Festiwale

Festiwal "A Million Different Loves!?” w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 lutego 2010, 13:03

We wtorek (16.02) startuje 2. lubelska edycja Festiwalu Filmu Queer "A Million Different Loves!?”. Będą seanse, biby, dyskusje.

Festiwal jest poświęcony społeczności LGBT, czyli osobom o odmiennej od heteroseksualnej orientacji seksualnej oraz ludziom o niezgodnej z biologiczną tożsamości płciowej (osoby transgenderyczne i transseksualne).

W trakcie festiwalu, który potrwa do soboty, zostanie zaprezentowanych 16 filmów – polskich i zagranicznych – o tematyce nieheterycznej. Zostały one pogrupowane w bloki. Projekcje będą się odbywać każdego popołudnia w siedzibie Stowarzyszenia "Homo Faber” (ul. Krakowskie Przedmieście 39).

Ciekawie zapowiadają się imprezy towarzyszące. W Chatce Żaka zostanie otwarta wystawa fotografii "Niech nas zobaczą” autorstwa Karoliny Breguły. W Przestrzeni Działań Twórczych "Tektura” będzie ekspozycja prac Jej Performatywności – intrygującej i kontrowersyjnej lubelskiej artystki...

Na czwartek zaplanowano balangę w klubie Obsesja, a na piątek zabawę w tanzlokalu Place. W piątek będzie spotkanie z redakcją nieregularnika lesbijsko-feministycznego "Furia”. W sobotę odbędzie się otwarta debata o związkach partnerskich z udziałem m.in. Ygi Kostrzewy (Lambda Warszawa, Grupa Inicjatywna ds. Związków Partnerskich).

Na wszystkie wydarzenia oprócz imprez w klubach wstęp wolny.

Program

Wtorek 16.02.2010

17.00: Pokaz filmów
Blok tematyczny "Queerowi pionierzy”
Hołd złożony dwóm pionierom homoseksualnego ruchu w USA. Dzięki ich wizjonerskiemu zaangażowaniu w sprawy społeczności oraz olbrzymiej wytrwałości udało się przetrzeć szlak i wywalczyć wiele praw, przywilejów oraz możliwości prowadzenia upragnionego stylu życia dla społeczności LGBT w USA oraz wielu innych miejscach na świecie.
575 Castro St., reż. Jenni Olson, USA, 2008, 7 min.
"575 Castro St.” to gra światła i cienia na ścianach scenografii Castro Camera Store do filmu "Milk” Gusa Van Santa. Ujęcia pozbawione są niemal całkowicie ruchu i dźwięku. Są ciche i nieruchome. Wszystko po to, by tym lepiej oddać spektrum emocji zawartych w słowach Harveya Milka dobiegających spoza kadru. Ścieżka dźwiękowa została wycięta z 13-minutowego zapisu słów Milka na kasecie magnetofonowej, nagranej w jego sklepie piątkowego wieczoru, 18 listopada 1977 (kilka tygodni po jego wyborach do Rady Miasta San Francisco, co uczyniło go jednym z pierwszych ujawnionych gejów piastujących wysokie stanowiska państwowe w USA). Taśma została podpisana słowami: Nagranie ma zostać odtworzone jedynie w przypadku mojej śmierci w zamachu. Delikatność "575 Castro St.” sprawia, że cofamy się w czasie do stylistyki dziesiątek gejowskich i lesbijskich filmów krótkometrażowych nakręconych w latach 70. na taśmie Super 8, które trafiały do rąk Harveya Milka, a następnie były wywoływane w jego sklepie Castro Camera Store.
Sex Positive, reż. Daryl Wein, USA, 2008, 76 min.
"Sex Positive” przygląda się życiu Richarda Berkowitza, kontrowersyjnej amerykańskiej męskiej prostytutce BDSM, który w 1980 został aktywistą profilaktyki AIDS, i którego olbrzymi wkład w opracowanie praktyk bezpieczniejszego seksu nigdy nie został odpowiednio upamiętniony. Berkowitz zaistniał w epicentrum epidemii AIDS, domagając się przeciwdziałania gwałtownie rozprzestrzeniającej się chorobie, nim gejowska społeczność czy mainstream zaczęły w ogóle rozważać takie działania. Obecnie samotny i bez środków do życia opowiada swoją historię światu, który nigdy nie chciał słuchać.
Miejsce: Siedziba Homo Faber ul. Krakowskie Przedmieście 39 (wejście w bramie)
19.30: Wernisaż wystawy "Niech nas zobaczą”
Pierwsza w Polsce społeczno-artystyczna kampania mająca przeciwdziałać homofobii i dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. Wystawa została zorganizowana przez Kampanię Przeciw Homofobii w 2003 roku, prezentowała trzydzieści par gejów i lesbijek na fotografiach pokazywanych na billboardach i w galeriach. Autorką zdjęć jest Karolina Breguła.
Miejsce: ACK UMCS "Chatka Żaka”, ul. Radziszewskiego 16

Środa 17.02.2010

17.00: Pokaz filmów
Blok tematyczny "Queerowe ciała, queerowe spektakle”
Trzy różne filmy dokumentalne, które mierzą się z powszechnymi poglądami na temat pożądania, dodając queerowe spojrzenie na obrazy ciała, performance, reprezentacje rasowe oraz kobiecą seksualność.
Chubb Rubb: A Fat Cabaret, reż. Alexis Mitchell, Kanada, 2006, 10 min.
Potężne zarówno pod względem gabarytów, jak i posiadanej władzy Fat Femme Mafia z Toronto smagają ostrymi, zaangażowanymi politycznie słowami. Chubb Rubb śledzi poczynania Fat Femme Mafia oraz ich współkonspiratorów i sprzymierzeńców w dniach poprzedzających pierwszy, niezwykle wyczekiwany występ. Wywiady, próby i występy to podstawa pracy tych zapalczywych pączuszków; ich postawa inspiruje, a jak wiadomo – apetyt rośnie w miarę jedzenia.
Circus Geeks and Sideshow Freaks, reż. Tori Foster & Alexis Mitchell, Kanada, 2008, 12 min.
"Circus Geeks” śledzi, jak duet queerowych klownów The Hobo Homos przemienia przestrzeń artystyczną w spektakularne przedstawienie cyrkowe. Ten skandaliczny, seksowny i zabawny film bierze na warsztat potrzebę zaistnienia w queerowej społeczności ostrej formy ekspresji, czemu ma służyć odzyskanie znaczenia słowa "dziwadło” ("freak”).
Smutek w tobie / Blu in You, reż. Michelle Mohabeer, Kanada/Tryinidad i Tobago, 2008, 50 min.
Akademicki w podejściu, eseistyczny w zamyśle i eksperymentalny w estetyce "Smutek w tobie” przedstawia rozmowę między kuratorką sztuk wizualnych a pisarką, rozmowę, która łączy historyczne i nowoczesne reprezentacje czarnego, queerowego, kobiecego, erotycznego ciała oraz seksualności.
Miejsce: Siedziba Homo Faber ul. Krakowskie Przedmieście 39 (wejście w bramie)
19.30: Wystawa Jej Performatywności
Nietuzinkowa wystawa Pokaźnej Artystki, reprezentacja najciekawszych, zarazem najwybitniejszych dzieł Jej Performatywności. Penetracja obrazów, które cechuje nie tylko skala doniosłości, ale także estetyka wykonania. Spojrzenie na Lublin oczami Kobiety-Artysty.
Miejsce: Przestrzeń Działań Twórczych "Tektura”, ul. Wieniawska 15A

Czwartek 18.02.2010

17.00: Pokaz filmów
Blok tematyczny "Męskie sekrety”
Współwięzień, kolekcjoner, prowadzący podwójne życie brat, sąsiad- podglądacz... Każdy z nich skrywa swój szczególny sekret i jest w stanie poświęcić bardzo wiele, by się odsłonić i wprowadzić go w życie.
Zakazane, reż. Bartosz Paduch, Polska, 2004, 9 min.
Akcja tego filmu rozgrywa się w areszcie śledczym. Nowoprzybyły osadzony próbuje odnaleźć swe miejsce w całkowicie męskim świecie.
Heiko, reż. David Bonneville, Portugalia, 2007, 13 min.
71-letni esteta wchodzi w specyficzną relację z młodym chłopakiem imieniem Heiko. Fetyszowa znajomość rozwija egzotyczną erotykę aż do ekstremum.
Cadillac Blues, reż. Mazen Khaled, Liban, 2003, 26 min.
Trzy dni z życia dwóch libańskich braci, Omara i Ryana. Obaj są sobie bliscy. Razem spędzają czas. Mają wspólnych przyjaciół. Dzielą przestrzeń życiową, telefon komórkowy i wielkiego starego Cadillaca. Ale pomimo tej bliskości i wszystkiego, co ich łączy, Omar trzyma w tajemnicy swe nocne życie, poniekąd związane z narkotykami. Sekret Ryana jest jeszcze większy. Każdy z nich do trwania w swym tajemnym życiu używa właśnie wspomnianego Cadillaca.
Własność / Possession, reż. Hervé Joseph Lebrun, Francja, 2007, 24 min.
Historia nieodwzajemnionej miłości, pełnej bólu, czułości i umęczenia. Po wielu godzinach spędzonych na podglądaniu, pewien mężczyzna postanawia porwać swego sąsiada, aby wprowadzić swe fantazje w życie.
Miejsce: Siedziba Homo Faber ul. Krakowskie Przedmieście 39 (wejście w bramie)
20.00 Impreza afterowa
Impreza afterowa w klubie Obsesja. W programie między innymi "Tęczowe karaoke”, dyskoteka. Będzie można również porozmawiać z osobami organizującymi Queer Festival.
Wstęp: 5 zł
Miejsce: Klub Obsesja ul. Cicha 2

Piątek 19.02.2010

18.00: Pokaz filmów
Blok tematyczny "Retrospektywa Claudii Morgado Escanilli”
Urodzona w Santiago de Chile, Claudia Morgado Escanilla ukończyła studia w Concordia University w Montrealu w 1991 z odznaczeniem za znaczące dokonania filmowe. Od tamtej pory wyprodukowała, napisała scenariusze i wyreżyserowała ponad 10 filmów, które zdobyły międzynarodową sławę i nagrody na całym świecie, m.in. podczas berlińskich Teddy Awards w 1996 za film Unbound. Jej filmy były wyświetlane na takich dużych festiwalach, jak Berlinale, Sundance czy Festiwal w Toronto. W 2000 roku odbyła program rezydencjonalny dla reżysera w Canadian Film Centre, gdzie zrealizowała film Maritirio (Powierzchnia). Żyje i pracuje w Vancouver, zajmując się postprodukcją i nadzorem scenariuszy. Obecnie przygotowuje swój pierwszy film pełnometrażowy Patagonia.
Angustia, reż. Claudia Morgado Escanilla, Kanada, 1996, 5 min.
Zmysłowy portret kobiety uwodzącej poezją i muzyką.
Niespętane / Unbound, reż. Claudia Morgado Escanilla, Kanada, 1995, 19 min.
"Unbound” to dokument, w którym 16 kobiet różnej narodowości, rasy i ideologii wyzwala się z definicji społecznych, stereotypów oraz ograniczeń stanika. Aktowi uwolnienia towarzyszą dowcipne i wnikliwe wypowiedzi bezpośrednio do kamery na temat znaczenia piersi w życiu i różnych kulturach. Prezentując serię wyśmienicie podkoloryzowanych, ekscytujących tableaux nawiązujących do dobrze znanych prac DaVinci, Caravaggia, Velázqueza i Kahlo, film przełamuje ograniczenia tradycyjnej kinematografii oraz kobiecych ciał.
Bez bikini / No Bikini, reż. Claudia Morgado Escanilla, Kanada, 2007, 9 min.
Siedmioletnia, zadziorna Robin decyduje się wziąć udział w letnim obozie, choćby bez bikini... z zaskakującym rezultatem!
Smakuj mnie / Sabor a Mí, reż. Claudia Morgado Escanilla, Kanada, 1998, 22 min.
"Smakuj mnie” to erotyczna medytacja nad zmysłowymi tęsknotami, wstydliwą przyjemnością podglądania oraz tajemnym współudziałem w pożądaniu. Dwie kobiety w sekrecie wzajemne podglądają swe najbardziej intymne chwile. Przypadkowe spotkania wkrótce stają się zamierzonymi, a kobiety odkrywają wzajemną tęsknotę.
Miejsce: Siedziba Homo Faber ul. Krakowskie Przedmieście 39 (wejście w bramie)
19.00: Spotkanie z redakcją nieregularnika "Furia” – Anną Laszuk oraz Małgorzatą Mazur i dr Barbarą Smoczyńską
"Furia” to nieregularnik lesbijsko- feministyczny. Wydawany z Fundacją Feminoteka, dzięki wsparciu Fundacji Heinricha Bolla. Tworzymy nową przestrzeń dla kobiet nie-heteronormatywnych, a więc piszemy tak o lesbijkach, jak biseksualistkach, osobach drag czy queer.
http://www.furia.org.pl/
21.30: Impreza w klubie Place
Najświeższe, w pełni multimedialne miejsce na mapie Lublina. Klub jest otwarty na wszelkie odmienności a jego profesjonalna obsługa dba, by każdy czuł się w nim swobodnie i bezpiecznie. Klub posiada dwa poziomy i trzy bary. Strefa VIP to oddzielne miejsce w klubie z własnym barem, łożami i parkietem tanecznym.
Miejsce: Klub Place ul. Okopowa 5

Sobota 20.02.2010

13.30: Pokaz filmów oraz debata
Blok tematyczny "Opowieści spoza szafy”
Począwszy od animowanych historii opowiedzianych w pierwszej osobie kończąc na zmaganiach z homofobicznym najlepszym przyjacielem. Młode kobiety i młodzi mężczyźni w tych trzech filmach reprezentują różne podejście do nieprzewidywalnego i zdradliwego procesu konfrontacji z własną seksualnością oraz ujawniania się przed przyjaciółmi i rodziną.
Coming out po polsku / Coming Out in Poland, reż. Sławomir Grunberg, USA, 2008, 18 min.
"Coming out po polsku” to film-pilot większej całości, którą mieszkający i pracujący na co dzień w Stanach Zjednoczonych reżyser chce zrealizować w Polsce. Troje bohaterów "Coming out...” opowiada o swoich doświadczeniach związanych z publicznym ujawnieniem orientacji seksualnej. Znany dziennikarz, działaczka organizacji LGBT i jej partnerka, nauczycielka zwolniona z pracy ze względu na nieukrywanie swojej tożsamości opowiadają, jaka była ich motywacja, jaka jest cena ich decyzji i jak zmieniło się ich życie po "wyjściu z szafy”.
14.00: Debata na temat związków partnerskich
Debata dotycząca postulatu wprowadzenia w Polsce związków partnerskich. W debacie udział wezmą między innymi: Kampania Przeciw Homofobii oddział Lublin, Zieloni2004, Yga Kostrzewa (Lambda Warszawa, Grupa Inicjatywna ds. Związków Partnerskich).
17.00: Dalsza część projekcji filmów
Cyprian, ja i inni / Cyprien, Moi, et les Autres, reż. Jean-Baptiste Dumont, Belgia, 2006, 34 min.
Autor filmu szuka odpowiedniego sposobu, by powiedzieć swemu homofobicznemu przyjacielowi, że jest gejem...
Poza szafą / Beyond the Closet, reż. Christine Engel, Kanada, 2009, 23 min.
Korzystając z różnorodnych technik twórczyni Christine Engel w niezwykły i innowacyjny sposób przedstawia doświadczenie ujawniania własnej orientacji wielu młodych mężczyzn i kobiet.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna