wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Chełm

Żołnierze tak, armia nie. Zmienią nazwę ulicy w Chełmie

Dodano: 31 marca 2017, 21:33
Autor: bar

Aleja I Armii Wojska Polskiego w Chełmie prawdopodobnie zmieni nazwę na aleję Żołnierzy 1 Armii WP
Aleja I Armii Wojska Polskiego w Chełmie prawdopodobnie zmieni nazwę na aleję Żołnierzy 1 Armii WP (fot. Jacek Barczyński)

Dotychczasowa aleja I Armii Wojska Polskiego w Chełmie prawdopodobnie zmieni nazwę na aleję Żołnierzy 1 Armii WP. Taka jest sugestia lubelskiego IPN.

Zmiana nazwy jednej z najważniejszych ulic w Chełmie wynika z Ustawy o zakazie propagowania ustroju totalitarnego. Wprowadzeniem jej postanowień w życie zajął się Zespół opiniujący nazewnictwo ulic, placów i innych miejsc publicznych w mieście. Wyniki swojej pracy niedługo przedstawi prezydentowi miasta, a ten przygotuje projekt uchwały w sprawie zmiany nazwy. Poza al. I Armii Wojska Polskiego zarówno zespół, jak i IPN nie dopatrzyli się potrzeby dalszych zmian w nazewnictwie.

Chełm, który do 1989 r. prezentował się jako miasto PKWN w nazewnictwie miejsc publicznych wręcz ostentacyjnie czerpał z pakietu komunistycznych patronów, dat i instytucji. Szczególnym wzięciem cieszył się manifest PKWN i domniemana data jego ogłoszenia, czyli 22 lipca. Na początku lat 90-tych ubiegłego stulecia miasto zdecydowanie otrząsnęło się z tego rodzaju nazewnictwa, przywracając ulicom i placom historyczne nazwy, bądź nadając im już w nowych warunkach nazwy poprawne politycznie. I tak na przykład pl. PKWN został przemianowany na Niepodległości, ul. 22 Lipca na 11 Listopada, a Janka Krasickiego na Ignacego Krasickiego.

Miasto „podziękowało” też takim patronom, jak Lenin, Marks, Engels, marszałek Rokosowski, Bierut czy Świerczewski. W odpowiedniej kolejności zastąpili ich Sienkiewicz, ks. Skorupka, Rejtan, płk Muzyka, który przed wojną dowodził stacjonującym w Chełmie 7 Pułkiem Piechoty Legionów, Prezydent Mościki i Marszałek Piłsudski.

W sprawie zmiany nazwy al. I Armii Wojska Polskiego musi się jeszcze wypowiedzieć Rada Osiedla XXX-lecia.

Czytaj więcej o: Chełm nazwy ulic IPN
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 kwietnia 2017 o 09:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co za kretyn wpadł na taki pomysł?!
Rozwiń
Gość
Gość (4 kwietnia 2017 o 09:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proponuję zmienić na Al. Broszki, albo Al. Dwóch takich co ukradli księżyc, albo Al. Szaleństwa PiSu
Rozwiń
Gość
Gość (4 kwietnia 2017 o 09:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co to za głupota! Może by tak mieszkańców zapytać o zdanie?! Czy "mądry" który to wymyślił zastanowił się nad kosztami?! Przy I Armii Wojska Polskiego znajduje się Poczta Główna, ZUS, KRUS, Sąd, sklepy i mieszka kilka tysięcy ludzi, może niech geniusze którzy wpadli na pomysł zmiany nazwy ulicy policzą ile będą kosztowały zmiany pieczątek, papierów firmowych z adresem, czy dowodów osobistych, dowody może są bezpłatne ale 25 zł na zdjęcia trzeba wydać. Może to nie o nazwę chodzi a o to żeby ktoś na tym zarobił. Niech się PiSowcy wezmą za dziury w ulicach a nie zmianę bazw.
Rozwiń
Gość
Gość (2 kwietnia 2017 o 14:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wyremontowac. Sienkiewicza natychmiast
Rozwiń
Gość
Gość (2 kwietnia 2017 o 14:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dawna Lenina pokutuje za nazwę do dziś zero remontów krzywe chodniki przecież. to jest ulica Henryka Sienkiewicza wstyd!!!.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!