Festiwale

Festiwal "Najstarsze Pieśni Europy. Tradycja i Awangarda"

  Edytuj ten wpis

Erik Truffaz Quartet z Francji  (Materiały prasowe)
Erik Truffaz Quartet z Francji (Materiały prasowe)

Połączenie muzyki tradycyjnej z innymi gatunkami, wieczory z tańcem i 26 zespołów z najodleglejszych zakątków Europy. Do środy 12 października w Lublinie trwa XII Międzynarodowy Festiwal "Najstarsze Pieśni Europy. Tradycja i Awangarda”.

– Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, bo to jedna z lubelskich imprez w ramach polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. W związku z tym program jest znacznie bogatszy. Będzie więcej zespołów i muzyczne gwiazdy – wyjaśnia Renata Kamola z Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża”, współorganizatora imprezy. – Po raz pierwszy będziemy gościć wykonawców z Finlandii, Szkocji, Albanii oraz Gruzji, którą reprezentować będzie 10-osobowy chór. To największy zespół podczas tegorocznej edycji.

Nowością na tegorocznym Festiwalu jest też połączenie muzyki tradycyjnej z innymi gatunkami m.in. jazzem i etno. – Stąd w nazwie "Tradycja i Awangarda”. Wystąpią świetni artyści: Mari Boine z Norwegii z zespołem oraz Erik Truffaz Quartet z Francji we wspólnym projekcie z tunezyjskim artystą Mounirem Troudi – wylicza Kamola.

Mari Boine to artystka wychowana na dalekiej północy w kulturze ludu Saamów. W swojej muzyce łączy ich ludowy śpiew m.in. z jazzem, rockiem i muzyką ludową ze wszystkich stron świata, co sprawia, że jest artystką jedyną w swoim rodzaju. Na jej albumach z 2003 roku "Eight Seasons” oraz "Mari Boine – Remixed” można usłyszeć nowe wersje jej klasycznych utworów w aranżacjach takich geniuszy jak Bill Laswell czy Jah Wobble. Wokalistka gościła również na albumach saksofonisty Jana Garbarka.

Trzy główne elementy Erik Truffaz Quartet (na zdjęciu) to kolektyw, dźwięk i dynamika grupy. Nagrywali m.in. w legendarnej wytwórni Blue Note. W ich muzyce wyraźne są wpływy rapu, rocka i drum'n'basu. Ostatni album kwartetu "The dawn” z 2010 r. to nieśpieszny rytm i rozciągnięte dźwięki. Podczas festiwalu muzycy wystąpią wspólnie z Mounirem Troudim, klasycznym arabskim pieśniarzem. Muzyka wyróżnia jednak duża elastyczność wokalna, szybko przystosowuje się do innych form muzycznych. Gra również na skrzypcach elektrycznych.

Podczas tegorocznej edycji będzie również więcej wykonawców w ramach "Nocy Tańca”. Każdego wieczoru będą prezentować się dwie, a nie tak jak dotychczas jedna grupa taneczna. Nie zabraknie też filmów, konferencji i warsztatów.

Program festiwalu \"Najstarsze pieśni Europy\" na sobotę i niedzielę:

KONCERTY
8 października, godz. 19, Teatr Muzyczny
Zespół ze wsi Lapardha (Albania)
Sgioba Luaidh Inbhirchluaidh (Szkocja)
Rustavi Ensemble (Gruzja)

9 października, godz. 19, Teatr Muzyczny
Trys Keturiose, Rytis Ambrazevičius (Litwa)
Zespół śpiewaczy ze wsi Toneż (Białoruś)

NOCE TAŃCA

8 października, godz. 22, Studio Muzyczne Radio Lublin
Swietłana Własowa, Wiaczesław Asanow, Iwan Bokariow (Rosja) Duja (Litwa)

9 października 2011, godz. 22 Studio Muzyczne Radio Lublin
Rada (Białoruś) Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej (Polska)

Festiwal Najstarsze Pieśni Europy - pełny program
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna