Festiwale

Festiwal Inne Brzmienia 2010 od A do Z (program)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 lipca 2010, 10:16

Oto nasz alfabetyczny przewodnik po startującej w piątek (9.07) w Lublinie tegorocznej edycji festiwalu Inne Brzmienia.

A jak Allen
Amerykański reżyser Woody Allen to człowiek, który zakochał się w piosenkach hiszpańskiego zespołu Giulia y Los Tellarini. Dwie z nich wykorzystał w swoim filmie "Vicky Cristina Barcelona”. I w ten sposób odkrył dla świata grupę, która będzie gwiazdą numer jeden lubelskiego festiwalu.

B jak Balkan Beat Box
Amerykańsko-izraelska formacja, która łączy elementy folkloru żydowskiego, arabskiego, cygańskiego, marokańskiego, hiszpańskiego i bułgarskiego z rytmami hiphopowymi i toastami dancehallowymi. Kapela wystąpi w niedzielę o godz. 22.30 na Rynku.

C jak Czarny Tulipan
Ta restauracja artystyczna (Grodzka 1) będzie klubem festiwalowym. Tu też zagrają didżeje. W piątek o godz. 23 zagra DJ Papa Zura (Soulservice), w sobotę o 23 wystąpi DJ Beetlejuice (Nie Dokazuj Kolektyw), w niedzielę o 23 pomiksuje DJ Senior Efebo (Sambasim), a w poniedziałek o 21 zakręci winylami DJ Mamadou Diouf (ex-Voo Voo).

D jak Dubioza Kolektiv
Grupa z Bośni i Hercegowiny. Muzyka bandu to miks reggae, rocka, ska, dubu i bośniackiej muzyki ludowej. Teksty zespołu traktują o pokoju, zrozumieniu, sprawiedliwości i tolerancji. Formacja wystąpi w niedzielę o godz. 20.30 na Rynku.

E jak ESK
Inne Brzmienia to ważny element starań Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

F jak Fang
Liu Fang to urodzona w Chinach, a mieszkająca w Kanadzie artystka, która gra na chińskich instrumentach klasycznych – pipie i guzhengu. Znakomita instrumentalistka zagra we wtorek o godz. 20.40 w bazylice oo. Dominikanów.

Festiwal Inne Brzmienia 2010 (pełny program)

G jak Giulia y Los Tellarini
Ośmioosobowa barcelońska kapela, której frontmanką jest pochodząca z Włoch wokalistka i akordeonistka Giulia Tellarini. Formacja wykonuje niecodzienną fuzję stylistyczną (popularna piosenka włoska i francuska, tango i muzyka brazylijska, flamenco i rumba, amerykańskie mariachi i jazz). Zespół wystąpi w Lublinie w piątek o godz. 20.30 na Rynku.

H jak Harmonia
Ideą przedsięwzięcia pod nazwą "Harmonia” jest łączenie pokoleń i kultur. Muzycznie to miks ballady, rocka, reggae oraz folkloru ukraińskiego i żydowskiego. Tekstowo to współbrzmienie języków polskiego, ukraińskiego, angielskiego i hebrajskiego. Siłami sprawczymi "Harmonii” są członkowie zespołu Voo Voo Wojciech Waglewski (gitary i śpiew) i Karim Martusewicz (bas). Towarzyszą im Marcin Gałażyn z Motion Trio (akordeon), Ziemowit Kosmowski (banjo i śpiew), Ukrainka Marjana Sadowska (śpiew), Brytyjczyk barbadoskiego pochodzenia Atma Anur (perkusja), Ukrainiec Jeka Didic (trąbka), Ukrainka Hanna Ochrimczuk (śpiew) i Ukrainka Tatiana Sopiłka (śpiew). Koncert odbędzie się w piątek o godz. 22 na Rynku.

I jak Inne Brzmienia
Festiwal odbywający się od 2008 roku, na którym można posłuchać znakomitej muzyki, obejrzeć wystawy sławnych plastyków i posłuchać ciekawych dyskusji.

J jak Jego Wysokość Dyrektor
Chodzi o dyrektora festiwalu Mirosława Olszówkę. To człowiek, który nie uznaje słowa "niemożliwe”. Stąd w Lublinie koncerty Morcheeby, Tinariwen i Giulia y Los Tellarini.

K jak Kwiteń
Ukraiński zespół wykonujący archaiczne pieśni. Tworzą go Hanna Ochrimczuk, Tatiana Sopiłka i Serhij Ochrimczuk – muzycy znani także z legendarnego kijowskiego zespołu Drewo. Formacja wystąpi we wtorek o godz. 20 w bazylice oo. Dominikanów.

L jak Lwów
Ukraińskie miasto pojawia się w pełnej wersji nazwy festiwalu, bo organizator chciałby, żeby koncerty odbywały się także w Lwowie. Na razie to tylko plany.

Ł jak łyndołs
Łyndołs, czyli windows, czyli okna… Nie zdziwcie się, jeśli w którymś z okien kamienic stojących za Trybunałem Koronnym zobaczycie twarz z wściekłą miną. Tu są domy mieszkalne, więc nie przesadzajcie z domaganiem się bisów. Chyba że nie chcecie Innych Brzmień 2011.

M jak materiały promocyjne
Foldery z programem Innych Brzmień można dostać w większości staromiejskich kawiarni.

N jak Nagrody Kulturalne Miasta Lublin za rok 2009
Nagrody Kulturalne Miasta Lublin za rok 2009 zostały wręczone w czerwcu w filharmonii lubelskiej. Nagroda za upowszechnianie kultury przypadła Mirosławowi Olszówce, aktorowi, współtwórcy Teatru Scena Ruchu i – co podkreśliło jury – organizatorowi Innych Brzmień.

O jak opłaty
Bilety trzeba mieć tylko na koncerty Voo Voo z Raz Dwa Trzy, Liu Fang i Kwiteń (po 40 zł w przedsprzedaży, po 50 zł w dniu koncertu; do kupienia w Empikach i Ticketpro), Gaby Kulki i Konrada Kucza (po 70 zł, do kupienia od 9 lipca w biurze festiwalowym, ul. Rybna 4).

P jak panele
Panele dyskusyjne pod hasłem "Granice Europy” będą się odbywały w bazylice oo. Dominikanów:
1. "Przekraczać mury”, Mirosław Olszówka i artyści supergrupy Harmonia, prowadzenie Wojciech Bonowicz – 9 lipca 2010, godz. 17
2. "Europa w nas – przekraczanie granic”, Wojciech Waglewski i Adam Nowak, prowadzenie o. Tomasz Dostatni – 10 lipca 2010, godz. 18
3. "Rozmowy pośród fotografii” Tomasz Sikora i Bogusław Wojtowicz, prowadzenie o. Tomasz Dostatni – 11 lipca 2010, godz. 18
4. "Przekraczanie granic – wielowymiarowość kultury”, z lubelskimi kreatorami kultury rozmawia Dariusz Bugalski – 12 lipca 2010, godz. 18
5. Projekcja filmu "Herbert”, z twórcą muzyki Karimem Martusewiczem rozmawia o. Tomasz Dostatni – 13 lipca 2010, godz. 18.

Festiwal Inne Brzmienia 2010 (pełny program)

R jak Raz Dwa Trzy
Grupa, która wykonuje piosenki literackie, ale sprzedaje się jak popowa gwiazda. Inteligentni, przebojowi i fajni. Wystąpią razem z kapelą Voo Voo w sobotę o godz. 20.30 na Rynku.

S jak Sleepwalk
Tytuł albumu nagranego przez Gabę Kulkę i Konrada Kucza, specjalistę od elektronicznych brzmień ambientowych i klubowych. To zbiór wysmakowanych, avantpopowych piosenek nawiązujących do takich klimatów jak styl Cocteau Twins, soul z Motown, zakręcone ballady Toma Waitsa, trip hop a la Massive Attack. Tandem wystąpi na zamknięcie festiwalu – we wtorek o godz. 22 w Teatrze Andersena.

T jak Trójka
W radiowej Trójce będzie można wysłuchać relacji z Innych Brzmień oraz transmisji koncertu Voo Voo i Raz Dwa Trzy. Piotr Stelmach poprowadzi w Lublinie koncerty, a Dariusz Bugalski jeden z paneli dyskusyjnych.

U jak Urodzinowo
Taki tytuł nosi wspólny koncert formacji Voo Voo i Raz Dwa Trzy. Pierwsza uczci nim swoje 25-lecie, druga – 20-lecie.

V jak Voo Voo
Kultowa grupa prowadzona przez Wojciecha Waglewskiego, znana z oryginalnego łączenia elementów rocka, folku, bluesa i jazzu. Zespół wystąpi razem z kapelą Raz Dwa Trzy w sobotę o godz. 20.30 na Rynku.

W jak wystawy
W tym roku na Innych Brzmieniach będzie sześć wystaw: Ryszard Horowitz – fotografia, klasztor oo. Dominikanów, Andrzej Świetlik – fotografia, Galeria Biura Festiwalowego, Tomasz Sikora – fotografia, klasztor oo. Dominikanów, Andrzej Dudziński – fotografia, ściany budynków przy ul. Złotej, Krzysztof Rumowski – grafika edytorska, Galeria Biura Festiwalowego i Twarze Zaiksu – wystawa zbiorowa, ściany Trybunału Koronnego.

Z jak za darmo
Bezpłatnie będzie można posłuchać na Innych Brzmieniach zespołów Giulia y Los Tellarini, Harmonia, Dubioza Kolektiv i Balkan Beat Box oraz pobawić się na imprezach w Czarnym Tulipanie.

Festiwal Inne Brzmienia 2010 (pełny program)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna