piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Chełm

Źródła paciorkowca i coli

Dodano: 2 listopada 2001, 20:23

Nie nadaje się do picia woda z nałęczowskich źródeł o wdzięcznych nazwach "Nadzieja” i "Miłość”. Pozostaje tylko wiara, że nie zaszkodzi nikomu cudowna woda tryskająca przy kościele w Wąwolnicy, która zdaniem sanepidu jest skażona bakteriami coli i paciorkowcami kałowymi.

Nie brakuje amatorów wody źródlanej, zrażonych jakością płynu jaki wypływa z kranów. Niektórzy korzystają z niej dla jej - jak twierdzą - leczniczych właściwości. Jedni i drudzy często nie zdają sobie sprawy, że tylko naprawdę nieliczne źródła naturalne na terenie Lubelszczyzny są wolne od zanieczyszczeń.
- W miejscach kultu, takich jak Łukaszówka, gdzie - jak twierdzą niektórzy nastąpiło objawienie - ludzie biorą wodę nie zważając na to, czy jest bakteriologicznie czysta. My stwierdziliśmy, że są w niej bakterie coli i nie można jej pić. Ci, którzy nie stosują się do naszych zaleceń robią to na własne ryzyko - mówi Witold Matysiak, p.o. dyrektor w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krasnymstawie.

Nie reagują też na ostrzeżenia pielgrzymujący do Wąwolnicy, gdzie przy kościele tryska źródełko, mające ponoć uzdrawiające właściwości. Turyści z butelkami odwiedzają również niezmiennie źródła w Kazimierzu oraz nałęczowskie "Nadzieję” i "Miłość”.
- Wszystkie wymienione źródła są pod względem bakteriologicznym niedobre. W Wąwolnicy ujawniamy co jakiś czas bakterie coli i paciorkowce kałowe. Nie można pić wody ze źródeł zlokalizowanych w Kazimierzu Dolnym przy ul. Czerniawy i ul. Puławskiej. Bakterie typu kałowego wykrywamy w wodzie bijącej na terenie Fundacji "Sanatoria kardiologiczne dla rolników” w Nałęczowie oraz w tzw. wolnym wypływie ze źródła "Miłość” za budynkiem palmiarni w obrębie "Uzdrowiska Nałęczów” - mówi Grażyna Kolek, kierownik Wydziału Higieny Komunalnej w puławskim sanepidzie.
Sanepid, jak zapewnia G. Kolek, po każdym badaniu informuje miejscowe władze oraz właścicieli terenu o wynikach, a także zobowiązuje ich do odpowiedniego oznakowania obiektów. Niestety, tabliczki z napisami ostrzegawczymi, są niemal natychmiast niszczone. Dowcipnisie potrafią nawet zamalować część napisu, a wtedy informacja zamiast ostrzegać zachęca do picia wody.

- Wykorzystujemy na nasze potrzeby tylko część wody ze źródła. Nie możemy brać odpowiedzialności za to, że ktoś korzysta z jej nadwyżki odprowadzanej do rzeki - informuje Mirosław Przesmycki, zastępca dyrektora Zakładu Leczniczego "Uzdrowisko Nałęczów”. - Staramy się żeby źródło, które u nas wypływa było stale oznakowane. Ponieważ woda z tzw. wolnego wypływu nie nadaje się do picia, a tabliczka była ciągle niszczona, wykonaliśmy napis na betonowej ścianie. Mam wrażenie, że i to nie skutkuje.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!