Festiwale

Kryłów: Sidney Polak i Mad Hades zagrają na wyspie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 sierpnia 2010, 09:58
Autor: (lew)

Po raz drugi na kryłowskiej wyspie w kształcie serca odbędzie się koncert "Granica 835”. W sobotę (21/08) o godz. 20 na scenie pojawią się Sidney Polak i ukraiński Mad Hades.

Wcześniej publiczność będzie miała okazję oklaskiwać występy Lubelskiej Federacji Bardów oraz zespołów Kashmir oraz Tartak.

– Bo polsko-ukraińskie sąsiedzkie transgraniczne spotkania kulturowe połączone z siódmą edycją Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa "Od dobrosąsiedztwa regionalnego do partnerstwa międzynarodowego” rozpoczną się w południe – mówi ks. Stefan Batruch, prezes lubelskiej Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza. – Chcemy, by to przedsięwzięcie służyło pokonywaniu wszelkich barier i przyczyniało się do tworzenia atmosfery braterstwa i współpracy. Chcemy budować mosty, które połączą społeczeństwa żyjące po obu stronach granicy. To ma być impuls do nowych inicjatyw i współpracy.

Zaplanowano m.in. forum transgraniczne dotyczące turystyki ekologicznej, agroturystycznej, organizacji pozarządowych Polski i Ukrainy, seminarium związane z problemami turystyki i ekologii, warsztaty kulinarne i artystyczne. Nie zabraknie wystaw i pokazów Bractwa Rycerskiego, archeologii eksperymentalnej i... sztucznych ogni.

W debacie na granicy udział wezmą parlamentarzyści, władze rządowe i samorządowe. O godz. 15 zaplanowano otwarcie instalacji artystycznej na granicy: ptaki wolności i pokoju z obydwu stron Bugu. Po ukraińskiej stronie, w miejscowości Krecziv, odbędą się religijne uroczystości ekumeniczne.

Główny koncert "Granica 835”, który poprowadzi Grażyna Lutosławska, pisarka i redaktorka programów radiowych, rozpocznie się o godz. 20. Wystąpią Sidney Polak i Mad Hades. Przed nimi na scenie pojawią się ukraiński tartak oraz polskie Kashmir i Lubelska Federacja Bardów.

Goście z Ukrainy, którzy będą chcieli wziąć udział w koncercie, muszą mieć paszporty i wizy. – Nie wszystkich na to stać i tu pies jest pogrzebany – mówi ks. Stefan. – Warszawa, Kijów, Bruksela muszą zadbać o to, by coś z tym zrobić, a 6 przejść na polsko-ukraińskiej granicy to zdecydowanie za mało. Potrzebne są nowe.

Jutro ruszy budowa tymczasowego na Bugu. – Most pontonowy wykonają saperzy z Dęblina – mówi Lech Szopiński, wójt gminy Mircze.

Odprawa celna i paszportowa na moście pontonowym na Bugu rozpocznie się w sobotę o godz. 8, a zakończy o godz. 1 w niedzielę. Podczas ubiegłorocznej imprezy polsko-ukraińską granicę przekroczyło w obie strony ponad 5 tys. osób.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna