środa, 21 marca 2018 r.

Chełm

Zorza w Chełmie: Film zobaczysz nawet w kotłowni

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 maja 2013, 17:33
Autor: Paweł Puzio

 (UM Chełm)
(UM Chełm)

Jest szansa, że w Centrum Kultury Filmowej "Zorza” będą dwie sale projekcyjne. Znajdujące się w piwnicy obszerne pomieszczenie, po nieczynnej od dawna kotłowni, może zostać przerobione na kameralną salę kinową.

W Ratuszu trwają prace nad pomysłem utworzenia kameralnej sali kinowej w Zorzy. Chodzi o część przestronnych piwnic znajdujących się pod przedwojennym budynkiem kina i magistratu. Znajduje się tam kilkumetrowej wysokości pomieszczenie o powierzchni kilkudziesięciu metrów, które niegdyś pełniło funkcję kotłowni. To właśnie tam powstać mogłaby druga sala projekcyjna.

Nad koncepcją utworzenia drugiej sali z urzędnikami współpracują i przedstawiciele Dyskusyjnego Klubu Filmowego "RewerS” i Chełmskiego Domu Kultury.

– Ze względu na dość wysoki koszt prac modernizacji Zorzy nie było możliwości by wszystkie pomysły zrealizować za jednym zamachem. Natomiast, gdy kino zacznie już działać dużo łatwiej będzie nam pozyskać środki na realizację kolejnych inwestycji związanych z nowym centrum kultury – mówi Agata Fisz, prezydent Chełma.

Przypomnijmy, że zgodnie z zapewnieniami Ratusza w czerwcu powinny zakończyć się prace przy budowie Centrum Kultury Filmowej "Zorza”. Zmodernizowany budynek zyska nowy wystrój, a przede wszystkim całkowicie zmienioną salę kinową z projektorami 3D 4K i unikalnym systemem nagłośnienia.

Pomysł na utworzenie kameralnej sali przypadł do gustu kinomanom. – W Chełmie brak jest miejsc, poza placówkami kultury i oświaty, gdzie mogłyby działać nieformalne grupy twórców. Piwnice kina dają taką przestrzeń. Kameralne pokazy filmowe, warsztaty, spotkania powinny się ogniskować właśnie w takim miejscu. Imprezy mogłyby częściowo finansować stowarzyszenia, którym łatwiej zdobywać pieniądze na realizacje projektów. Nie mogę się doczekać zakończenia remontu oraz pierwszych spotkań i seansów – mówi Wojciech Zakrzewski z DKF "RewerS”.

W trakcie opracowania jest wstępna koncepcja małej sali kinowej. Uwzględniona ma zostać w nim działalność DKF i wykorzystanie dodatkowej sali m.in. na pokazy filmowe i spotkania klubu. Nie wykluczone jest także, że odbywać się tam będą projekcie filmów kinowe Zorzy, szczególnie podczas seansów z mniejszą liczbą widzów.

– Oczywiście zaadaptowanie pomieszczenia na drugą salę wiąże się z nakładami finansowymi, jednak warto o tym pomyśleć gdyż otwiera to Zorzy nowe możliwości. Pieniądze na ten cel chcemy pozyskać z instytucji zajmujących się promocją kultury kinowej – dodaje Agata Fisz.

Według wstępnych założeń, druga sala Zorzy mogłaby zacząć funkcjonować nawet w przyszłym roku. Natomiast oficjalne otwarcie nowego Centrum Kultury Filmowej nastąpi najpewniej w najbliższe wakacje.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Jankiel
ania
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Jankiel
Jankiel (28 maja 2013 o 23:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

bo te inwestycje są realizowane z myslą o pracujących w budżetówce , a nie o zwykłych szarakach zatrudnionych w sektorze prywatnym, często na 1/x etatu, a juz nie mówiąc o bezrobotnych.....Sami dla siebie i swojej sitwy organizują rozrywkę , oderwane od raczywistości darmozjady. Pokazują przez te inwestycje , jak bardzo przejmują się społeczeństwem !!! Nie mają żadnych problemów, kasa, uklady, stałe koryto, rodziny obsadzone na stołeczkach. Już nie długo , przyjdzie jesień , zamiast liści będą spadać.......

Rozwiń
ania
ania (28 maja 2013 o 13:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Przy takim bezrobociu w mieście Chełm i okolicach oglądanie filmów jest jak najbardziej wskazane. Można się oderwać od rzeczywistości. Fajny pomysł.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!