Festiwale

Festiwal Ukraina w centrum Lublina 2014 (program)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 listopada 2014, 09:43
Autor: pap

Koncert zespołu Dżalapita, warsztaty tradycyjnego tańca ukraińskiego, przegląd filmów i reportaży o wydarzeniach na Ukrainie - to niektóre punkty programu Festiwalu "Ukraina w centrum Lublina, który rozpocznie się w czwartek, 13.11.

Będzie to już siódma edycja tego festiwalu. Jego inicjatywa zrodziła się wśród studentów ukraińskich i polskich, a organizatorem jest lubelska Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza.

- Chcemy przybliżać mieszkańcom Lublina kulturę ukraińską, cieszymy się, że możemy być nie tylko odbiorcami, ale też współtworzyć ofertę kulturalną. Mimo wojny, na Ukrainie wiele się dzieje w kulturze i sztuce, a twórcy szczególnie mocno reagują na aktualne wydarzenia - mówi Anastazja Kinzerska, koordynatorka festiwalu.

Podczas festiwalu wystąpi zespół Dżalapita, złożony z czworga młodych ludzi, którzy wykonują eksperymentalnie przetworzone ukraińskie pieśni ludowe. Będzie koncert pochodzącej ze Lwowa, a mieszkającej obecnie w Kolonii w Niemczech, śpiewaczki i kompozytorki Mariany Sadovskiej. Artystka także inspiruje się muzyką etniczną, zarówno ukraińską, jak i innych narodów, przez 10 lat współpracowała z podlubelskim Ośrodkiem Praktyk Teatralnych "Gardzienice”.

Zaplanowano premierę dokumentalnego filmu Oleksandra Fraze-Frazenko "Czubaj”, poświęconego życiu ukraińskiego poety, autora tekstów piosenek, Hrycka Czubaja.

Na placu Litewskim otwarta będzie wystawa prac belgijskiego fotografa Jima Sumkaya "Kijów 2014”, przedstawiających wydarzenia na Majdanie w stolicy Ukrainy. Ponad 20 filmów i reportaży zaprezentowanych zostanie na przeglądzie pod hasłem "Babylon13”.

- To przeważnie krótkie formy nakręcone przez młodych ludzi, którzy chcą przekazać obraz rewolucji ukraińskiej i walk na wschodzie kraju. Będzie można spotkać się i podyskutować z ich autorami - zapowiedziała Kinzerska.

W programie festiwalu są też warsztaty tradycyjnego tańca ukraińskiego, nauka quillingu, czyli tworzenia ozdób z wąskich pasków papieru oraz prezentacje przepisów i degustacje przysmaków charakterystycznych dla kuchni ukraińskiej. Zorganizowany będzie konkurs wiedzy o Ukrainie dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej pod hasłem "Ukraina - terra (in)cognita”.

Festiwal potrwa do niedzieli 16 listopada.
(PAP)

Program "Ukraina w centrum Lublina 2014"

13 listopada 2014, CZWARTEK

10.30-12.00 - konkurs wiedzy o Ukrainie "Terra (in)cognita” (Gimnazjum nr 9)


14 listopada 2014, PIĄTEK

· 18.00 - premiera filmu dokumentalnego "Czubaj" (Sala Czarna, Centrum Kultury w Lublinie)

· 20.00 - koncert zespołu Dżałapita (Sala Czarna, Centrum Kultury w Lublinie)


15 listopada 2014, SOBOTA

Warsztat artystyczne (Wojewódzki Ośrodek Kultury)

· 12.00 - warsztaty z quillingu

· 14.00 - warsztaty szablonu

· 16.00 - warsztaty tradycyjnego tańca ukraińskiego

· 18.00 - wernisaż wystawy fotograficznej autorstwa belgijskiego fotografa Jima Sumkaya (Plac Litewski)

· 19.00 - koncert Mariany Sadovskiej (Teatr Stary) (bezpłatne wejściówki do pobrania od 5 listopada)

· 20.00 - aukcja charytatywna (Teatr Stary)16 listopada 2014, NIEDZIELA

· 15.00 - prezentacja filmów Babylonu'13, spotkanie z autorami (Sala Kinowa, Centrum Kultury w Lublinie)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Ukraina w centrum Lublina”
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna