Festiwale

Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym po raz 10. Program już prawie gotowy

Dodano: 7 lipca 2016, 19:25

Od 30 lipca do 7 sierpnia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu 10. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

Rozpoczynamy filmem Kena Loacha „Ja, Daniel Blake”, który zdobył Złotą Palmę w Cannes. Spodziewamy się aktorów, którzy w nim zagrali, ale czekamy jeszcze na potwierdzenie – mówiła na wczorajszej konferencji prasowej Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna festiwalu (na zdjęciu). – Kolejny mocny tytuł to „Fuocoammare”, dokument Gianfranco Rosiego, który zdobył Złotego Niedźwiedzia w Berlinie.

Prace nad tegorocznym programem rozpoczęły się zaledwie kilka tygodni temu. – Mogliśmy zacząć dopiero wtedy, kiedy mieliśmy już potwierdzenie, że festiwal się odbędzie. Wcześniej, nie mając pewności co do finansów, nie moglibyśmy prowadzić rozmów z licencjodawcami – tłumaczy Torbicka. – W tym momencie program jest już prawie gotowy. Pozostała kwestia jeszcze tylko trzech tytułów.

W programie m.in. retrospektywa zmarłego niedawno reżysera Andrzeja Żuławskiego, w tym jego ostatni film „Kosmos”. – Będą też filmy z udziałem Marcello Mastroianniego wyreżyserowane przez Ettore Scolę, jednego z najciekawszych włoskich twórców kina, autora takich filmów jak „Szczególny dzień” i „Dramat zazdrości” – wylicza Torbicka. – Ponadto planujemy „Lekcje kina - Spowiedź twórcy filmowego”, czyli spotkania z wybitnymi twórcami, wśród których znajdą się Piotr Dumała i Wojciech Staroń.

Będzie też retrospektywa aktorska Bogusława Lindy. – Przypomnimy jego znakomite filmowe role, które zagrał przed „Psami” m.in. w „Gorączce” czy „Kobiecie samotnej” – zapowiada Torbicka. – W tym roku powraca też cykl „Muzyka moja miłość”, w ramach którego zobaczymy m.in. „Let’s get lost” o życiu jazzmana Cheta Bakera. Nie zabraknie też ciekawych debat i dyskusji na temat kina.

Film, który zdobędzie nagrodę publiczności, będzie można zobaczyć 7 sierpnia w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie.

Niewiele brakowało, by w tym roku festiwal się nie odbył. Z finansowania imprezy wycofała się Telewizja Polska i spółki skarbu państwa (PGE i Totalizator Sportowy). Organizatorom udało się jednak znaleźć nowych sponsorów i dopiąć budżet.

– Wycofanie się dotychczasowych sponsorów nie było związane z moim odejściem z TVP – podkreśla Torbicka. – Teraz jest inny sposób rozdzielania funduszy w spółkach skarbu państwa. Podobnie było Off Camera, kiedy sponsor wycofał się miesiąc przed rozpoczęciem festiwalu.
Sprzedaż biletów ruszy 20 lipca.

Szczegóły na www.dwabrzegi.pl

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (8 lipca 2016 o 10:31) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
Płacił ze swojego prywatnego portfela?
Rozwiń
Gość
Gość (8 lipca 2016 o 10:31) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
Marszlku, czy zespol disco polo jak na ostatnim opłatku też będzie?
Rozwiń
Gość
Gość (8 lipca 2016 o 10:30) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
No świetnie ! Córka konferansjerki komunistycznej tv w PRL oraz członek partii, która przez dziesięciolecia była ludową przybudówką PZPR czyli ZSL.
Rozwiń
Gość
Gość (8 lipca 2016 o 10:05) 1
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo panie Marszałku, dotacja ta ma sens, tegoroczna edycja festiwalu bez tej dotacji byłaby niemożliwa, ponieważ, jak wiadomo, PiS oczywiście z upoważnienia suwerena, realizuje teraz politykę kulturalną pana Tableta, w której nie ma wsparcia dla festiwalu w Kazimierzu
Rozwiń
Gość
Gość (8 lipca 2016 o 02:31) 1
Zaloguj się, aby oddać głos
"Hejtujcie" sobie "hejtujcie" ile tylko chcecie bo chyba tylko to wam w życiu dobrze wychodzi, w tym się realizujecie a plucie na innych poprawia waszą niską jak widać samoocenę. A do Kazimierza i tak przyjedzie 50 tys ludzi, którzy oglądając wartościowe filmy i uczestnicząc w koncertach będą się dobrze bawić. Festiwalowi w Kazimierzu kolejnych 10 lat!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna