Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

2 stycznia 2012 r.
17:23
Edytuj ten wpis

Lubelska Edycja Festiwalu Etiuda & Anima 2010 (program)

0 0 A A

Kinoteatr Projekt zaprasza na lubelską edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima (10-14.01), jednego z najciekawszych polskich festiwali kina niezależnego i studenckiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W ciągu pięciu dni pokazów będzie można zobaczyć filmy studentów z najlepszych szkół filmowych świata – z czeskiej FAMU, która zdominowała konkurs, meksykańskiej CCC, która ponownie ujęła widzów nastrojem i nostalgią, izraelskiej Beit Berl College School of Art, która wniosła powiew świeżości, niemieckiej, solidnej HFF Konrad Wolf oraz polskich szkół: WRiTv z Katowic i PWSFTviT z Łodzi.

Natomiast w zestawie animacji, po raz kolejny zaskakującym różnorodnością technik i styli, pojawią się m.in.: szwajcarska kołysanka „Schlaf”, wstrząsająca norweska opowieść o małym chłopcu „Sienna Mann”, hiszpański horror lalkowy „les bessones del carrer de ponent”, najnowszy film genialnych twórców Braci Quay „Maska”, polska rysunkowa historia rodem z blokowiska „Kto by pomyślał” czy też najnowsza animacja w stylu graffiti tajemniczego Włocha Blu.

Ostatni zestaw to klimatyczne etiudy meksykańskie zrealizowane w Centro de Capacitación Cinematográfica. Całość 5 dniowego programu to 460 minut świetnego kina.

Bilety jednodniowe 4zł, karnet na cały festiwal 15 zł. Do nabycia w kasie Centrum Kultury w Lublinie i na godzinę przed seansem.

10. 01. (wtorek) godz.18.00
POKAZ I (99’) - Laureaci konkursu Etiuda

100 DAYS/ 100 DNI, reż. Viera Čákányová, FAMU, Czechy 2009, 23’ - Grand Prix „Złoty Dinozaur”
Dla dokumentu ciekawy bohater to skarb. W 100 dniach główny bohater – emeryt ujawnia swoją filozofię życia i komentuje rzeczywistość. Dowiadujemy się zatem o Marsjanach, o cyklach natury odzwierciedlonych w sezonowych wyprzedażach w supermarkecie i kilku innych ważnych sprawach.

REGILA/ NA PRZEPUSTCE, reż. Asaf Saban, Beit Berl College School of Art, Izrael, 2009, 16’ - „Srebrny Dinozaur”
Po odbyciu obowiązkowej służby w wojsku Yotam wraca do domu. Spotyka swojego ojca i matkę. Zabiera swoją dziewczynę na przejażdżkę. Ale kolejny powrót do domu komplikuje zbieg niepomyślnych wydarzeń…

LEBENDKONTROLLE/ NA ZEWNĄTRZ, reż. Florian Schewe, HFF Konrad Wolf, Niemcy 2010, 30’ - „Brązowy Dinozaur”
Mark odbywa długoletni wyrok. Jedynym promieniem nadziei w szarej więziennej rzeczywistości jest szansa spotkania swej dziewczyny Jessiki. Kiedy wreszcie otrzymuje przepustkę, starszy współwięzień „Boxer” prosi go o dostarczenie przesyłki dla córki. Ta przysługa ma przybliżyć go do świata, który jak sądził dawno zostawił za sobą. Krok po kroku krótka przepustka do wolności odsłania portret skazańca…

MIODOWY MIESIĄC, reż. Grzegorz Krawiec, PWSFTviT, Polska 2009, 30’-
Honorowe Wyróżnienie za twórcze połączenie dokumentu i fabuły
Tomek opuszcza zakład karny po 7 latach odsiadki. W dniu wyjścia bierze ślub z tymczasowo aresztowaną i przetrzymywaną w tym samym areszcie narzeczoną Agnieszką. Po wyjściu próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości, od nowa ułożyć sobie życie, spotkać się z matką i przede wszystkim utrzymywać kontakt ze swoją żoną której proces cały czas jest w toku.

11. 01. (środa) godz.18.00
POKAZ II (120’) - Filmy studenckie wyróżnione w konkursie Etiuda

59/184/84, reż. Lukáą Kokeą, FAMU, Czechy, 2009, 24’ - Nagroda Specjalna „Złoty Dinozaur” dla szkoły FAMU
Głównym Bohaterem jest stary kawaler, wiecznie niezadowolony z samotnego i pustego życia. Żyje w przekonaniu, że przeznaczenie w końcu pozwoli mu poznać idealną żonę, która spełni jego oczekiwania i wymagania. Prawo do miłości to przecież prawo natury. Ogłasza się na stronie internetowej: „Witam, jestem samotnym, szczupłym mężczyzną z tytułem magistra, 184 cm wzrostu, między pięćdziesiątką a czasem biologicznej śmierci i chcę się ożenić, mieć własne dzieci. Czekam na Twoją odpowiedź. Pozdrawiam, Jiří”.

HRANICE / GRANICE, reż. Gyorgy Kristóf, FAMU, Czechy, 2009, 5’30’’ - - Nagroda Specjalna „Złoty Dinozaur” dla szkoły FAMU
Z opuszczonego gdzieś na złomowisku samochodu wychodzi kobieta z niemowlakiem na ręku. Kamera, skupiona na twarzy matki towarzyszyć jej będzie w drodze tam i z powrotem do baraku, w którym będzie musiała pożegnać się ze swoim dzieckiem.

BRZYDKIE SŁOWA, reż. Marcin Maziarzewski, WRiTv Katowice, Polska, 2009, 24’51’’– Nagroda Jury Studenckiego
Piotr jest realizatorem dźwięku cierpiącym na rzadką chorobę - zespół Tourette'a - objawiającą się m.in. mimowolnym wykrzykiwaniem przekleństw i wyzwisk. Film jest opowieścią o komiczno-tragicznym zmaganiu się z własnymi ograniczeniami w poszukiwaniu relacji z drugim człowiekiem.

WEDNESDAY AFTERNOONS/ŚRODOWE POPOŁUDNIA, reż. Nora Alsharif, University of Westminster, Wielka Brytania, 2010, 15’ – Nagroda Jury FICC
Środowe popołudnie, Henry Walker – wdowiec, emerytowany pracownik kolei jak co tydzień przygotowuje się w mieszkaniu na rozgrywkę szachową ze swym starym przyjacielem Thomasem. Chwile spędzone w towarzystwie Thomasa pozwalają zapomnieć o samotności, ale tego dnia jak w greckiej tragedii ich losem pokierują bogowie.

ZAĆMIENIE/ECLIPSE, reż. Paweł Maślona, WRiTv Katowice, Polska, 25’58’’ - Nagroda publiczności
Adam prowadzi wygodne, bezstresowe życie skutecznie omijając branie na siebie odpowiedzialności za „rzeczy ważne”. Po śmierci matki, spada na niego nagle obowiązek zaopiekowania się schorowanym ojcem. Adam nie ma na to czasu ani ochoty. Postanawia więc oddać go do położonego w górach domu opieki… Niewinnie rozpoczynająca się opowieść przekształca się w tajemniczą, pełną napięcia historię.

MUÑECAS/LALKI, reż. Miguel Salado, Centro de Capacitación Cinematográfica (CCC), Meksyk, 2010, 24’52’’ - Nagroda Dyrektora Artystycznego Festiwalu Wielki (Nie)Doceniony
Kiedy mała Valeria decyduje się zakończyć naukę gry na pianinie, głęboko skrywany sekret wychodzi na światło dzienne a rodzinna harmonia zostaje przerwana.

12. 01. (czwartek) godz.18.00
POKAZ III (73’) - Laureaci konkursu Anima

SCHLAF/SEN, reż. Claudius Gentinetta, Frank Braun, Szwajcaria, 2010, 4’ - Grand Prix „Złoty Jabberwocky”
Głęboki oddech przed wiecznym snem. Kołysanka z zamkniętymi oczami dla cichego odchodzenia.

IN A PIG’S EYE/W OKU ŚWINI, reż. Atsushi Wada, Japonia, 2010, 10’09’’ - „Srebrny Jabberwocky”
Przed domem jest ogromna świnia. W domu mieszka ojciec, matka, dziadek oraz sześcioro dzieci. I pies. Wszyscy wiedzą o świni, a czy świnia zauważyła ludzi? Rzeczą niejasną pozostaje, w jakim zakresie wiedzą o sobie i jak się dowiadują.

SINNA MANN/ZŁY CZŁOWIEK, reż. Anita Killi, Norwegia, 2009, 20’ - „Brązowy Jabberwocky”
Zły człowiek to film o tajemnicach, które nie powinny być tajemnicami. Śmierć mamusi to już za wiele dla Boya. Czerpie siłę do dalszego życia z własnej fantazji. Na podstawie książki Gro Dahle i Sveina Nyhusa.

KTO BY POMYŚLAŁ?, reż. Ewa Borysewicz, Polska, 2009, 11’ - Specjalny „Złoty Jabberwocky” dla najlepszej animowanej etiudy studenckiej festiwalu
Pewien mężczyzna znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Co się z nim stało? Czy coś go dręczyło? Jak wyglądało jego życie? – na te wszystkie pytania odpowiadają ludzie, którzy się z nim stykali. Czy zagadka zostanie rozwiązana?

BIG BANG BIG BOOM, reż. BLU, Włochy 2010, 10’ - Honorowe Wyróżnienie
Krótka nienaukowa historia na temat ewolucji i jej możliwych skutków.

AQATURA, reż. Marcin Giżycki, Polska, 2010, 4’13’’ - Honorowe Wyróżnienie
Pozbawiony anegdoty, improwizowany film, malowany wodą i znikającym tuszem na magicznym papierze. Wędrówka człowieka przez świat geometrycznych form i matematycznych formuł.

PHOTOGRAPH OF JESUS/ZDJĘCIE JEZUSA, reż. Laurie Hill, Wielka Brytania, 2008, 6’40’’- Honorowe Wyróżnienie
Szukacie zdjęć Jezusa, yeti i Hitlera w 1948? Pomoc jest pod ręką dzięki tej dokumentalnej fantastyce opartej na prawdziwych historiach próśb o nieprawdopodobne obrazy. Prawdziwe archiwa stają się miejscem zderzenia faktu i fikcji, przekonania wpadają w szał, a niesforne obrazki żyją własnym życiem.

SWIMMING POOL/BASEN, reż. Aleksandra Hetmerová, Czechy, 2010, 6’34’’ - Honorowe Wyróżnienie
Nocna historia miłosna dwojga outsiderów spotykających się na zamkniętym basenie w środku wielkiego miasta

13. 01. (piątek) godz.18.00
POKAZ IV (70’) - Animacje wyróżnione w konkursie Anima

STATY TVERDYM/TO BECOME FIRM, real. Stepan Koval, Ukraina, 2009, 16’ - Nagroda publiczności
Co może się stać mężczyźnie, który nie jest tym, kim ma być.

GOOGURI GOOGURI, reż. Yoshiko Misumi, Japonia, 2010, 8’22’’ - Nagroda Dyrektora Artystycznego Festiwalu Wielki (Nie)doceniony
Historia dziewczęcej wyobraźni. Dla wnuczki dziadek jest czasami jak góra, czasami jak drzewo, innym razem jak ocean - ciepły i zachęcający.Oboje tworzą własny świat i otaczają się ciepłem swojej wyobraźni.

LES BESSONES DEL CARRER DE PONENT/ BLIŻNIACZKI Z ULICY ZACHODZĄCEGO SŁOŃCA, reż. Marc Riba i Anna Solanas, Hiszpania, 2010, 14’ – Specjalne wyróżnienie Biura Festiwalowego
Maści, eliksiry i kompresy. Enriqueta i Ramoneta dyskretnie, powściągliwie i uprzejmie zajmą się twoimi potrzebami na ulicy Zachodzącego Słońca 17A w Barcelonie. Oferta niedostępna w drogeriach i aptekach.

MOBILE/OZDOBA, reż. Verena Fels, Filmakademie Baden Württemberg, Niemcy, 2010, 6’24’’ – Wyróżnienie Jury FICC
W zmieniającym się społeczeństwie krowa ma całkiem duży wpływ na zmianę przeznaczenia...

MASKA, real. Bracia Quay, Polska/Wielka Brytania, 2010, 23’ - Nagroda jury studenckiego
Najnowszy film animowany reżyserów i animatorów lalkowych, Braci Quay, z muzyką Krzysztofa Pendereckiego. Scenariusz filmu jest adaptacją powieści Stanisława Lema o tym samym tytule. Akcja "Maski" toczy się w zaawansowanym technologicznie, ale jednocześnie feudalnym świecie.

14. 01. (sobota) godz.18.00

POKAZ V (104’) - Prezentacja Centro de Capacitación Cinematográfica (CCC) z Meksyku - laureat Specjalnego Złotego Dinozaura dla najlepszej szkoły filmowej MFF Etiuda&Anima 2009.

VERDE/ZIELONY, reż. Matias Meyer, Meksyk, 2006, 17’30’’
Historia przyjaźni Juana i Matity, dwóch chłopców pochodzących z różnych warstw społecznych.

DIME LO QUE SIENTES/POWIEDZ, CO CZUJESZ, reż. Iria Gomez, Meksyk, 2006, 27’
Ulice Meksyku, który budzi się ze snu. Micaela w oczekiwaniu na wielką życiową zmianę zostaje zaskoczona przez nieszczęśliwą miłość. Kiedy myśli, że wszystko jest już stracone, udaje się do pisarza, swojego dawnego znajomego. Dzięki niemu odnajduje zajęcie, które pozwoli jej ponownie nawiązać kontakt z otoczeniem, na nowo odkryć świat miłości.

EL DESEO/PRAGNIENIE, reż. Marie Benito, Meksyk, 2008, 13’
Historia Anny, kobiety w dojrzałym wieku, która po separacji ze swoim mężem popada w depresję. Pewnego dnia postanawia odmienić swoje życie. Przechodzi proces przemiany, która pozwala jej na nowo odkryć swoją seksualność.

LA CANCIÓN DE LOS NIÑOS MUERTOS/PIOSENKA UMARŁYCH DZIECI, reż. David Pablos, Meksyk, 2008, 35’
Moja matka została zamordowana. Ojciec zabrał mnie i moich braci na plażę do starej chaty, w której mieliśmy spędzić lato. Tam wszystko się zmieniło. Zjednoczył nas alkohol i depresja. Jedyne czego pragnąłem, to stamtąd uciec.

SEÑORA PÁJARO /PANI PTASZEK, reż. Veronique Decroux, Julio Bárcenas, Meksyk, 2009, 12’
Lara, chora dziewczynka, która obserwuje świat ze swojego balkonu, pewnego dnia zauważa Solę, kobietę, której nie chce się żyć. Nawiązują kontakt na odległość, oparty na milczeniu i spojrzeniach.

Kiedy: 10 - 14 stycznia (wtorek – sobota) o godz. 18.00
Gdzie: Sala Widowiskowa Warsztatów Kultury ul. Popiełuszki 5.


Pozostałe informacje

Pamięć o nich musi trwać. Historie Dzieci Zamojszczyzny trafią do sieci

Pamięć o nich musi trwać. Historie Dzieci Zamojszczyzny trafią do sieci

Z przepastnych archiwów, do których dostęp mają nieliczni, dokumenty zaświadczające o tragicznej historii dziesiątek tysięcy dzieci wysiedlonych w czasie II wojny światowej z Zamojszczyzny zostaną zdigitalizowane i udostępnione online.

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim już otwarty

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim już otwarty

Dzięki środkom z Funduszy Europejskich Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim odzyskał swój blask. Ponownie jest architektoniczną perłą województwa lubelskiego. 17 marca br. po wielomiesięcznym remoncie ta rokokowa rezydencja magnacka została uroczyście otwarta.

Zderzenie osobówek centrum uzdrowiska. Zawinił 82-latek

Zderzenie osobówek centrum uzdrowiska. Zawinił 82-latek

82-latek tak feralnie włączał się do ruchu przy ul. Paderewskiego w Nałęczowie, że kierowany przez niego nissan zderzył się z citroenem.

Wielkanoc w podziemiach i staromiejskich zaułkach. Przewodnicy czekają
1 kwietnia 2024, 14:00

Wielkanoc w podziemiach i staromiejskich zaułkach. Przewodnicy czekają

Pierwszego dnia kwietnia, czyli w Poniedziałek Wielkanocny zostanie otwarta dla zwiedzających trasa podziemna w oficynie zamojskiego ratusza.

Kandydatki KO chcą Lubelskiej Rady Kobiet
Wybory 2024

Kandydatki KO chcą Lubelskiej Rady Kobiet

Kandydatki Koalicji Obywatelskiej chcą utworzyć Lubelską Radę Kobiet. Jej celem ma być m.in. zwiększenie udziału kobiet w sferze politycznej czy gospodarczej, a także przeciwdziałanie dyskryminacji.

Województwo lubelskie wesprze finansowo Motor Lublin

Województwo lubelskie wesprze finansowo Motor Lublin

W czwartek wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski poinformował, że Motor Lublin otrzyma 400 tysięcy złotych w ramach promocji gospodarczej regionu.

Z szafy na komendę. Kryjówka nie wyszła

Z szafy na komendę. Kryjówka nie wyszła

Poszukiwany przez sąd 33-latek ukrył się przed policjantami w szafie. Nic to nie dało. Mężczyzna spędzi rok za kratkami.

Urządzamy pokój dla nastolatka w 2024!

Urządzamy pokój dla nastolatka w 2024!

Pokój nastolatka to nie tylko miejsce do spania czy nauki – to przestrzeń, w której młodzi ludzie mogą wyrażać siebie, odpoczywać i rozwijać swoje pasje. W 2024 roku trendy w aranżacji tego wyjątkowego miejsca kładą nacisk na funkcjonalność, personalizację oraz technologię, aby sprostać potrzebom i życzeniom młodego pokolenia. Oto kilka kluczowych kierunków, które pomogą stworzyć idealną przestrzeń dla każdego nastolatka.

Filmowcy znowu będą kręcić. Szlabany na niektórych ulicach

Filmowcy znowu będą kręcić. Szlabany na niektórych ulicach

Lublin znów stanie się planem zdjęciowym. Ekipa filmowa będzie kręcić od 2 do 5 kwietnia. A mieszkańców czekają utrudnienia, bo niektóre ulice będą zamknięte.

Cyberpunk 2077 za darmo. Ale tylko na pięć godzin (wideo)
film

Cyberpunk 2077 za darmo. Ale tylko na pięć godzin (wideo)

Dziś rozpoczyna się darmowy weekend z grą Cyberpunk 2077 na konsolach PlayStation 5 oraz Xbox Series S|X. Night City zostanie otwarte o godzinie 16.

Bez świateł po północy i z promilami. A pasażerką była 10-latka

Bez świateł po północy i z promilami. A pasażerką była 10-latka

47-latka jechała fordem bez świateł. Zatrzymała ją policja i po badaniu okazało się, że miała ponad promil alkoholu we krwi. Jechała z 10-letnią pasażerką.

Do wyborów - gościem Piotr Rybak, kandydat PiS
Do wyborów
film

Do wyborów - gościem Piotr Rybak, kandydat PiS

Do wyborów — w naszym cyklu dzisiaj Piotr Rybak. Kandydat PiS do sejmiku województwa. Jak mówi o sobie samorządowiec, a nie polityk. Znany powszechnie jako dyrektor szpitali w regionie w Łęcznej a obecnie Puławach. Zapraszamy do obejrzenia.

Dał się zamknąć w więzieniu i jeszcze dopłacił
galeria

Dał się zamknąć w więzieniu i jeszcze dopłacił

Pan Michał dał się zamknąć w więzieniu i jeszcze za to zapłacił. Ale spokojnie, nic nie ma na sumieniu. Pobyt za kratami wylicytował podczas finału WOŚP w Białej Podlaskiej.

Tajemnice nadwiślańskiego miasteczka. Spaceruj i poznaj Kazimierz

Tajemnice nadwiślańskiego miasteczka. Spaceruj i poznaj Kazimierz

Dobrobyt i bogactwo Kazimierza nad Wisłą czy poznawanie tajemnic miejscowych kamienic to przykłady nowych, tematycznych spacerów z przewodnikiem. Do skorzystania z tej oferty w zbliżającym się sezonie zachęca ich organizator - Muzeum Nadwiślańskie.

Włoskie ziarna do parzenia espresso i nie tylko

Włoskie ziarna do parzenia espresso i nie tylko

Picie espresso o poranku daje możliwość błyskawicznego pobudzenia organizmu do działania. Już sam zapach mocnej kawy sprawia, że organizm otrzymuje zastrzyk energii, a każdy łyk aromatycznego naparu natychmiast przegania oznaki zmęczenia. Do przyrządzenia espresso doskonale sprawdzają się kawy ziarniste, które można zmielić w ekspresie z młynkiem. Najlepszym wyborem nie tylko do espresso są kawy włoskie tradycyjne o doskonałym składzie. Sprawdź, jakie ziarna kawy warto wybierać do espresso i nie tylko.

Kalendarz
marzec 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia