niedziela, 18 lutego 2018 r.

Chełm

Znaleźli pozostałości komór gazowych w Sobiborze. "Odkrycie na skalę europejską"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 września 2014, 21:15

Archeolodzy odkryli pozostałości komór gazowych na terenie dawnego niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze. Fragmenty fundamentów są liczne i bardzo dobrze zachowane

Badania archeologiczne w Sobiborze są prowadzone od dziesięciu lat. W ich trakcie udało się odkryć kilka obiektów: rampę, mogiły i drogę, którą prowadzono więźniów do komór gazowych. Teraz, po zerwaniu warstwy asfaltu w pobliżu głównego pomnika archeolodzy trafili na liczne fragmenty fundamentów budynku krematorium. Obiekt został wysadzony w powietrze przez Niemców podczas likwidacji obozu w 1943 roku.

- To odkrycie na skalę europejską. Mieliśmy rozeznanie, jakie budynki znajdowały się na terenie obozu, ale nie zachowały się żadne plany, czy zdjęcia lotnicze - mówi Tomasz Kranz, dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku, które zarządza dawnym obozem w Sobiborze.

- Spodziewaliśmy się, że po zerwaniu asfaltu znajdziemy fundamenty komór gazowych, ale nie liczyliśmy, że będzie ich tak dużo i będą w tak dobrym stanie - dodaje.

Badania w Sobiborze mają nie tylko charakter naukowy. Są związane z planami budowy nowego miejsca pamięci. Prace miały ruszyć wiosną przyszłego roku. Niedawne odkrycie z pewnością spowoduje zmianę tych planów.

- Obecnie przygotowujemy dokumentację projektową. Jest ona już na ukończeniu, ale zgodnie z umową z architektami, w razie ważnych odkryć, muszą być one uwzględnione w projekcie. Sama koncepcja się jednak nie zmieni - mówi Grzegorz Plewik, zastępca dyrektora muzeum.

Trwające od dziesięciu lat badania dobiegają do końca. Władze placówki liczą, że archeologom uda się dokonać kolejnych odkryć. Trudno jednak przewidzieć, na co mogą się jeszcze natknąć.

- W tej części obozu trzymano więźniów zmuszanych do obsługi komór gazowych. Nikt z nich nie przeżył, ale oni na różne sposoby przekazywali informacje innym więźniom. Być może zostawili jakieś świadectwo, które uda nam się znaleźć - zastanawia się dyrektor Kranz. - Planujemy poszerzyć zakres badań o tę część, w której mógł stać ich barak - dodaje.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Sobibór komory gazowe
!!!
W.
$$$
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

!!!
!!! (22 września 2014 o 00:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

było do wyboru: 1. wydać kase na oddłużnie szpitali i chemie dla chorych na raka lub 2.stworzenie obiektów dla obywateli izraela... proste lepszy 2 pomysł... Polsko obudż sie!!!

Rozwiń
W.
W. (19 września 2014 o 09:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To co w końcu znaleźli: komory gazowe czy krematorium, bo w tekście mieszają. No i pasowałoby lepiej oznakować drogi dojazdowe do tego miejsca.

Rozwiń
$$$
$$$ (19 września 2014 o 00:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kto finansuje te odkrycia?

Rozwiń
Karol
Karol (18 września 2014 o 22:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

na czym polega skala tego odkrycia ?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!