CGK-hp

Światowy Dzień Uchodźcy w Lublinie. Film i widowisko artystyczne

Dodano: 17 czerwca 2016, 12:05

W najbliższy weekend przypada Światowy Dzień Uchodźcy. Z tej okazji w Lublinie odbędzie się kilka wydarzeń.

W piątek 17 czerwca o godz. 18 stowarzyszenie Homo Faber zaprasza na pokaz filmu dokumentalnego „Za kratami nie nosimy burek”. To historia jednego z afgańskich więzień, gdzie w czterech celach, odbywa karę 40 kobiet, które przebywają za kratami razem ze swoimi 34 dziećmi. Okazuje się, że np. za ucieczkę od męża stosującego przemoc, otrzymują one dużo wyższe wyroki niż mordercy. W więzieniu nie muszą nosić burek, przez co przestają być anonimowe, tak jak poruszając się po ulicach z zasłoniętymi całkowicie twarzami…

W sobotę do miasta przyjadą dzieci z Ośrodka dla Cudzoziemców w Bezwoli. Inicjatywa, realizowana przy udziale samorządu, ma na celu zapoznanie dzieci z polską kulturą i tradycją. W wydarzeniu wezmą udział m.in. dzieci narodowości czeczeńskiej, ukraińskiej i dagestańskiej.

Z kolei w niedzielę o godz. 16 w Sali Kameralnej Centrum Spotkania Kultur rozpocznie się widowisko artystyczne „Przeżyj to sam…”. W imprezie wystąpią polscy artyści i cudzoziemcy mieszkający w Lublinie, m.in. z Ukrainy, Iranu, Syrii i Nigerii. Autorem scenariusza i reżyserem przedsięwzięcia jest Marcin Wąsowski, wieloletni współpracownik Centrum Wolontariatu w Lublinie, aktor i reżyser. Widowisko ma na celu zwrócenie uwagi na faktyczne problemy i sytuację uchodźców we współczesnym świecie.

Światowy Dzień Uchodźcy, który przypada 20 czerwca, to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 4 grudnia 2000 roku, aby przypominać światu o losie uchodźców, ich prawach i marzeniach. Święto ma pomóc obywatelom państw, do których trafili uchodźcy, bardziej otworzyć się na ich problemy, ale też na bogactwo, jakie ze sobą przynoszą.

Czytaj więcej o: uchodźcy Homo Faber
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna