Festiwale

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Zamościu i Szczebrzeszynie. Program

Dodano: 17 lipca 2017, 09:54
Autor: ask

„Cała nadzieja w literaturze” – pod tym hasłem odbędzie się tegoroczna edycja festiwalu Stolica Języka Polskiego. 6 sierpnia rozpocznie się ona w Zamościu, by potem przenieść się do Szczebrzeszyna. Spotkania z literatami potrwają do 12 sierpnia.

Adamczyk, Bralczyk, Budzisz-Krzyżanowska, Kasdepke, Komorowska, Kowalewski, Krall, ks. Boniecki, Łobodziński, Masłowska, Nehrebecka, Rusinek, Santor, Seweryn, Szczepkowska, Szczygieł, Twardoch, Winiarska-Górska i Wroński – to tylko część nazwisk zaproszonych na festiwal gości.

– W tej edycji festiwalu chcemy zająć się literaturą jako rozmową, kontaktem człowieka z człowiekiem, sposobem porozumienia wspólnot i społeczeństw. W czasach podziałów i niepokojów kultura, a szczególnie literatura, jest według nas najlepszym sposobem komunikacji – podkreślają organizatorzy.

Patronami tegorocznego festiwalu będą Wisława Szymborska i Kornel Filipowicz. Ich wieloletnia, bogata korespondencja, wydana w 2016 roku w książce „Najlepiej w życiu ma Twój kot” to nie tylko przykład niezwykłej relacji twórców, ale także przyczynek do refleksji nad sytuacją, kształtem oraz współczesnymi zmianami w sposobie i formach prowadzenia międzyludzkiej komunikacji.

Pierwszego dnia festiwalu na Rynku Solnym w Zamościu najmłodsi czytelnicy będą mogli spotkać się z autorami książek dla dzieci: Michałem Rusinkiem, Grzegorzem Kasdepke i Rafałem Kosikiem. Kolejne dni, już w Szczebrzeszynie, to spotkania autorskie, debaty o literaturze i pokazy filmów. W poniedziałek wysłuchać będzie można m.in. koncertu Ireny Santor, a we wtorek obejrzeć spektakl „Dziennik czeczeński Poliny Żerebcowej” w wykonaniu Andrzeja Seweryna. Na środę, 9 sierpnia, zaplanowano koncert Pablopavo i widowisko poetyckie „Najlepiej w życiu ma Twój kot” w wykonaniu Karoliny Gruszki i Adama Woronowicza, a dzień później – w ramach „Czytania Czechowa” – wysłuchać będzie można fragmentów „Wujaszka Wani” w interpretacji najlepszych aktorów. Dwa ostatnie dni Stolicy Języka Polskiego to m.in. koncert Ani Dąbrowskiej oraz Adama Struga i Chóru Kairos.

Pełny program na www.stolicajezykapolskiego.pl. 

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna