Festiwale

Festiwal Stolica Języka Polskiego 2016: Szczebrzeszyn zabrzmi po polsku

Dodano: 11 lipca 2016, 14:27
Autor: ask

7 dni, ponad 30 wydarzeń z udziałem niemal 50 twórców, blisko 10 tysięcy widzów – tak w liczbach prezentuje się druga edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, który rozpocznie się 31 lipca. Z czytelnikami spotkają się wtedy m.in. Wiesław Myśliwski, Grażyna Plebanek, Anna Dziewit-Meller, Olga Tokarczuk, Zygmunt Miłoszewski, Szczepan Twardoch i Mariusz Szczygieł.

Organizatorzy Festiwalu, Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń i spółka non-profit Szczebrzeszyn Akademia zapowiadają, że w tym roku przygotowali niezwykle bogaty i wypełniony spotkaniami autorskimi program, którego kuratorką jest Justyna Sobolewska, dziennikarka i krytyczka literacka.

Polską reprezentację stanowić będzie grono ponad 40 pisarzy, dziennikarzy i poetów, m.in. autor „Traktatu o łuskaniu fasoli” Wiesław Myśliwski, twórca „Morfiny” Szczepan Twardoch, reportażysta Mariusz Szczygieł, laureatka Nike za „Księgi Jakubowe” Olga Tokarczuk i autor kryminałów Zygmunt Miłoszewski. Jednym z wydarzeń będzie wieczór z twórczością laureatki literackiej Nagrody Nobla 2015, białoruskiej pisarki i dziennikarki Swietłany Aleksijewicz. W Szczebrzeszynie pojawią się także pisarze z Ukrainy m.in. Andrij Bondar.

– W Szczebrzeszynie odbędzie się też recital Katarzyny Groniec, która zaśpiewa piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej – zachęca Julia Knap z Business & Culture. – Dla widzów zaplanowano także szereg warsztatów literacko-językowych, pisarskich, muzycznych i teatralnych. Odbędą się tu również potańcówki, warsztaty kulinarne oraz spacery po okolicy literackimi i kulturalnymi śladami.

Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych uczestnikach Stolicy Języka Polskiego. Z myślą o promowaniu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży powstała Akademia Szczebrzeszyn, w ramach której odbędą się specjalne zajęcia i warsztaty prowadzone przez twórców literatury dziecięcej, m.in. Grzegorza Kasdepke.

 

 

Festiwal Stolica Języka Polskiego 2016 - program

31 lipca – 27 sierpnia 2016 r.

KOLONIA ARTYSTÓW – wystawa dorobku artystycznego twórców

pochodzących i związanych obecnie ze Szczebrzeszynem. Prezentacja

będzie jedną z największych w regionie, ekspozycja prac będzie urządzona

w całym budynku byłej zawodowej szkoły w Szczebrzeszynie.

30 lipca

godz. 19.00 / wernisaż ------------- 27 sierpnia godz. 18.00 / finisaż

31 lipca 2016 r. / NIEDZIELA

16.00 – 17.00 PYTANIA DO LEŚMIANA – Adam Kulik, Mateusz Matyszkowicz, Justyna Sobolewska.

17.00 – 18.15 MAŁGORZATA SZEJNERT – spotkanie autorskie

18.15 – 19.30 ANNA DZIEWIT-MELLER, MARCIN MELLER – spotkanie autorskie

19.30 – 20.30 PIOTR LINEK, ANETA KAMIŃSKA, ZBIGNIEW DMITROCA – spotkanie z poetami z Roztocza

20.30 – 20.55 UROCZYSTE OTWARCIE FESTIWALU

21.00 – 22.00 PROGRAM 3 NA FESTIWALU / Z NAJWYŻSZEJ PÓŁKI Z WIESŁAWEM MYŚLIWSKIM / AUDYCJA MICHAŁA NOGASIA NA ŻYWO ZE SZCZEBRZESZYNA

22.00 – 23.00 MUZYKA TRADYCYJNA Z REGIONU ROZTOCZA – koncert zespołu Koromysło ze Szczebrzeszyna

1 sierpnia 2016 r. / PONIEDZIAŁEK

9.00 – 10.00 KSIĄŻKA Z PORANNĄ KAWĄ – otwarcie kawiarni i księgarni w miasteczku festiwalowym.

10.00 – 13.00 BLOK WARSZTATÓW DLA DZIECI – kuratorki Zofia Karaszewska i Sylwia Stano – gość specjalny – Iwona Zabielska - Stadnik

WYSPA NASTOLATKÓW – warsztaty kreatywnego myślenia - Wanda Matras

WAKACYJNA SZKOŁA PISANIA – kurs pisania Grażyny Plebanek

MISTRZ WYMOWY POLSKIEJ – mistrzowski warsztat z Joanną Szczepkowską oraz Krystyna Czubówną.

LABORATORIUM LESSOWE Janusza Kapeckiego – spacery po wąwozach z przewodnikiem

13.00 – 15.00 KINO MUZA – przegląd filmów dokumentalnych Adama Kulika z archiwum TVP Lublin, przegląd filmów Iwana Wyrypajewa

13.30 – 15.00 SZWECJA CZYTA – POLSKA CZYTA / debata o czytelnictwie w Polsce i Szwecji – moderator Katarzyna Tubylewicz, goście: Grzegorz Gauden, Jan Henrik Swahn.

15.00 – 16.00 GOTOWANIE Z LITERATURĄ – degustacje kuchni regionalnej - koło gospodyń wiejskich z Bodaczowa

16.00 – 17.30 CEZARY ŁAZAREWICZ, EWA WINNICKA – spotkanie autorskie

17.30 – 19.00 WIESŁAW MYŚLIWSKI – spotkanie autorskie

19.15 – 21.00 MIRON BIAŁOSZEWSKI – wieczór z Mają Komorowską i Tadeuszem Sobolewskim

19.30 – 21.00 BLIZNY PAMIĘCI – RZECZ O JANIE KARSKIM – spektakl teatralny / Jerzy Zelnik, Sebastian Ryś

21.00 OSIECKA – koncert Katarzyny Groniec

2 sierpnia 2016 r. / WTOREK

9.00 – 10.00 KSIĄŻKA Z PORANNĄ KAWĄ

9.00 – 12.00 PROGRAM 3 NA FESTIWALU / DO POŁUDNIA AUDYCJA NA ŻYWO ZE SZCZEBRZESZYNA – GOSPODARZ PROGRAMU MICHAŁ NOGAŚ

10.00 – 13.00 BLOK WARSZTATÓW DLA DZIECI – Kuratorki Zofia Karaszewska i Sylwia Stano – Grzegorz Kasdepke

WYSPA NASTOLATKÓW – warsztaty Wanda Matras

WAKACYJNA SZKOŁA PISANIA – kurs pisania Grażyny Plebanek

WARSZTATY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI NA RYNKU KSIĄŻKI – Małgorzaty Nowickiej i Aleksandry Wzorek

MISTRZ WYMOWY POLSKIEJ – mistrzowski warsztat z Joanną Szczepkowską oraz Krystyną Czubówną.

13.00 – 15.00 KINO MUZA – przegląd filmów dokumentalnych Adama Kulika z archiwum TVP Lublin, Autorskie filmy Iwana Wyrypajewa. JĘZYK FILMOWY IWANA WYRYPAJEWA – rozmowa z reżyserem Tadeusza Sobolewskiego

SZCZEBRZESZYN MIASTO KULTUR - spacery po Szczebrzeszynie z przewodnikiem / MARIA FORNAL KREATYWNIE O KOMUNIKACJI – dlaczego język jest ważny – warsztat Małgorzata Kozieł, Aleksandra Chalimoniuk 

13.30 – 15.00 REGION.KULTURA.ROZWÓJ / debata o strategii rozwoju regionu Roztocza z wykorzystaniem zasobów kultury i dziedzictwa – Moderator Edwin Bendyk.

15.00 – 16.00 GOTOWANIE Z LITERATURĄ – degustacje kuchni regionalnej koło gospodyń wiejskich z Bodaczowa

16.00 – 17.30 KATARZYNA TUBYLEWICZ, GRAŻYNA PLEBANEK – spotkanie autorskie

17.30 – 19.00 ŁUKASZ ORBITOWSKI, MARCIN KOŁODZIEJCZYK – spotkanie autorskie

19.00 – 20.30 KRAINA POETÓW – Bohdan Zadura, Andrij Bondar, Marianna Kijanowska.

21.30 DRZEWO. WIESŁAW MYŚLIWSKI – spektakl plenerowy. Adaptacja Stefan Szmidt

3 sierpnia 2016 r. / ŚRODA

9.00 – 10.00 KSIĄŻKA Z PORANNĄ KAWĄ

10.00 – 13.00 BLOK WARSZTATÓW DLA DZIECI / Kuratorki Zofia Karaszewska i Sylwia Stano – gość specjalny – Wydawnictwo Wytwórnia

WYSPA NASTOLATKÓW – warsztaty – Wanda Matras

WAKACYJNA SZKOŁA PISANIA – kurs pisania Grażyny Plebanek

WARSZTATY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI NA RYNKU KSIĄŻKI - Małgorzaty Nowickiej i Aleksandry Wzorek

MISTRZ WYMOWY POLSKIEJ – mistrzowski warsztat z Joanną Szczepkowską oraz Krystyną Czubówna

LABORATORIUM LESSOWE Janusza Kapeckiego – spacery po wąwozach z przewodnikiem

13.00 – 15.00 KINO MUZA – przegląd filmów dokumentalnych Adama Kulika z archiwum TVP Lublin, Autorskie filmy Iwana Wyrypajewa

14.00 – 15.00 DLACZEGO POWIEŚCI SĄ CORAZ DŁUŻSZE? / Debata. Moderator Justyna Sobolewska, Michał Nogaś, Agata Pieniążek

15.00 – 16.00 GOTOWANIE Z LITERATURĄ – degustacje kuchni regionalnej - koło gospodyń wiejskich z Bodaczowa

16.00 – 17.30 SZCZEPAN TWARDOCH - spotkanie autorskie

17.30 – 19.00 OLGA TOKARCZUK, JAN HENRIK SWAHN – spotkanie autorskie

19.00 – 20.30 KRAINA POETÓW – Jakub Kornhauser, Barbara Klicka.

19.00 – 21.00 OD PRZODU I OD TYŁU – monodram Mateusza Nowaka

21.00 ZBIGNIEW WODECKI z Mitch@Mitch Orchestra and Choir

4 sierpnia 2016 r. / CZWARTEK

9.00 – 10.00 KSIĄŻKA Z PORANNĄ KAWĄ.

10.00 – 13.00 BLOK WARSZTATÓW DLA DZIECI – Kuratorki Zofia Karaszewska i Sylwia Stano – gość – Adam Wajrak,

WYSPA NASTOLATKÓW – warsztaty Wanda Matras

WAKACYJNA SZKOŁA PISANIA – kurs pisania Grażyny Plebanek

WARSZTATY MUZYCZNE – dla uczniów szkół muzycznych z regionu Paulina Kinaszewska

WARSZTATY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI NA RYNKU KSIĄŻKI - Małgorzaty Nowickiej i Aleksandry Wzorek

MISTRZ WYMOWY POLSKIEJ – mistrzowski warsztat z Joanną Szczepkowską oraz Krystyna Czubówna.

13.00 – 15.00 KINO MUZA – przegląd filmów dokumentalnych Adama Kulika z archiwum TVP Lublin, Autorskie filmy Iwana Wyrypajewa

SZCZEBRZESZYN MIASTO KULTUR – spacery po Szczebrzeszynie z przewodnikiem / MARIA FORNAL

13.30 – 15.00 CZYTAJ ZOBACZ WIĘCEJ… / jak promować czytanie książek, Spotkanie z biblioteką BUW – Moderatorki Sylwia Stano, Zofia Karaszewska.

15.00 – 16.00 GOTOWANIE Z LITERATURĄ – degustacje kuchni regionalnej – koło gospodyń wiejskich z Bodaczowa

16.00 – 17.30 MARIUSZ SZCZYGIEŁ – spotkanie autorskie 

17.30 – 19.00 MICHAŁ KSIĄŻEK, STANISŁAW ŁUBIEŃSKI – spotkanie autorskie

19.00 – 20.30 KRAINA POETÓW – Darek Foks, Andrzej Sosonowski.

19.00 – 21.00 ECCE HOMO – monodram Janusza Stolarskiego

21.00 KONCERT ADAM STRUG Z ZESPOŁEM / Park Miejski Zamość

5 sierpnia 2016 r. / piątek

9.00 – 10.00 KSIĄŻKA Z PORANNĄ KAWĄ

10.00 – 13.00 BLOK WARSZTATÓW DLA DZIECI – kuratorki Zofia Karaszewska i Sylwia Stano – gość specjalny – Michał Rusinek

WYSPA NASTOLATKÓW – warsztaty Wanda Matras

WAKACYJNA SZKOŁA PISANIA – kurs pisania Grażyny Plebanek

WARSZTATY MUZYCZNE – dla uczniów szkół muzycznych z regionu Paulina Kinaszewska

WARSZTATY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI NA RYNKU KSIĄŻKI – Małgorzaty Nowickiej i Aleksandry Wzorek

MISTRZ WYMOWY POLSKIEJ – mistrzowski warsztat z Joanną Szczepkowską oraz Krystyną Czubówną.

Laboratorium lessowe Janusza Kapeckiego - spacery po wąwozach z przewodnikiem

13.00 – 15.00 KINO MUZA – przegląd filmów dokumentalnych Adama Kulika z archiwum TVP Lublin, Autorskie filmy Iwana Wyrypajewa

BOLESŁAW LEŚMIAN I INNI PISARZE – ciekawe wydania, niezwykłe egzemplarze, cenne autografy

w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie – warsztaty dla bibliotekarzy - Alina Cywińska BUW.

13.30 – 15.00 PAPIER CZY INTERNET / czy potrzebujemy pism literackich? – Moderator Bogusław Wróblewski / Akcent

15.00 – 16.00 GOTOWANIE Z LITERATURĄ – degustacje kuchni regionalnej przygotowanej przez koło gospodyń wiejskich z Bodaczowa

16.00 – 17.30 MICHAŁ RUSINEK – spotkanie autorskie

17.30 – 18.30 ANGELIKA KUŹNIAK – spotkanie autorskie

18.30 – 19.30 PAULINA MIKUŁA – spotkanie autorskie

19.30 – 20.30 KRAINA POETÓW – Joanna Mueller, A. Kopkiewicz

19.00 – 21.00 LEKCJA POLSKIEGO – spektakl teatralny z udziałem: Alicji Jachiewicz, Natalii Matuszek, Stefana Szmidta, Zdzisława Wardejna.

21.30 Potańcówka – PAULINA KINASZEWSKA

6 sierpnia 2016 r. / sobota

9.00 – 10.00 KSIĄŻKĄ Z PORANNĄ KAWĄ

10.00 – 13.00 BLOK WARSZTATÓW DLA DZIECI – kuratorki Zofia Karaszewska i Sylwia Stano – gość specjalny – Zbigniew Dmitroca

WYSPA NASTOLATKÓW – warsztaty Wanda Matras

WAKACYJNA SZKOŁA PISANIA – kurs pisania Grażyny Plebanek

WARSZTATY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI NA RUNKU

KSIĄŻKI – Małgorzaty Nowickiej i Aleksandry Wzorek

MISTRZ WYMOWY POLSKIEJ – mistrzowski warsztat z Joanną Szczepkowską oraz Krystyną Czubowną.

12.00 – 14.00 PROGRAM 3 / RADIOWY DOM KULTURY AUDYCJA Z FESTIWALU – GOSPODARZ PROGRAMU MICHAŁ NOGAŚ

13.00 – 15.00 KINO MUZA – przegląd filmów dokumentalnych Adama Kulika z archiwum TVP Lublin, Autorskie filmy Iwana Wyrypajewa

SZCZEBRZESZYN MIASTO KULTUR – spacery po Szczebrzeszynie z przewodnikiem / Maria Fornal

13.30 – 15.00 CZY POLSKA JEST PIĘKNA? – Debata Marcin Wicha, Ziemowit Szczerek

15.00 – 16.00 GOTOWANIE Z LITERATURĄ – degustacje kuchni regionalnej przygotowanej przez koło gospodyń wiejskich z Bodaczowa

16.00 – 17.30 ADAM WAJRAK – spotkanie autorskie

17.30 – 19.00 ZYGMUNT MIŁOSZEWSKI, KAMIL BARBARSKI – spotkanie autorskie

19.15 – 20.30 KRYSTYNA CZUBÓWNA czyta SWIETŁANE ALEKSIEJEWICZ

21.00 LEŚMIAN – KONCERT ADAMA STRUGA z udziałem zaproszonych gości: Krystyna Czubówna,

Zofia Kucówna, Jerzy Trela, Antoni Pawlicki, Agnieszka Więdłocha.

7 sierpnia 2016 r. / niedziela

9.00 – 11.00 KSIĄŻKA Z PORANNĄ KAWĄ

11.00 – 12.00 JERZY TRELA – spotkanie autorskie

12.00 – 13.30 EMIL MARAT, MICHAŁ WÓJCIK – spotkanie autorskie

13.30 – 15.00 KUCHNIA DANTEGO – gotowanie z literaturą, degustacja potraw przygotowanych przez koło gospodyń wiejskich z Bodaczowa we współpracy z Alfredo Boscolo.

TARG REGIONALNY – kiermasz wyrobów regionalnych.

15.00 – 17.00 PREZENTACJE PRAC WARSZTATOWYCH

17.00 – 19.00 KONKURS – MISTRZ WYMOWY POLESKIEJ

20.00 ZAKOŃCZENIE FESTIWALU

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna