Festiwale

Festiwal Kody: Ostatnie dwa dni awangardowych eksperymentów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 maja 2012, 16:02

Margaret Leng Tan (Materiały organizatora)
Margaret Leng Tan (Materiały organizatora)

Czwarty Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej "Kody” zbliża się do końca. W piatek (18.05) i sobotę (19.05) w Filharmonii Lubelskiej ostatnie koncerty zagrają Pauline Oliveros, Paul Hillier's Theatre of Voices i Margaret Leng Tan.

W piątek wystąpią Pauline Oliveros i Paul Hillier's Theatre of Voices. Oliveros to artystka należąca do czołówki współczesnej muzyki amerykańskiej. W swoich kompozycjach wykorzystuje elementy improwizacji i medytacji, a także korzysta z muzyki elektronicznej oraz mitów i kulturowych rytuałów. Oliveros stworzyła też metodę "Głębokiego Słuchania” ("Deep Listening”), która nawiązuje do jej dziecięcej fascynacji dźwiękami oraz dojrzałej pracy kompozytorskiej.

Duński Theatre of Voices stworzony przez Paula Hilliera jest powszechnie uważany za jedną z najlepszych europejskich grup wokalnych. Muzycy skupiają się na interpretacji kompozycji dawnych mistrzów, od Perotina przez Dowlanda aż po Buxtehudego, oraz na pracy z utworami dwudziestowiecznych twórców takich jak Berio, Pärt, Reich, Cage czy Stockhausen. Theatre of Voices regularnie występuje na Festiwalu Edynburskim, w londyńskim Barbican Centre, nowojorskiej Carnegie Hall. Właśnie w Carnegie Hall odbyło się premierowe wykonanie The Little Match Girl Passion Davida Langa. Utwór został skomponowany na zamówienie Theatre of Voices i nagrodzony Pulitzerem w 2008 r.

W sobotę oprócz Theatre of Voices wystąpi Margaret Leng Tan z USA. Jej twórczość oprócz muzyki obejmuje kino, choreografię i performance. Tan jest uznaną interpretatorką Johna Cage'a. Podczas "Kodów” wystąpi z projektem "John Cage: sztuka /film/muzyka”. Tan odkryła Cage'a prowadząc studia nad przenikaniem się artystycznych trendów Azji i Zachodu. Ich współpraca trwała od początku lat 80. do śmierci Cage'a w 1992 r. Kiedy rok później odkryła "Suitę na fortepian-zabawkę” Cage'a, zafascynował ją artystyczny potencjał tych instrumentów. Po wydaniu albumu "The Art of the Toy Piano” w 1997 r. została okrzyknięta królową fortepianu–zabawki. W ramach bieżącego roku jubileuszowego Cage'a Tan uczci pamięć swojego mentora podczas uroczystości odbywających się w USA, Europie Wschodniej i Zachodniej oraz Ameryce Środkowej.

Bilety na piątek i sobotę: 20 zł – ulgowy, 30 zł – normalny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna