Festiwale

Berlin – Yogyakarta: Przeciwko nietolerancji

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 listopada 2009, 11:34

Minifestiwal "Berlin – Yogyakarta” zaczyna się w poniedziałek (16.11) w ACK UMCS "Chatka Żaka” w Lublinie.

Na lubelską edycję wędrownego przedsięwzięcia Kampanii Przeciw Homofobii złożą się projekcje trzech filmów i wystawa. Prezentuje ono początki i osiągnięcia ruchu na rzecz emancypacji osób nieheteroseksualnych oraz przedstawia historię ich prześladowań przez nazistów.

Impulsem do zorganizowania minifestiwalu "Berlin – Yogyakarta” było 70-lecie wybuchu II wojny światowej, w trakcie której jedną grup szczególnie nękanych przez hitlerowców były mniejszości seksualne – geje, lesbijki, osoby biseksualne i transgenderowe.

Ale Berlin w tytule symbolizuje nie tylko okres eksterminacji. Wcześniej w tej europejskiej stolicy powstał i rozkwitł ruch na rzecz emancypacji osób homoseksualnych. Po wojnie powstała tam Międzynarodowa Komisja Prawników, organizacja pozarządową, która przygotowała tzw. Zasady Yogyakarty.

Dokument został opublikowany w formie deklaracji w 2006 roku w indonezyjskim mieście Yogyakarta. Deklaracja ustanawia międzynarodowe standardy stosowania praw człowieka w odniesieniu do orientacji seksualnej oraz tożsamości płciowej.

Obecność w tytule minifestiwalu nazw dwóch miast z dwóch kontynentów pokazuje też globalną skalę zarówno zjawiska wykluczania, jak i obowiązywania praw człowieka.

Przedsięwzięcie jest dwuczęściowe. Składają się na nie projekcje filmowe i wystawa. Ekspozycja zostanie otwarta w środę o godz. 18. W wernisażu wezmą udział m.in. Katarzyna Remin, autorka wystawy, i Magda Łuczyn, koordynatorka Kampanii Przeciw Homofobii Lublin.

O poniedziałku do środy o godz. 16 będą seanse. Pierwszego dnia pokazany zostanie film "Einstein seksu” (reż. Rosa von Praunheim, RFN 1999, 100 min.). Drugiego – obraz "Inny od innych” (reż. Richard Oswald, Niemcy 1919, 50 min.). Trzeciego – dokument "Paragraf 175” (reż. Rob Epstein i Jeffrey Friedman, USA 2000, 80 min.)

Wstęp wolny. Adres: ul. Radziszewskiego 16.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna