poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Chełm

Znaleziono gaz łupkowy na Lubelszczyźnie. Będą odwierty

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 września 2011, 19:28

Poszukiwania gazu łupkowego na terenie naszego województwa trwają nie tylko w gminie Krasnystaw. W G
Poszukiwania gazu łupkowego na terenie naszego województwa trwają nie tylko w gminie Krasnystaw. W G

W gminie Krasnystaw jest gaz łupkowy. Taki wynik przyniosły badania koncernu Exxon Mobil. Teraz firma sprawdzi, jak zasobne jest złoże i czy uwięziony w nim gaz opłaca się wydobywać. W październiku wiercenia rozpocznie konkurencja.

Odwiert Krupe we wsi Krynica to jedna z najbardziej zaawansowanych inwestycji gazowych w regionie. Wykonano tam pionowy otwór o głębokości 3,8 km. Później – pod ogromnym ciśnieniem – wtłoczono do środka mieszankę wody, piasku i chemikaliów. W rezultacie ze skalnych szczelin uwolniono niewielkie ilości gazu.

– Teraz trzeba sprawdzić, ile go jest – mówi Stanisław Kurek, dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Lublinie, który nadzorował odwierty.

– Potrwa to około 3 miesięcy. Firma musi też określić, czy wydobycie będzie opłacalne. Co prawda, w czasie wierceń na chwilę pojawił się płomień, ale za wcześnie na świętowanie. Dopiero pod koniec roku można się spodziewać konkretnych informacji.

Lokalni mieszkańcy liczą, że złoża gazu wpłyną na rozwój gminy. Do całej sprawy podchodzą spokojnie.

– Nie zanotowaliśmy żadnych przypadków szkodliwego oddziaływania prac na środowisko – mówi Andrzej Bas z Urzędu Gminy Krasnystaw. – Jedyną niedogodnością może być chwilowy hałas. Nie jest on jednak większy, niż na ulicy niewielkiego miasteczka.


Kolejne wiertnie pojawią się w naszym regionie już w październiku. Poszukiwania będzie prowadził Orlen i amerykański Chevron. Wiercenia zaplanowano m.in. w powiatach: łęczyńskim, chełmskim i lubartowskim.

– Do tych inwestycji trzeba podejść bez niepotrzebnych emocji – dodaje Bas. – Przecież z takich technologii korzysta się na całym świecie. Wpływ wydobycia na otoczenie nie jest do końca sprawdzony. Dlatego trzeba do tego podchodzić spokojnie, zamiast wierzyć w różne plotki.

W poniedziałek specjaliści z całego kraju dyskutowali w Lublinie o wydobyciu gazu łupkowego. Przyznają, że choć wyniki badań są optymistyczne, to na rozwój przemysłu gazowego w naszym regionie przyjdzie poczekać.

– Dopiero za 2–3 lata będzie można występować o koncesje na wydobycie – mówi Paweł Poprawa z Państwowego Instytutu Geologicznego. – Wówczas rozpocznie się budowa infrastruktury, powstaną pierwsze odwierty eksploatacyjne. O wydobyciu gazu na znaczącą skalę będzie można mówić za 10–15 lat.

Obecnie poszukiwania gazu w Lubelskiem prowadzi osiem firm. Mają one 24 koncesje, obejmujące m.in. rejon Lubartowa, Krasnegostawu, Zamościa i Kraśnika.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Użytkownik niezarejestrowany
Polak
Jas
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 czerwca 2016 o 19:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wy idioci... ***s://***youtube.com/watch?v=pc5vb9qbdok
Rozwiń
Polak
Polak (18 kwietnia 2014 o 18:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A czy w ogłe czytał ktoś z tych osób tak zachwaląjacych "postęp" ustawę o wydobyciu łupków, no czytała ktoś ? Pewnie nawet nie wiecie gdzie tego szukać idioci ?! Nasi politycy tak skonstruowali ustawę, że nasz kraj gówno z tych łupków będzie miał. A dlaczego ? Bo nie ma nadrzędnej instytucji, która by kontrolowała te firmy. Więc proszę mi tutaj publicznie nie wypisywać takich bzdur. Skoro nie ma rzadnej kontroli to logiczne jest, że te firmy będą tak działać by jaka najwięcej zarobić. Dlaczego w innych krajach rządy ugięły się pod protestami obywateli tylko nie u nas ?

Obejrzyjcie film to może zaszczepi wam ziarnko mózgu

Gaz łupkowy - jak to się robi w Polsce (fracking in Poland)
Rozwiń
Jas
Jas (23 września 2011 o 09:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
http://www.youtube.com/watch?v=Cc_sy0IbXIM&feature=player_embedded cała prawda o TUSKU
Rozwiń
LafarM
LafarM (23 września 2011 o 09:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
http://www.wykop.pl/ramka/886309/1-5-gazu-lupkowego-juz-w-rekach-rosjan/ ??!!
Rozwiń
Gość
Gość (22 września 2011 o 23:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
owszem, szkody dla środowiska są... NIE ISTNIEJĄ CZYSTE TECHNOLOGIE POZYSKIWANIA SUROWCÓW także i ENERGETYCZNYCH. Jak już napisałem, na tzw "czystą" energię nie ma co liczyć - przynajmniej w Polsce, w ilościach pokrywających zapotrzebowanie - na świecie również.
Jakie szkody środowiskowe powoduje wydobywanie, dystrybucja i przetwarzanie ropy? Przecież nawet te informacje, które nam są "wydzielane" - nie opisują RZECZYWISTYCH kosztów środowiskowych wydobycia ropy (gazu TEŻ)... ale przecież tak fajnie jedzie się własnym samochodem... więc zgadzamy się, mało - niejeden marzy o własnym samochodzie: jeszcze "lepszym", nowocześniejszym, wspanialszym (choć ta "nowoczesność" kosztuje krocie).
Taką cywilizację - TECHNOLOGICZNĄ cywilizacje człowiek wytworzył, w tej chwili nie ma od niej odwrotu - jedyny ratunek w zdobyciu technologii czystego, nie obciążającego nadmiernie środowiska, pozyskiwania energii - uda się nam w najbliższym czasie - nasze szczęście. Nie uda się - będzie: ropa, węgiel, gaz z łupków... i zanieczyszczone, zniszczone środowisko - albo koniec cywilizacji jaką znamy: z prądem w gniazdku, komputerami, pralkami automatycznymi, lodówkami, telewizorami i milionami innych gadżetów, bajerów (także z telefonami komórkowymi, które dla młodszych pokoleń są czymś absolutnie normalnym, niezbywalnym i bezwzględnie koniecznym... ale to jest najmniejszy problem), koniec z współczesną medycyną, koniec z samochodami - czyli TRANSPORTEM tak łatwo dostępnym teraz...
Już napisałem poprzednio: WYBIERAJCIE.
Owszem, możliwe, że za wcześnie, że za jakiś czas zostaną opracowane technologie minimalizujące negatywny wpływ na środowisko przy wydobyciu gazu z łupków - ale odwrotu od jego wydobycia, prędzej czy później - nie ma... przy obecnym i jeszcze jakiś czas trwającym (nie wiemy, jak długo i czy zdążymy) stanie wiedzy o uzyskiwaniu energii BEZWZGLĘDNIE koniecznej dla trwania naszej cywilizacji...
ręczę, że znaczna większość ludzi NIE MA POJĘCIA, jak wysokie jest JUŻ zużycie energii przez ludzkość... a stale ono rośnie, bardzo szybko rośnie...
Wybierajcie. Albo własny gaz, węgiel, albo atom - albo uzależnienie się od obcych dostawców gazu i ropy, prądu elektrycznego - czyli ENERGII (ceny BĘDĄ rosły), albo - i tu zażartuję, a żart to ponury - ciemność zobaczymy...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!