CGK-hp

Imprezy w niedzielę: W Lublinie zagra Bob Geldof z The Boomtown Rats i Biohazard

Dodano: 21 czerwca 2015, 08:41
Autor: Daniel Drabik

(fot. Wikipedia/nternational Monetary Fund Photograph/Stephen Jaffe)
(fot. Wikipedia/nternational Monetary Fund Photograph/Stephen Jaffe)

Na Arenie Lublin wystąpi legendarny muzyk Bob Geldof z The Boomtown Rats i pochodząca z Nowego Jorku grupa Biohazard. Koncert rozpocznie się o godz. 20. Na tym nie koniec kulturalnych propozycji na niedzielę.

II Reggae Piknik, godz. 12, Ogród Saski, Aleje Racławickie 1-3, część I – wstęp wolny, część II – 5 zł.

Wyjątkowe wydarzenie podkreślające związek lubelskich artystów z muzyką reggae i kulturą soundsystemową oraz ich wpływ na polską scenę muzyczną. Lubelski Piknik Reggae celebruje 25 lat sceny soundsystemowej pod patronatem Love Sen-C Music oraz 10 lat Lubelskiego Forum Reggae. Na scenie Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim, korzystając ze specjalnie zbudowanego na wzór jamajski systemu nagłośnieniowego, zaprezentują się artyści: Love Sen-C Music Sound System – prekursorzy sceny sound systemowej w Lublinie, oraz gość specjalny Roots Revival Sound System z Warszawy.

Historia znikania – community arts, godz. 14, 16, Węglin, wstęp wolny po telefonicznej rezerwacji lub odbiorze wejściówki w DDK „Węglin”

Projekt Weroniki Fibich jest kontynuacją działań związanych z projektem Nowy dom, który w zeszłym roku realizowany był w Dzielnicowym Domu Kultury "Węglin" w Lublinie. Chcemy głębiej wejść w dzielnicę współtworząc wydarzenie teatralne wspólnie z mieszkańcami, opierając się na rodzinnych historiach, zdjęciach i prywatnej przestrzeni. Jednocześnie opowiadamy historię Węglina, jego tożsamości związanej z peryferiami miasta. Dla Weroniki Fibich przewodnikami po miejscu jest rodzina Naporów – dzieci Marysia, Kazik, Hania, mama Marta i tata Rafał oraz babcia Ewa. Tu, gdzie dzisiaj stoi ich blok, mama Rafała, pani Ewa wspomina, że było ich prywatne pole kartofli. Dom rodzinny, drewniany, był na pustkach, a po wodę chodziła wydeptaną ścieżką. Po latach tą samą ścieżką Rafał chodził na przystanek autobusowy. Teraz ścieżka wrosła. Zatarła się. Znikła.

Benefis 60-lecia pracy artystycznej Mariana Josicza, godz. 17, Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego, ul. Akademicka 15, bilety 40-60 zł.

Marian Josicz - człowiek instytucja, o którym Ryszard Zarewicz pisał już w 2008 roku: „Przeżył w tym teatrze czterech prezydentów państwa, dwa ustroje społeczne i kilku dyrektorów. Publiczność jest przekonana, że zaśpiewa dla niej jeszcze na stulecie tej sceny.” Złoty chłopak z Lubelskich Bronowic, który zwiedził kawałek artystycznego świata, jednak sercem zawsze pozostał w rodzinnych stronach, stanowiąc znak rozpoznawczy i jedną z charakterystycznych twarzy lubelskiej operetki. W ten szczególny wieczór wodzić będziemy wzrokiem za najznakomitszymi wcieleniami operetkowej literatury. Zobaczymy też na scenie artystów młodszego i starszego pokolenia, którzy z towarzyszeniem orkiestry, chóru i baletu oddadzą śpiewny hołd gwieździe, której blask rozświetlał ponurość topornej PRL-owskiej rzeczywistości. Nie zabraknie samego Mariana Josicza, który po raz kolejny udowodni, że jest wciąż artystą, którego warsztat i sceniczne wyczucie stanowią inspirację dla artystów i źródło wzruszeń dla publiczności.

„Cygan w Polskim. Życie jest piosenką”, godz. 18, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, bilety 40-70 zł.

„Życie jest piosenką” to koncert, podczas którego aktorzy Teatru Polskiego – jak mówi Jacek Cygan – śpiewają znane już nam piosenki, dając im swoje twarze, a także nowe utwory, ofiarowując im swoje dusze. Koncert piosenek Jacka Cygana przynosi niezwykle wykonania i zaskakujące interpretacje, odbijając zarazem 40 lat przemian, jakie dokonały się w Polsce i w nas samych.

Koncert kameralny, godz. 19, Trybunał Koronny, Rynek 1

W programie: J. Brahms – Trio na fortepian, klarnet i wiolonczelę, Sonata na klarnet i fortepian f-moll, Sonata na wiolonczelę i fortepian e-moll oraz M. J. Glinka – „Trio patetyczne” na fortepian, klarnet i wiolonczelę.

Koncert: Bob Geldof z The Boomtown Rats i Biohazard, godz. 20, Arena Lublin ul. Stadionowa 1, 20-250 zł.

Koncert legendarnego muzyka, wokalisty i autora tekstów Bob Geldofa. Wraz wyrosłym z nurtu nowej fali rockowym zespołem The Boomtown Rats wylansował on wiele światowych przebojów, w tym "Like Clockwork", "Someone`s Looking at You", "Banana Republic" i "I Don`t Like Mondays", jeden z największych hitów lat osiemdziesiątych. Grupa, rozwiązana w 1986 roku, reaktywowała się dwa lata temu, wydając składankę "Back to Boomtown: Classic Rats Hits" i ruszając w światowe tournee.

Tymczasem Pochodząca z Nowego Jorku grupa Biohazard powstała w 1987 roku i należy do czołowych przedstawicieli muzyki łączącej w sobie takie style jak hardcore, punk, metal i rapcore. Światową sławę zdobyła na początku lat 90 dzięki płytom "Urban Discipline" i "State of the World Address", zawierającymi tak popularne utwory jak "Punishment", "Shades of Grey” czy "Tales From the Hard Side".

Salsoteka, godz. 20, Most im. inż. Mariana Lutosławskiego

Joanna i Konrad Dąbscy, zawodowa para taneczna z Lublina, przywoła na Most Kultury latynoskie rytmy: salsę, bachatę, merengue i kizombę. Każdy chętny będzie mógł wziąć udział w nauce tańca dla początkujących – solo lub w parach. Muzykę do tańca zapewnią zaproszeni DJ-e.

Dźwięki słów: „Muzyka wieczorem”, godz. 20.30, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, bilety 25-40 zł.

„Muzyka wieczorem” powstała w związku z 35. rocznicą śmierci Jarosława Iwaszkiewicza, jednego z najbardziej cenionych polskich poetów XX wieku. Kompozytorem muzyki do słów poety, pochodzących z pośmiertnie wydanego tomu poezji jest Adam Opatowicz. Artystą, który w nietuzinkowy, bardzo nastrojowy i piękny sposób oddał klimat ostatnich słów poety jest Mirosław Czyżykiewicz – wrażliwy kompozytor, poeta, pieśniarz, gitarzysta i malarz.

Dźwięki słów: „W kubku kawy – ty”, godz. 22, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, wstęp wolny

Jakub Zuckerman - pieśniarz, tłumacz i autor tekstów. W swoim repertuarze oprócz własnych piosenek umieszcza także autorskie tłumaczenia utworów Jaromira Nohavicy. Mimo młodego wieku, artysta ma na swoim koncie wiele osiągnięć i nagród, m.in.: III miejsce na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Literackiej „Jesień z poezją”, II miejsce na III Jesiennym Konkursie Poezji Śpiewanej „Na strunach poezji” czy I miejsce na II Lubelskim Przeglądzie Poetyckim „Strojne w biel”. Jest też laureatem Festiwalu im. Piotra Skrzyneckiego w Mińsku Mazowieckim oraz Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki z Duszą.

Dźwięki słów: „Zielone pojęcie”, godz. 23, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, wstęp wolny

Łukasz Jędras - wykonawca piosenki, tekściarz, gitarzysta. Zaczynał od muzykowania na ulicy, przez wiele lat zjeżdżając wszystkie większe starówki i deptaki w kraju. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany na festiwalach piosenki. Jego teksty dotykają kwestii miejsca człowieka w XXI w., wszystko na podstawie własnych doświadczeń i spostrzeżeń. Nie potrafi znaleźć sobie jednej stylistyki – występuje w skrajnych często projektach muzycznych, od mocnego rocka począwszy, przez reggae, rap, folk, blues, na szantach skończywszy. Wciąż powraca jednak do piosenki z tekstem, na której się wychował i która uosabia dla niego to, co najważniejsze.

TEATR

„Wanderings sounds”, godz. 18, Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21

Spektakl “Wandering Sounds” jest szukaniem dialogu pomiędzy głosem i instrumentem, teatrem i muzyką, życiem i obrazem. Artyści wprowadzają słuchaczy we wspólną podróż w opowieści „mówiono – śpiewanej”, nawiązującej do różnych tradycji oralnych. Spektakl jest improwizowany w języku angielskim.

„Opowieści z nocy”, godz. 19.30, Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21

Oratorium, dla którego literacką podstawę stanowi wiersz Jaco-ba (Yakova) Glatsteina „Lublinie moje święte miasto” i osiem historii wybranych z kolekcji Historii Mówionej Ośrodka. Historie dotyczą Zagłady, losów pojedynczych ofiar lub ocalonych.

KINO

„Parking”, godz. 18, Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16, bilety 10/12 zł.

Jeden z budapesztańskich parkingów całodobowych jest prowadzony przez Legionistę. To jego przydomek, gdyż przed paroma laty służył w Legii Cudzoziemskiej. Nawet jego przyjaciele nie znają jego prawdziwego imienia. To im nie przeszkadza - Legionista to specyficzny typ, nieco zbyt apodyktyczny, ale da się lubić.

„Tajemnice wielkiego muzeum”, godz. 20, Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16, bilety 10/12 zł.

Film Holzhausena w interesujący sposób przedstawia codzienność pracowników Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu. Reżyser zagląda z kamerą do miejsc zwykle niedostępnych zwiedzającym. Prace modernizacyjne jednej z galerii – Kunstkammer – są przyczynkiem do opowieści nie tylko o bezcennych zbiorach muzeum, lecz przede wszystkim o ludziach, którzy swoją pracą i pomysłami czynią to wyjątkowe miejsce atrakcyjnym dla turystów z całego świata.

WARSZTATY

Warsztaty kulinarne mEATing, godz. 17, Most im. inż. Mariana Lutosławskiego

Poznaj Polskę od jej smakowitej strony. W trakcie wszystkich warsztatów będzie można nauczyć się i posmakować klasyków Lubelszczyzny i Podlasia, pyszności z Warmii, Mazowsza czy Małopolski. Uczestnicy będą eksperymentować, bawić się smakami, tradycyjnymi przepisami, by tworzyć nowe, pyszne potrawy i wariacje inspirowane klasycznymi, polskimi recepturami.

DLA DZIECI

WYDARZENIE

Taneczne wakacje dla najmłodszych z Dąbscy Dance Studio, godz. 16, Most im. inż. Mariana Lutosławskiego

Spędź z rodziną wolny czas: tanecznie, sportowo i na wolnym powietrzu. Nie potrzeba żadnych umiejętności, zapisów i rezerwacji, każdy może przyjść i dołączyć do naszych warsztatów tańca, które poprowadzą Joanna Dąbska i jej goście. Poznamy sekwencja kroków do muzyki karaibskiej rodem z Kuby i Dominikany. Najlepsi młodzi tancerze będą mogli na ostatnim Moście Kultury zatańczyć wspólnie z instruktorami na scenie.

KINO

Filmowa niedziela, godz. 17, Teatr Stary, Jezuicka 18, bilety 8/10 zł.

Jak wygląda świat dorosłych i czym różni się od świata dzieci? Filmy, które zostaną zaprezentowane podczas spotkania, ukazują relacje pomiędzy dorosłymi i dziećmi. Co to znaczy być dorosłym? Czy trudno być dorosłym? Czy dziecko może pomóc w czymś dorosłemu? – Zestaw filmów o dorosłych i dzieciach.

TEATR

”Jaś i Małgosia”, godz. 12, Teatr im. Hansa Christiana Andersena, ul. Dominikańska 1, bilety 15 zł.

Spektakl w reżyserii Zbigniewa Lisowskiego przeznaczony dla dzieci od 6 lat. Baśniopisarz za pomocą czarów przeniesie młodych widzów do świata Jasia i Małgosi.

WARSZTATY

Labirynt doświadczalny: tajemnice szyfrów, godz. 12, Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5, wstęp wolny

Podczas zajęć dzieci poznają różne metody szyfrowania wiadomości. Dowiedzą się, czym jest atrament sympatyczny i jak go wykonać. Nauczą się kodować „tajne informacje” za pomocą różnych szyfrów oraz metod chemicznych. Na koniec rozwiążą zagadkę kryminalistyczną.

Akwarelki, godz. 12, Most im. inż. Mariana Lutosławskiego

W oparciu o kilka technik oraz w wyniku twórczego miksowania emocji, myśli i energii uczestników zamierzamy stworzyć oryginalne obiekty artystyczne. Całość cyklu zakończy wystawa powstałych dzieł. Zajęcia poprowadzi Adriana Michalewska. W programie: próba uchwycenia mostu poprzez język malarski, autoportret uczestników warsztatów, studium wody, analiza indywidualnych odcisków linii papilarnych, z których po połączeniu powstanie wspólna mapa „naszego” miasta, murale oraz wspólna aranżacja końcowej ekspozycji prac.

Karuzela sztuki, godz. 16, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, wstęp 5 zł.

Zajęcia będą inspirowane wystawą „Przejścia graniczne” trwającą w Galerii Białej. Jest to wspólny projekt dwóch galerii – Białej z Lublina i 13 Muz ze Szczecina. Podczas zajęć w przystępny sposób przybliżymy zagadnienia wokół których koncentruje się wystawa: terytorium, granic i ich wyznaczania, a warsztat twórczy będzie związany z motywem przewodnim wystawy. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku powyżej 9 lat.

Gość
Michau
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (21 czerwca 2015 o 22:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Guma n roses w Rybniku. Lol
Rozwiń
Michau
Michau (21 czerwca 2015 o 21:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

O koncercie dowiedziałem się  teraz... Słysząc muzykę ze stadionu.

Rozwiń
Gość
Gość (21 czerwca 2015 o 11:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Info z prasy : "Stadion w Rybniku, mieszczący niewiele ponad 10 tysięcy osób. Regularnie rozgrywa tam mecze drugoligowy Energetyk ROW Rybnik. To jednak nie piłkarze sprawiają, że co roku mała śląska "arena" trafia na usta dziesiątek tysięcy Polaków. Przyczyniają się do tego największe światowe gwiazdy, grające latem na zapełnionym po brzegi obiekcie. W ostatnich latach byli tu już : Bryan Adams, Guns n' Roses, Rod Stewart i 30 Seconds To Mars, a za dwa miesiące przyjadą także muzycy Linkin Park. I o koncercie na Arenie Lublin : "Nic tak nie ratuje imprezy, jak zakłady pracy, kupujące w pakiecie wejściówki dla swoich pracowników. Po co martwić się o fana Geldofa i Biohazard, skoro jego miejsce na stadionie może zająć np. pracownik fabryki, któremu w gruncie rzeczy wszystko jedno, na co idzie. Ważne, że bilet dają za darmo. Firmy chętnie z takich rozwiązań korzystają, bo wejściówka często "robi" za premię. Z kolei dla organizatorów takie pakiety są gwarancją frekwencji. W kolejce po wolne krzesło mogą ustawić się jeszcze uczniowie jednej z lubelskich szkół, którym w czwartek nauczyciele za darmo wręczyli bilety na imprezę."
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna