Festiwale

Lublin i Puławy: Między Wschodem a Zachodem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 sierpnia 2010, 09:41

Ciekawie zapowiadający się koncert "Ave Mater, o Maria” otworzy w czwartek (26.08) II Festiwal "Między Wschodem a Zachodem”.

Intencją organizującego festiwal Stowarzyszenia "Pro Musica Antiqua” jest przypomnienie o wielokulturowej przeszłości Lubelszczyzny. W koncertach zaprezentowana zostanie muzyka dawna polskich twórców i stare piosenki żydowskie, słynne w średniowieczu na całą Europę hiszpańskie pieśni maryjne i wschodnie utwory wokalne od XI do XIX wieku.

Na festiwal złożą się cztery koncerty. Pierwszy, zatytułowany "Ave Mater, o Maria”, odbędzie się w czwartek w krużganku lubelskiego klasztoru oo. Dominikanów (ul. Złota 9, początek o godz. 19). Wystąpią Zespół Wokalny "Sine Nomine” Młodzieżowego Domu Kultury "Pod Akacją” w Lublinie i Zespół Muzyki Dawnej "Capella All' Antico” z Zamojskiego Domu Kultury.

Najpierw Capella All' Antico wykona kilka dawnych utworów instrumentalnych. Następnie Sine Nomine zaśpiewa a cappella psalmy Mikołaja Gomółki: nr 20 – Wsiadaj z dobrym sercem, nr 13 – Dokąd mię chcesz zapomnieć, nr 29 – Nieście chwałę mocarze, nr 11 – Panu ja ufam, nr 97 – Pan nasz, Bóg nasz panuje i nr 64 – Boże litościwy.

Na koniec zespoły wykonają wspólnie średniowieczne pieśni maryjne ze zbiorów polskich i hiszpańskich. Zabrzmią utwory pochodzące z ksiąg "Cantigas de Santa Maria” i "Llibre Vermell de Montserrat” oraz z rękopisów Biblioteki Krasińskich i Biblioteki Raczyńskich.

Drugi, piątkowy, koncert odbędzie się w Willi "Samotnia” w Puławach (ul. Zielona 36, godz. 18). Jest zatytułowany "Miasteczko Bełz”, a w jego programie są stare piosenki żydowskie, m.in. "Mayn shteytele Beltz”, "Bey mir bistu sheyn”, "Di Sapozhkelekh” i "Mayn jiddische mame”. Z akompaniamentem fortepianowym Jolanty Münch zaśpiewa Jacek Ścibor.

W sobotę festiwal powróci do Lublina. W krużganku dominikańskim o godz. 19 wystartuje koncert zatytułowany "Omnis mundus jocudetur”. Męski Zespół Wokalny "Kairos” wykona m.in. polski hymn średniowieczny "Gaude Mater Polonia”, rosyjską pieśń cerkiewną "Dostojno jest” i staroormiański utwór religijny "Surb Astawac”.

Na koniec, w niedzielę o 19, z koncertem pt. "Amazing Grace” wystąpi u dominikanów chełmski Chadek Gospel Choir. Dokładny program występu nie jest jeszcze znany.

Na wszystkie koncerty wstęp wolny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna