Festiwale

III Festiwal Muz Słowiańskich w Filharmonii (program)

Dodano: 1 września 2016, 17:26
Autor: Damian Drabik

fot. materiały promocyjne
fot. materiały promocyjne

Filharmonia Lubelska zaprasza na wyjątkowe muzyczne wydarzenie - 3. edycję Festiwalu Muz Słowiańskich. W tym roku impreza rozpocznie się w piątek, 16 września o godz. 19 koncertem inauguracyjnych Aliny Mleczko. Festiwal potrwa do niedzieli, 2 października.

Trzecią edycję festiwalu zainauguruje jedna z najlepszych saksofonistek, która od 1995 roku występuje na światowych estradach - Alina Mleckzo. Artystka nagrywa płyty, koncertuje z Sinfonią Varsovia, Capelą Istropolitana z Bratysławy, Narodową Orkiestrą Ukrainy, Duńską Orkiestrą Radiową, bierze udział w projektach związanych z muzyką improwizowaną, alternatywną, jazzem i ethno. Artystka wykona niezwykle popularny Koncert saksofonowy Aleksandra Głazunowa. Rosjanin napisał go w 1934 roku, na zamówienie Sigurda Raschera. W programie jej koncertu znalazły się kompozycje Piotra Czajkowskiego, Antoniego Dvoraka i Aleksandra Głazunowa.

Drugiego dnia festiwalu, w sobotę, 17 września, wystąpią Konstanty Andrzej Kulka (zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Radiowego ARD w Monachium w 1964 roku i najbardziej podziwiany na świecie polski skrzypek), Georgij Agratina (kompozytor, dyrygent, wirtuoz gry na cymbałach koncertowych i fletni Pana) i Robert Grudzień (lubelski organista). W programie koncertu znajdują się dzieła wybitnych twórców, wielkich osobowości świata kompozycji. Nie zabraknie klasyki, w tym Vivialdiego, Wieniawskiego i Dvořáka, na dodatek artyści wykonają utwory własnego autorstwa.

30 września odbędzie się odbędzie się projekcja filmu o Sergieju Rachmaninowie - „Żniwa smutku”. en 100-minutowy dokument z 1998 roku, z udziałem znakomitych muzyków: Dmitrija Chworostowskiego, Mikhaiła Pletneva, Filharmoników Berlińskich pod batutą Claudio Abbado, Orkiestry i Chóru Teatru Maryjskiego ukazuje postać ostatniego rosyjskiego romantyka w szerokim kontekście politycznym, geograficznym i socjologicznym. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem Tonym Palmerem.

Zakończenie festiwalu będzie miało miejsce w niedzielę, 2 października, koncertem Orkiestry Kameralnej „Cantabile” Obwodowej Filharmonii Wołyńskiej w Łucku.

Bilety na poszczególne wydarzenia festiwalowe można rezerwować na stronie internetowej Filharmonii Lubelskiej (TUTAJ).

Program:

16 września, piątek, godz. 19 - koncert inauguracyjny
Alina Mleczko – saksofon
Zygmunt Rychert – dyrygent
Program:
P. Czajkowski – Marsz słowiański
A. Głazunow – Koncert Es-dur op. 109 na saksofon i orkiestrę
A. Dvorak – VI Symfonia

17 września, sobota, godz. 17 - koncert kameralny
Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce
Georgij Agratina - fletnia Pana, cymbały
Robert Grudzień - organy, fortepian

30 września, piątek, godz 19
30 września 2016 (piątek), godz. 19.00
Projekcja filmu o Sergieju Rachmaninowie
Po projekcji spotkanie z reżyserem Tony Palmerem

2 października, niedziela, godz. 17
Koncert Orkiestry Kameralnej „Cantabile”
Obwodowej Filharmonii Wołyńskiej w Łucku

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna