Festiwale

Lublin: Festiwal Bożego Narodzenia. Program wydarzeń

Dodano: 1 grudnia 2017, 08:49
Autor: Damian Drabik

(fot. materiały promocyjne)

Co Gdzie Kiedy. Już po raz siódmy w naszym mieście za sprawą oo. dominikanów oraz Miasta Lublin zorganizowany zostanie Festiwal Bożego Narodzenia. Po kilku latach, Szopka Bożonarodzeniowa wróci na plac Łokietka przed Ratuszem.

Tegoroczna edycja Festiwalu rozpocznie się już 6 grudnia. W mikołajkowy wieczór o godz. 16.30 na placu pod Ratuszem będzie miała miejsce inauguracja iluminacji świątecznej połączona z pokazem Belgijki.

Trzy dni później, 9 grudnia, przez Lublin przewędruje Korowód św. Mikołaja. Trasa przemarszu rozpocznie się przy Trybunale Koronnym i zakończy się na Placu Kościelnym na Czwartku.

15 grudnia w szopce, która w roku Wielkiego Jubileuszu powraca na plac Łokietka, rozpocznie się świąteczne kolędowanie oraz szereg atrakcji skierowanych do mieszkańców i gości Lublina.

Nie zabraknie również tradycyjnego jarmarku bożonarodzeniowego, który tym razem organizowany będzie na deptaku w dniach 16-23 grudnia.

Jak co roku, ojcowie dominikanie zgromadzą mieszkańców Lublina wokół wigilijnego stołu. 17 grudnia na Starym Mieście odbędzie się osiemnasta już wspólna Wigilia. Wspólne świętowanie będzie poprzedzone uroczystą Mszą Świętą w Bazylice oo. Dominikanów.

- Tego dnia nie zabraknie tradycyjnego już bożonarodzeniowego korowodu wokół Trybunału czy składania życzeń i łamania opłatkiem. Nie zabraknie też bożonarodzeniowej iluminacji, pachnących świerków i szczególnej, świątecznej atmosfery - twierdzą organizatorzy.

Jedną z dodatkowych atrakcji Festiwalu, zorganizowaną już po świętach, bo 28 grudnia w Bazylice oo. Dominikanów, będzie koncert Adama Stachowiaka, wokalisty, pianisty, kompozytora i autora tekstów, który stał się objawieniem siódmej edycji "The Voice of Poland".

Będzie także świąteczna gratka dla miłośników kina. W dniach 28-29 grudnia w Teatrze Starym będą się odbywały bezpłatne projekcje filmowe dla całych rodzin. Zobaczymy m.in. "Pierwsze święta Misia Yogi", "Krulik Bugs. Zakręcona opowieść wigilijna" i "Narodzenie".

Do 14 stycznia klimat świąt Bożego Narodzenia będzie wydobywany w mieście przez wyjątkową oprawę wizualną. W przestrzeni Starego Miasta i placu Litewskiego zostanie umieszczonych kilkaset gwiazd świątecznych na latarniach oraz pomiędzy nimi, a także kilkadziesiąt lampionów-komet, umieszczonych na latarniach wokół zespołu fontann na placu Litewskim. Za projekt iluminacji odpowiada Jarosław Koziara.

To jednak nie wszystkie atrakcje tegorocznej edycji Festiwalu Bożego Narodzenia. Będą również warsztaty świąteczne w Tarasach Zamkowych, liczne koncerty, wyjątkowe Targi East&Art w Centrum Spotkania Kultur (15-17 grudnia) i wiele innych.

Program:
- 6 grudnia, godz. 16.30, plac przed Ratuszem - Inauguracja iluminacji świątecznej oraz pokaz tańca Belgijka
- 6 grudnia, godz. 18, Kościół pw. Św. Mikołaja - Msza Św. i koncert
- 7 grudnia, godz. 18, Filharmonia Lubelska - koncerty i atrakcje
- 9 grudnia, godz. 12, start przy Trybunale Koronnym - Korowód św. Mikołaja
- 9 grudnia, godz. 13.30, plac kościelny na Czwartku - występ Orkiestry Świętego Mikołaja
- 9-10 grudnia, godz. 12-18, Tarasy Zamkowe - warsztaty świąteczne
- 15-17 grudnia, Centrum Spotkania Kultur - Targi East&Art
- 15 grudnia, plac Łokietka - świąteczne kolędowanie w szopce
- 16 grudnia, plac Łokietka - koncert charytatywny
- 16-23 grudnia, deptak - Jarmark Bożonarodzeniowy
- 16-17 grudnia, godz. 12-18, Tarasy Zamkowe - warsztaty świąteczne
- 17 grudnia, Stare Miasto - Wigilia Starego Miasta
- 19 grudnia, godz. 17, Trybunał Koronny - koncert świąteczny "Niech kolęda serca nam otworzy"
- 28 grudnia, Bazylika oo. Dominikanów - koncert świąteczny Adama Stachowiaka
- 28-29 grudnia, Teatr Stary - pokazy filmów świątecznych

***

Sprawdź co dzieje się w Lublinie. Pobierz aplikację CO GDZIE KIEDY ze sklepu Google Play.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna