Festiwale

Festiwal Filmowy Oko na Bałkany (program)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 lutego 2014, 16:33

Filmy, koncerty, spotkania. Festiwal Oko na Bałkany od 1 do 3 marca w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12). Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

1.03.2014 sobota

16.00 - 16.30 Oficjalne otwarcie - Sala Kinowa 17.00 - 20.00 Pokaz filmów - Sala Kinowa Opowieści z Zagrzebia 2011 Dziewięciu różnych reżyserów i dziewięć opowieści, dla których tłem jest Zagrzeb. To zwycięskie scenariusze spośród 107 nadesłanych na konkurs zorganizowany przez Producenta - Propeler Films. Nocne statki, reż. Igor Mirkovic 2012 Opowieść o nieoczekiwanym romansie, który nigdy by się nie wydarzył, gdyby Helena i Jakov nie uciekli z domu spokojnej starość, jak para szalonych nastolatków. 20.30 - Sala Widowiskowa Koncert zespołu BALKAN SEVDAH Wykonują muzykę inspirowaną tradycjami muzycznymi wywodzącymi się z różnych regionów Półwyspu Bałkańskiego (Albiania, Grecja, Turcja, Macedonia, Bułgaria, Bośnia, Serbia i Kosowo). Ostatnio najczęściej sięgają po motywy muzyczne pochodzące z Epiru w Albanii i Pirinu w Bułgarii. Mieszają elementy różnych kultur bałkańskich i łączą je z indywidualnymi doświadczeniami muzycznymi.

2.03.2014 niedziela

14.00 - 15.30 - Sala Kinowa Spotkanie podróżnicze, pokazy zdjęć bus_i_myBUSiMY, czyli grupa studentów, którzy postanowili zrealizować swoje marzenia o podróżowaniu. Kupili razem duży samochód, który stał się ich nowym domem w ciągłej podróży. Wspólnie zwiedzili już kilkadziesiąt państw, w tym oczywiście region bałkański. W tym roku planują wyprawę do Ameryki Południowej. Nam opowiedzą o swoich przygodach w Chorwacji. 15.45 - 17.00 - Sala Kinowa, Pokaz filmów Kiedy widzę Tanję, reż. Juraj Lerotić 2010 Matka Željka (16 lat) i jego młodszego brata leży w szpitalu. Chłopcy mieszkają sami. Željko obiecał sobie dwie rzeczy - że w końcu przejmie inicjatywę i pozna Tanię. Zdobędzie pieniądze, by kupić matce prawdziwą perukę z naturalnych włosów. I wtedy wszystko będzie dobrze. Na pewno. „Kiedy zobaczę Tanię” to magiczna, wciągająca opowieść zbudowana ze zdjęć. Teleport Zovko, reż. Predrag Licina 2013 Akcja filmu ma miejsce w przyszłości, kiedy to po pięćdziesięciu latach od tej chwili teleportacja staje się zwyczajnym środkiem transportu w bogatych krajach. Niestety, w Chorwacji w odległej przyszłości jeszcze nie ma punktów teleportacyjnych, dlatego jej mieszkańcy, by podróżować w odległe miejsca, korzystają z punktów teleportacyjnych w sąsiednich krajach. Martina Kraljević słyszy w radio reklamę pierwszej usługi teleportacyjnej w Chorwacji. Jej mąż Robert już trzy razy się teleportował służbowo, czego mu trochę zazdrości. Namawia go do wypróbowania nowej usługi, o nazwie „Zovko Teleport”, razem z synem, uczniem podstawówki, i nastoletnią córką. Planują podróż z Zagrzebia na Vis na rodzinne wczasy - ale nawet najlepsze plany mogą się nie udać… wies_bez_kobietWieś bez kobiet, reż. Srdan Šarenac 2010 Jest ich trzech. Mieszkają w małej wiosce, położonej w wysokich górach południowej Serbii, tuż przy granicy z Kosowem. W wiosce nie ma ani jednej kobiety, a marzeniem każdego z braci jest znalezienie żony. Próbowali już w kilku okolicznych serbskich wioskach - jednak bez powodzenia. Żadna z kobiet nie chciała zamieszkać na szczycie góry. Tymczasem w Kosowie pełno jest wiosek, w których z kolei mieszkają same kobiety. Wystarczy przekroczyć granicę. Mężczyzn nie interesuje polityka. Chętnie poślubią Albanki. Polityka jednak interesuje się nimi. Czy małżeństwo pomiędzy osobami pochodzącymi z wrogich sobie krajów ma jakąkolwiek szansę na przetrwanie?

3.03.2014 poniedziałek

12.00 - 13.30 Spotkanie dla studentów „Praca w biurze podróży” - Sala Kinowa 14.00 - 15.30 Wykład otwarty na temat Chorwacji Wykład o Chorwacji poprowadzi dr Tadeusz Zienkiewicz - były dyplomata oraz radca handlowy w Federalnej Republice Jugosławii, następnie Serbii i Czarnogórze. Obecnie wykładowca w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie. Jego pięcioletni pobyt w ambasadzie polskiej umożliwił mu poznanie specyfiki regionu, kultury, zwyczajów, życia codziennego, niewidocznego dla turysty. Przez ten okres dobrze poznał nie tylko Belgrad, w którym pracował, ale również pozostałe państwa byłej Jugosławii. Podczas wykładu zarysuje obraz współczesnej Chorwacji. Przedstawi jej miejsce w regionie i Europie oraz perspektywy, jakie dało wejście do Unii Europejskiej. 16.00 - 20.00 Pokaz filmów: osiolOsioł, reż. Antonio Nuić 2009 Rok 1995. Wkrótce rozpocznie się operacja wojskowa, która zakończy wojenne działania na terenie Chorwacji. Główny bohater filmu, Boro, wraz z żoną i synem jedzie do rodzinnej wsi położonej na terenie Hercegoviny. Odkąd był tam ostatni raz, minęło siedem lat… Siedem lat to długo. Nadszedł czas, by wyjaśnić i zamknąć pewne sprawy - zarówno w historii kraju, jak i rodziny. Pieniądze i medycyna, reż. Ljudozder Vegetarijanac, Branko Schmidt 2012 Danko Babic jest lekarzem - cenionym ginekologiem. Jednak oprócz znajomości lekarskiego fachu Babica cechuje niezdrowa ambicja i miłość do pieniędzy. Babic marzy o objęciu stanowiska szefa kliniki . Dopnie celu. Zdobędzie też pieniądze. Wszystko dzięki kłamstwom, fałszerstwom i łamaniu etyki zawodowej. Plus kontakty z mafią, alkohol i narkotyki… Czy Babicowi uda się zawrócić z obranej drogi? 20.00 - Zakończenie festiwalu Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Organizatorzy: Koło Naukowe Studiów Wschodnioeuropejskich UMCS w Lublinie Dział Edukacji Kulturalnej Centrum Kultury w Lublinie
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Oko na Bałkan
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna