Festiwale

Kazimierz Dolny: Letnie Wieczory Muzyczne

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 lipca 2010, 20:12

Ars Nova, Affabre Concinui i Małgorzata Walewska to gwiazdy XXVI Letnich Wieczorów Muzycznych. Początek festiwalu w sobotę (3.07).

Koncerty, jak co roku, będą się odbywały co sobotę o godz. 19.30 w kościele farnym słynącym ze znakomitych organów zbudowanych w 1620 roku przez Szymona Liliusza.

Inauguracyjny koncert da zespół instrumentów dawnych Ars Nova, którym kieruje Jacek Urbaniak. Formacja specjalizuje się w muzyce europejskiej XIII–XVI w. i należy do czołowych grup tego rodzaju w Polsce. Zespół występował w najważniejszych salach koncertowych w kraju i za granicą. Dał w sumie 660 koncertów. Nagrał 24 płyty. Jest laureatem nagrody fonograficznej Fryderyk.

W Kazimierzu Ars Nova wystąpi z programem "Muzyka Jagiellonów – w 600-lecie zwycięstwa pod Grunwaldem”. Składa się on z czterech sekcji:

1. Muzyka Cystersów Śląskich o św. Jadwidze z Trzebnicy (Anonim XIII w. – Hymn do św. Jadwigi Exultent hodie);

2. Muzyka dworu Władysława Jagiełły (Anonim XIII/XIV w. – Bogurodzica, Mikołaj z Radomia XV w. – Ballada, Piotr z Grudziądza XV w. – Promitat eterno, Anonim XV w. – Pieśń o św. Stanisławie: Chwała Tobie Gospodzinie)'

3. Muzyka bitewna XV w. opracowana z rkp. Jana z Jasiennej XV w. (Da domine colere, Generari voluit);

4. Muzyka ostatnich Jagiellonów (Anonim XVI w. – Pieśń o śmierci króla Zygmunta I Starego, Wacław z Szamotuł XVI w. – Modlitwa Gdy dziatki spać idą, Anonim, XVI w. – Pieśń o weselu najjaśniejszego króla Zygmunta II, Tabulatura Jana z Lublina ok. 1540 – tańce renesansowe Rex, Szewczyk, Jeszcze Marcinie, Mikołaj Gomółka, sł. Jan Kochanowski XVI w. – Kleszczmy rękoma wszyscy zgodliwie, Anonim XVI w. sł. Mikołaj Rej – Przestrach na złe sprawy ludzkiego żywota).

W drugą festiwalową sobotę wystąpi organista Jarosław Tarnawski, który szczególnie chętnie prezentuje muzykę z okresu "francuskiego symfonizmu”. Ponadto od kilku lat zajmuje się grą liturgiczną oraz działalnością kameralną.

31 lipca odbędzie się koncert z udziałem sławnego poznańskiego sekstetu wokalnego Affabre Concinui i austriackiego organisty Petera Frisée. 7 sierpnia Małgorzata Walewska (mezzosopran) i Robert Grudzień (organy, fortepian) będą promować swój album pt. "Farny”, który został zarejestrowany podczas występu na ubiegłorocznych Letnich Wieczorach Muzycznych.

Festiwal potrwa do 28 sierpnia.

Bilety – po 15 zł – do kupienia na miejscu, ul. Zamkowa 6.

Program

03.07: Ars Nova
10.07: Jarosław Tarnawski – organy
17.07: Zespół wokalny ze Szczyrku i Jacenty Ignatowicz (piła śpiewająca, liść, trombita; Żywiec)
24.07: Marek Toporowski – organy
31.07: Sekstet wokalny Affabre Concinui i Peter Frisée (organy; Austria)
07.08: Małgorzata Walewska (mezzosopran) i Robert Grudzień (organy, fortepian)
14.08: Robert Jarosław Kossakowski (kontratenor) i Bartosz Patryk Rzyman (organy)
21.08: Zespól Karuzela Group
28.08: Kwartet Smyczkowy Walasek
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna