Festiwale

Festiwal "Wielkopostne Śpiewanie" w Lublinie

Dodano: 27 lutego 2017, 10:52
Autor: Damian Drabik

fot. materiały promocyjne organizatora
fot. materiały promocyjne organizatora

Już po raz piętnasty w kościele ojców dominikanów w Lublinie odbywać się będzie Festiwal "Wielkopostne Śpiewanie". W każdą niedzielę Wielkiego Postu w bazylice przy ul. Złotej 9 zespoły z całej Polski będą podejmować muzyczne rozważania o tematyce pasyjnej.

Festiwal "Wielkopostne Śpiewanie" po raz pierwszy zorganizowany został w 2003 roku przez Fundację Restaurare Basilicam i Klasztor oo. Dominikanów. Od 2005 roku pieczę artystyczną nad imprezą sprawuje prof. Elżbieta Krzemińska.

W tym roku tematem rozważań festiwalowych będzie "Klasztor w sercu 700-letniego Miasta". Poszczególne koncerty będą odbywać się w każdą niedzielę między 5 marca a 9 kwietnia o godz. 15. W tym roku w Bazylice oo. Dominikanów wystąpią m.in. kwartet Aetas Baroca inspirujący się europejską muzyką barokową, znakomity sekstet proMODERN, jedyny w Polsce zespół wokalny specjalizujący się w wykonawstwie muzyki współczesnej oraz grupa Jarzębina z Kocudzy, która wykona tradycyjne pieśni wielkopostne z Lubelszczyzny. Każdy koncert poprzedzony będzie wielkopostnym słowem.

- Słowo łączy się z muzyką przywołującą prawdy wiary chrześcijańskiej w utworach o tematyce pasyjnej i wielkopostnej. Koncerty mają ugruntowaną opinię wśród lubelskich melomanów i wiernych odwiedzających Bazylikę Dominikańską, świątynia w każdą niedzielę jest wypełniona - zachęcają organizatorzy.

Pierwszy koncert odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 5 marca. Jako pierwszy wystąpi zespół Aetas Baroca. Założona w 2014 roku formacja zrzesza muzyków, którzy w Królewskim Konserwatorium Muzycznym zgłębiali tajniki historycznych praktyk wykonawczych. Zespół zaprezentuje program pt. "Droga Krzyżowa w poezji i muzyce barokowej".

Po każdym koncercie o godz. 16 w Bazylice Ojców Dominikanów odbywać się będzie Msza Święta. Wstęp na wszystkie występy jest wolny.

Program koncertów:

5 marca - koncert zespołu Aetas Baroca

12 marca - występ sekstetu proMODERN

19 marca - Koncert Iwony Sawulskiej i Jolanty Muench

26 marca - Męski Zespół Chorałowy Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy

2 kwietnia - zespół Jarzębina z Kocudzy

8 kwietnia - Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

CGK - aplikacja mobilna