Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

31 marca 2017 r.
21:33

Żołnierze tak, armia nie. Zmienią nazwę ulicy w Chełmie

Autor: Zdjęcie autora bar
1 10 A A
Aleja I Armii Wojska Polskiego w Chełmie prawdopodobnie zmieni nazwę na aleję Żołnierzy 1 Armii WP
Aleja I Armii Wojska Polskiego w Chełmie prawdopodobnie zmieni nazwę na aleję Żołnierzy 1 Armii WP (fot. Jacek Barczyński)

Dotychczasowa aleja I Armii Wojska Polskiego w Chełmie prawdopodobnie zmieni nazwę na aleję Żołnierzy 1 Armii WP. Taka jest sugestia lubelskiego IPN.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zmiana nazwy jednej z najważniejszych ulic w Chełmie wynika z Ustawy o zakazie propagowania ustroju totalitarnego. Wprowadzeniem jej postanowień w życie zajął się Zespół opiniujący nazewnictwo ulic, placów i innych miejsc publicznych w mieście. Wyniki swojej pracy niedługo przedstawi prezydentowi miasta, a ten przygotuje projekt uchwały w sprawie zmiany nazwy. Poza al. I Armii Wojska Polskiego zarówno zespół, jak i IPN nie dopatrzyli się potrzeby dalszych zmian w nazewnictwie.

Chełm, który do 1989 r. prezentował się jako miasto PKWN w nazewnictwie miejsc publicznych wręcz ostentacyjnie czerpał z pakietu komunistycznych patronów, dat i instytucji. Szczególnym wzięciem cieszył się manifest PKWN i domniemana data jego ogłoszenia, czyli 22 lipca. Na początku lat 90-tych ubiegłego stulecia miasto zdecydowanie otrząsnęło się z tego rodzaju nazewnictwa, przywracając ulicom i placom historyczne nazwy, bądź nadając im już w nowych warunkach nazwy poprawne politycznie. I tak na przykład pl. PKWN został przemianowany na Niepodległości, ul. 22 Lipca na 11 Listopada, a Janka Krasickiego na Ignacego Krasickiego.

Miasto „podziękowało” też takim patronom, jak Lenin, Marks, Engels, marszałek Rokosowski, Bierut czy Świerczewski. W odpowiedniej kolejności zastąpili ich Sienkiewicz, ks. Skorupka, Rejtan, płk Muzyka, który przed wojną dowodził stacjonującym w Chełmie 7 Pułkiem Piechoty Legionów, Prezydent Mościki i Marszałek Piłsudski.

W sprawie zmiany nazwy al. I Armii Wojska Polskiego musi się jeszcze wypowiedzieć Rada Osiedla XXX-lecia.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 kwietnia 2017 o 09:16
Co za kretyn wpadł na taki pomysł?!
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2017 o 09:13
Proponuję zmienić na Al. Broszki, albo Al. Dwóch takich co ukradli księżyc, albo Al. Szaleństwa PiSu
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2017 o 09:09
Co to za głupota! Może by tak mieszkańców zapytać o zdanie?! Czy "mądry" który to wymyślił zastanowił się nad kosztami?! Przy I Armii Wojska Polskiego znajduje się Poczta Główna, ZUS, KRUS, Sąd, sklepy i mieszka kilka tysięcy ludzi, może niech geniusze którzy wpadli na pomysł zmiany nazwy ulicy policzą ile będą kosztowały zmiany pieczątek, papierów firmowych z adresem, czy dowodów osobistych, dowody może są bezpłatne ale 25 zł na zdjęcia trzeba wydać. Może to nie o nazwę chodzi a o to żeby ktoś na tym zarobił. Niech się PiSowcy wezmą za dziury w ulicach a nie zmianę bazw.
Co to za głupota! Może by tak mieszkańców zapytać o zdanie?! Czy "mądry" który to wymyślił zastanowił się nad kosztami?! Przy I Armii Wojska Polskiego znajduje się Poczta Główna, ZUS, KRUS, Sąd, sklepy i mieszka kilka tysięcy ludzi, może niech geniusze którzy wpadli na pomysł zmiany nazwy ulicy policzą ile będą kosztowały zmiany pieczątek, papierów firmowych z adresem, czy dowodów osobistych, dowody może są bezpłatne ale 25 zł na zdjęcia trzeba wydać. Może to nie o nazwę chodzi a o to żeby ktoś na tym zarobił. Niech się... rozwiń
Avatar
Gość / 2 kwietnia 2017 o 14:49
Wyremontowac. Sienkiewicza natychmiast
Avatar
Gość / 2 kwietnia 2017 o 14:46
Dawna Lenina pokutuje za nazwę do dziś zero remontów krzywe chodniki przecież. to jest ulica Henryka Sienkiewicza wstyd!!!.
Avatar
Gość / 2 kwietnia 2017 o 08:37
słowo "ARMII" jest o wiele krótsze i prostsze w pisaniu od "ŻOŁNIERZY" a znaczenie niemal to samo. Ot i wielka zmiana a gdzie koszty.... utrudnienia...zamęt.
Avatar
Gość / 2 kwietnia 2017 o 08:32
Ale genialna zmiana hehe. Zamienił stryjek siekierkę na kijek. A z naszej prawdziwej historii to nigdy się nie oczyścimy.
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 o 09:15
Bzdura
Avatar
Gość / 31 marca 2017 o 23:21
....zechciałby ktoś napisać, kim są osobnicy tak bardzo pragnący zakłamywać naszą historię?
Avatar
Gość / 31 marca 2017 o 21:43
Żołnierze chwala,dowódcy to ***
Avatar
Gość / 6 kwietnia 2017 o 09:16
Co za kretyn wpadł na taki pomysł?!
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2017 o 09:13
Proponuję zmienić na Al. Broszki, albo Al. Dwóch takich co ukradli księżyc, albo Al. Szaleństwa PiSu
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2017 o 09:09
Co to za głupota! Może by tak mieszkańców zapytać o zdanie?! Czy "mądry" który to wymyślił zastanowił się nad kosztami?! Przy I Armii Wojska Polskiego znajduje się Poczta Główna, ZUS, KRUS, Sąd, sklepy i mieszka kilka tysięcy ludzi, może niech geniusze którzy wpadli na pomysł zmiany nazwy ulicy policzą ile będą kosztowały zmiany pieczątek, papierów firmowych z adresem, czy dowodów osobistych, dowody może są bezpłatne ale 25 zł na zdjęcia trzeba wydać. Może to nie o nazwę chodzi a o to żeby ktoś na tym zarobił. Niech się PiSowcy wezmą za dziury w ulicach a nie zmianę bazw.
Co to za głupota! Może by tak mieszkańców zapytać o zdanie?! Czy "mądry" który to wymyślił zastanowił się nad kosztami?! Przy I Armii Wojska Polskiego znajduje się Poczta Główna, ZUS, KRUS, Sąd, sklepy i mieszka kilka tysięcy ludzi, może niech geniusze którzy wpadli na pomysł zmiany nazwy ulicy policzą ile będą kosztowały zmiany pieczątek, papierów firmowych z adresem, czy dowodów osobistych, dowody może są bezpłatne ale 25 zł na zdjęcia trzeba wydać. Może to nie o nazwę chodzi a o to żeby ktoś na tym zarobił. Niech się... rozwiń
Avatar
Gość / 2 kwietnia 2017 o 14:49
Wyremontowac. Sienkiewicza natychmiast
Avatar
Gość / 2 kwietnia 2017 o 14:46
Dawna Lenina pokutuje za nazwę do dziś zero remontów krzywe chodniki przecież. to jest ulica Henryka Sienkiewicza wstyd!!!.
Avatar
Gość / 2 kwietnia 2017 o 08:37
słowo "ARMII" jest o wiele krótsze i prostsze w pisaniu od "ŻOŁNIERZY" a znaczenie niemal to samo. Ot i wielka zmiana a gdzie koszty.... utrudnienia...zamęt.
Avatar
Gość / 2 kwietnia 2017 o 08:32
Ale genialna zmiana hehe. Zamienił stryjek siekierkę na kijek. A z naszej prawdziwej historii to nigdy się nie oczyścimy.
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 o 09:15
Bzdura
Avatar
Gość / 31 marca 2017 o 23:21
....zechciałby ktoś napisać, kim są osobnicy tak bardzo pragnący zakłamywać naszą historię?
Avatar
Gość / 31 marca 2017 o 21:43
Żołnierze chwala,dowódcy to ***
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej
27 maja 2018, 15:00

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej 1 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 27 maja o godz. 15 w szkole podstawowej w Niedrzwicy Kościelnej odbędzie się Piknik Charytatywny na rzecz Kingi Bartoszcze i Weroniki Przybycień. W programie m.in. Kabaret PKS.

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu 14 0

Brutalny napad w Kraśniku. Aresztowano dwóch mężczyzn, którzy w Kraśniku wtargnęli do domu 20-latka, zabrali do lasu i dotkliwie pobili. Mężczyzna trafił do szpitala.

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty 0 0

Ponad 1,5 metra miały niektóre z roślin konopi które zabezpieczyli policjanci w domu 20-latka

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo]
film

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo] 7 3

Lubartowscy policjanci ustalają okoliczności, w jakich doszło do pożaru będącego w budowie przedszkola w Kamionce. Spaleniu uległa część poddasza

Festiwal "W krainie pierogów w Bychawie". Wystąpią Universe i Bajm

Festiwal "W krainie pierogów w Bychawie". Wystąpią Universe i Bajm 1 0

Kto odwiedzi Bychawę w dniach 26-27 maja, będzie mógł spróbować pierogów z trzech województw: lubelskiego, podkarpackiego i podlaskiego. A to za sprawą imprezy „Na Kulinarnym Szlaku Wschodniej Polski”. Pierogi lubelskie będą kulinarną gwiazdą XIX Ogólnopolskiego Festiwalu „W Krainie Pierogów”. Gwiazdą muzyczną jest Beata i Bajm

Życzenia na Dzień Mamy 2018. Wierszyki, śmieszne życzenia sms, zabawne rymowanki
galeria

Życzenia na Dzień Mamy 2018. Wierszyki, śmieszne życzenia sms, zabawne rymowanki 0 0

Dziś 26 maja, czyli Dzień Mamy. Przygotowaliśmy dla Was wierszyki i życzenia, które mogą Wam się dziś przydać

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć 4 3

Zostały już tylko dwa mecze, szanse na utrzymanie są bardzo małe, a na dodatek Wisła gra z zespołami, które mogą mieć jeszcze nadzieje na awans. Mimo wszystko puławianie chcą jeszcze powalczyć. W sobotę o godz. 17 czeka ich wyjazdowy mecz z Radomiakiem

Wybiegł łoś. Poważny wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82

Wybiegł łoś. Poważny wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82 5 2

Do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło w Dominiczynie na drodze krajowej nr 82 między Łęczną a Włodawą

Kiermasz Klubu Twórców Ludowych w Puławach
27 maja 2018, 10:00

Kiermasz Klubu Twórców Ludowych w Puławach 0 0

W niedzielę, 27 maja o godz. 10 na Skwerze Niepodległości w Puławach odbędzie się Wiosenny Kiermasz Klubu Twórców Ludowych.

Dziecko zginęło na przejściu wracając ze szkoły, ojciec chce poznać opinie o dyrektorze

Dziecko zginęło na przejściu wracając ze szkoły, ojciec chce poznać opinie o dyrektorze 43 18

Grzegorz Małys, ojciec 12-letniego Rafała, który zginął na przejściu dla pieszych wracając z zajęć na basenie, będzie mógł poznać opinie dotyczące pracy byłego już dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Zamościu. Sam domagał się ich ujawnienia. Prezydent Zamościa będzie musiał udostępnić te dokumenty

Lublin: Trwają Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce [zdjęcia]
galeria

Lublin: Trwają Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce [zdjęcia] 2 0

W ten weekend Lublin będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski. Uroczyste otwarcie zaplanowano na sobotę, o godz. 17.30. Zawody oczywiście odbędą się na nowym stadionie przy Al. Piłsudskiego 22

Dlaczego trzeba wstawać rano? Krótka opinia pana Mirona

Dlaczego trzeba wstawać rano? Krótka opinia pana Mirona 0 0

Bez tytułu, bez nadmiaru strof. Ale z cennymi uwagami stołecznego poety. Akurat coś na sobotni poranek

Finał Ligi Mistrzów. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i Internecie

Finał Ligi Mistrzów. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i Internecie 1 0

W sobotę najważniejszy mecz klubowego sezonu. Punktualnie o 20.45 na stadionie w Kijowie w meczu finałowym zagrają Real Madryt i Liverpool

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama"
galeria

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama" 7 1

Rozmową z Natalią Voytsel z Fundacji „Gdy Liczy się Czas”, która już po raz trzeci zorganizowała charytatywną akcję „Piękna Mama” w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Akcja, w której uczestniczą stylistki, fryzjerki i masażysta jest adresowana do matek dzieci z oddziału Onkologii, Hematologii i Transplantologii.

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą"

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą" 0 1

Hubert Kołodziejski z Rokitna (pow. bialski) znalazł się w gronie najbardziej obiecujących projektantów mody w Polsce według magazynu K–MAG.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!