Festiwale

Europejski Festiwal Smaku, czyli Zasmakuj w Prowansji

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 września 2012, 16:55

W piątek (7.09) w samo południe startuje na Starym Mieście w Lublinie największy festiwal sztuki i dobrego smaku w Polsce.

Na placu Po Farze zagrają Haydamaky, Fanfary Transylwanii i Czesław Mozil, który zaśpiewa Miłosza. Wśród nowości jest Salon Literacki z Ernestem Bryllem, kino z Ordonką i pierwsza w Lublinie Noc Restauracji.

To już IV edycja Europejskiego Festiwalu Smaku, organizowanego przez Departament Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Miasto Lublin i Stowarzyszenie Kresowa Akademia Smaku. W tym roku festiwal zyskał silnego partnera. To Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie, narodowa instytucja kultury.

– Występuję tu w podwójnej roli: jako dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza i jako żarłok – powiedział Paweł Potoroczyn podczas warszawskiej konferencji prasowej festiwalu w dniu 3 września. – Uwielbiam jeść. Po przełomie 1989 r. Polska przeszła także rewolucję kulinarną. Wróciła kultura jedzenia. W naszym Instytucie corocznie gościmy od pięciuset do sześciuset zagranicznych profesjonalistów kultury. Chcemy w nich pozyskać partnerów, którzy wyjadą pod wrażeniem naszej kultury, również kulinarnej. I będą chcieli do nas wrócić, żeby tu inwestować. Będziemy wspierać ten festiwal – tak długo, jak długo będzie nas karmić.

Smak muzyki

W piątek o godz. 20.30 na scenie ustawionej na placu Po Farze zagra ukraiński zespół "Haydamaky”. Nowy skład, nowa muzyka i mocne gitary gwarantują, że koncert, na którym Haydamaky zagrają muzykę z nowej płyty (premiera jesienią) rozgrzeje publicz-ność do czerwoności.

W sobotę o 20.30 na placu Po Farze powinni pojawić się fani filmów Emira Kusturicy. Fanfary Transylwanii to 10-osobowa orkiestra rodowitych cygańskich muzyków pochodzących z Cugir w Rumunii. – Zagrają tradycyjne utwory przekazywane z pokolenia na pokolenie (folklor cygański i rumuński), silnie zakorzenione w tradycji mołdawskiej oraz saksońsko-transylwańskiej i siedmiogrodzkiej. W repertuarze koncertowym mają także utwory znane z filmu "Czarny kot, biały kot” Emira Kusturicy oraz z repertuaru Gorana Bregovicia – mówi Olek Doroszenko z agencji "Wschodni Folk”.

Na finał w niedzielę o 20.30 na scenę wyjdzie Czesław Mozil. Zaśpiewa piosenki do tekstów Czesława Miłosza, będą także wielkie przeboje. Muzycy jadą do Lublina prosto z Danii, wszyscy są absolwentami Królewskiej Akademii Muzycznej. Zapowiada się wielkie widowisko z elementami teatralnej inscenizacji.

Smak kultury

Podczas tegorocznej edycji organizatorzy nasycili festiwal duchowym smakiem. W piątek o 15 w klasztorze Dominikanów o godz. 15 abp Abel otworzy wystawę "Światło ikony”. W Sali Unii Lubelskiej, gdzie zobaczycie niezwykłe ikony, Maja Podleśna będzie pisać ikonę. Będzie można podpatrzeć, porozmawiać, towarzyszyć malarce ikon. Wystaw będzie aż 8.

Po raz pierwszy festiwal otwiera Salon Literacki, który mieści się w restauracji Old Pub. Codziennie o godz. 20 spotkacie poetów czytających swoje wiersze. W piątek przeczyta je Renata Bandos, w sobotę znakomity poeta Ernest Bryll, w niedzielę Sergiusz Sterna-Wachowiak, prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Będzie także kino. W sobotę o godz. 18 w Ośrodku Brama Grodzka-Teatr NN zobaczycie film "Szpieg w masce” z Hanką Ordonówną. Film koresponduje z wystawą "Lata dwudzieste, lata trzydzieste”, której wernisaż rozpocznie się w sobotę o 19.45.

Scena Teatralna festiwalu otworzy się na wirydarzu klasztoru Dominikanów, gdzie w sobotę o godz. 19 rozpocznie się spektakl "Biała lokomotywa” według Edwarda Stachury. Wśród aktorów legendarny bard Mirosław Czyżykiewicz. Na ten spektakl, prezentowany na festiwalu przez Lubelski Salon Artystyczny bilety w cenie 25 zł będzie można kupić na godzinę przed spektaklem.

Festiwal będzie miał także "Czytanie Pana Tadeusza”. W sobotę przed koncertem Fanfar Transylwanii najsmaczniejsze kąski z Mickiewicza przeczytają m.in.: Ernest Bryll i Sergiusz Sterna-Wachowiak. Czytaniu potowarzyszą muzycy Fanfar. – Cieszę się z tego niezwykłego projektu – mówi Olek Doroszenko, menadżer zespołu.

Smak Prowansji

Będzie miał wymiar duchowy i cielesny. Wernisaż wystawy Andrzeja Koziary "Prowansja Van Gogh” odbędzie się w sobotę 8 września podczas Nocy Restauracji. Vincent pojawi się w kamienicy na Złotej 5 - na fotografiach Andrzeja. Będą niespodzianki, muzyka. Początek wernisażu po koncercie zespołu Fanfary Transylwanii. Andrzej Koziara to były zastępca redaktora naczelnego National Geographic Polska, dziś jest redaktorem naczelnym Magazynu Lubelskiego "Lajf”.

W ciągu trzech edycji Europejskiego Festiwalu Smaku w Lublinie prezentowano wielokulturowość i dziedzictwo kulinarne regionu, przez pryzmat wydarzeń kulturalnych. Widzowie zobaczyli panoramę kuchni. Od tatarskiej, przez nadbużańską, ukraińską, ormiańską, olenderską, szwedzką, po rdzenną lubelską. Podczas tegorocznej edycji każdego dnia odbywać się będą kulinarne prezentacje miast i gmin, podczas których będzie można uczestniczyć w gotowaniu i degustowaniu potraw. Będą pokazy mistrzów, warsztaty dobrego smaku i dziesiątki degustacji. Zapraszamy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna