost mieszkańców, ale o tych dawnych Chełmianach pamięć zachować warty by było! Najprawdopodobniej dlatego tylko od czasu do czasu odwiedzam strony chełmskich portali, aby dowiedzieć się, co tam jest słychać! Podróż sentymentalna ograniczana do wirtualnej przestrzeni ...
Rozwiń
Gość
Gość (24 lipca 2015 o 13:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Świeć Panie nad jej duszą, piękny wiek ['].
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!