Festiwale

II Lubelskie Targi Książki już w piątek

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 grudnia 2008, 20:48

Prezentacje książek do czytania, oglądania i słuchania. Nowości wydawnicze po promocyjnych cenach. Spotkania z autorami i przedstawicielami oficyn wydawniczych.

Do tego wystawy, wykład, film, spektakl i zabawy dla dzieci. Takie atrakcje przygotowała na ten weekend Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego.

Najlepiej mają miłośnicy muzyki rozrywkowej. Na koncercie słyszą i widzą w akcji artystów, którzy zwykle są zarazem wykonawcami i autorami utworów. A po koncercie niekiedy mogą z nimi porozmawiać. Gorzej mają fani teatru. Na scenie dość rzadko można zobaczyć jako aktora człowieka, który napisał scenariusz czy wyreżyserował spektakl.

Ale najgorzej mają pasjonaci dwóch dziedzin kultury: plastyki i literatury. Ich twórcy w zdecydowanej większości komunikują się z odbiorcami poprzez nieożywioną materię. W literaturze żywe słowo (storytelling, slamy, autorski monodram) to rzadkość. Wieczory autorskie i promocje książek z udziałem pisarzy odbywają się natomiast najczęściej w środku tygodnia.

Na szczęście dla miłośników prozy, poezji i dramatu startuje impreza, która powinna zaspokoić ich apetyty na kontakt z autorami. Podczas II Lubelskich Targów Książki w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego będzie ich niemal trzydziestu. Niektórzy z nich nie tylko porozmawiają z czytelnikami i złożą autografy na książkach, ale także wygłoszą swoje utwory lub ich fragmenty.

Spotkania będą się odbywały na stoiskach wydawców w Galerii Biblioteki przez cały czas trwania targów - w piątek w godz. 11-18 i w sobotę w godz. 10-18. Wielu literatów zapowiedziało się na dwa dni. Kto nie będzie mógł przyjść pierwszego dnia na spotkania z Iwoną Chudobą, Robertem Gałanem, Andrzejem Kasprzakiem, Robertem Karwatem, Stanisławem Koszewskim, Agnieszką Martinką, Longinem Janem Okoniem, Teresą Pyc i Arkadiuszem Sannem, dostanie szansę drugiego dnia.

Tylko w piątek (5.12) będą spotkania z Bohdanem Królikowskim, Zofią Nowacką-Wilczek, Januszem Nowosadem, Dominikiem Opolskim, Jerzym B. Sprawką, Ryszardem Surmaczem, Januszem Świądrem, Bogdanem Toszą, Izabellą Wlazłowską, Marcinem Wrońskim i Henrykiem Żuchowskim. Tylko w sobotę ze Zbigniewem Dmitrocą, Zbigniewem Fronczkiem, Urszulą Gierszon, Adamem Polskim, Waldemarem Michalskim, Wojciechem Próchniewiczem, Joanną Klarą Teske, Magdaleną Słomską i Edytą Zarębską.

Zaplanowano wiele imprez towarzyszących. Najważniejsza z nich to piątkowa promocja książki Adama W. Kulika "Leśmian, Leśmian” z projekcją filmu o Bolesławie Leśmianie (Galeria Zielona, godz. 12). Tego dnia będzie również prezentacja oferty Biblioteki Akustycznej z Warszawy i wykład dr Marii Józefackiej "Kryzys w literaturze?”. W sobotę o godz. 10 zacznie się blok imprez dla dzieci.

Czynne będą wystawy: "Książka Roku 2007”, "Ilustracje do książek Hansa Christiana Andersena ze zbiorów Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie” i "500 książek Wydawnictwa Norbertinum”.

Adres: Lublin, ul. Narutowicza 4. Wstęp wolny.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna