CGK-hp

"Sztuka miejsc pamięci" w Grodzkiej 5

Dodano: 3 stycznia 2016, 16:50
Autor: Damian Drabik

fot. materiał organizatora
fot. materiał organizatora

Warsztaty Kultury zapraszają na kolejne spotkanie w ramach cyklicznego projektu „Grodzka 5”. We wtorek, 12 stycznia o godz. 18 posłuchamy o strategiach pracy z tak zwanymi „miejscami pamięci”.

W czasie spotkania zaproszeni specjaliści podzielą się własnymi doświadczeniami związanymi z pracą z miejscami pamięci, a także opowiedzą o panujących obecnie zasadach i aktualnych praktykach artystycznych dotyczących upamiętniania. Jak twierdzą organizatorzy - realizowane na styku humanistyki i sztuk wizualnych projekty często inspirują się metodologią wypracowywaną w ramach rozwijających się od wielu lat studiów nad pamięcią i historią. Są obszarem aktywności, gdzie potrzeba zachowania zasady stosowności (dobrania stosownej formy do wyrażania treści) miesza się z chęcią lub koniecznością przekroczenia, gdyż być może niewiele rzeczy zużywa się tak szybko jak pamięć.

O swoich doświadczeniach opowiedzą: kulturoznawczyni i historyk literatury Agnieszka Dauksza, realizująca grant NCN związany z tematem rozprawy; Szymon Malborski, historyk sztuki i kulturoznawca, obecnie zaangażowany w projekt Pomnik Chłopa oraz Muzeum Alternatywnych Historii Społecznych; Łukasz Surowiec, artysta interdyscyplinarny, rzeźbiarz, filmowiec i performer.

„Grodzka 5” to projekt poświęcony historii kamienicy przy ul. Grodzkiej 5 w Lublinie. Celem jest odkrywanie na nowo tej historii, tworzenie narracji pojedynczych osób – dawnych mieszkańców, bywalców lub pracowników mieszczących się w budynku instytucji, a także uzmysłowienie aktualności i bliskości historii, twórcze przepracowanie historii  staromiejskiej kamienicy, danie głosu tym, którzy zostali zapomniani.

Wstęp na spotkanie jest wolny.

Czytaj więcej o: Warsztaty Kultury Grodzka 5
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna