Festiwale

Lublin Jazz Festiwal 2011 (program)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 lutego 2011, 21:28
Autor: agdy

III Lublin Jazz Festiwal 2011 rozpocznie się 15 kwietnia. (Mat. organizatora)
III Lublin Jazz Festiwal 2011 rozpocznie się 15 kwietnia. (Mat. organizatora)

Po raz trzeci na Lublin Jazz Festiwal wystąpią gwiazdy współczesnego jazzu. Między 15 a 17 kwietnia fani jazzu będą krążyć między studiem Radia Lublin a Warsztatami Kultury i klubem festiwalowym.

Lista zaproszonych gości, jak na trzydniową imprezę jest długa.

Perkusista Hamid Drake, muzycy tworzący zespół HERA, uczestnicy projektu Duo Trzaska/Gasser, amerykański kompozytor i trębacz Dave Douglas, perkusista Wolfgang Reisinger, a także David Boykin Trio i project Igor Broxx Breslau Live – to gwiazdy tegorocznej edycji lubelskiego festiwalu.

Choć festiwal zaplanowano na połowę kwietnia, już teraz można się szykować na spotkanie z twórczością niezwykłych gości.

Zanim na ulicach pojawią się kolorowe festiwalowe plakaty zaprojektowane przez Tomasza Bielaka można więcej informacji o artystach szukać na blogu na http://lublinjazz.blox.pl/html

Kogo usłyszymy

Hamid Drake, to kreatywny, pełen energii wizjoner perkusji, obecnie uważany za jednego z najciekawszych perkusistów. Sięga zarówno po środki znane z zespołów free jazzowych oraz po rytmy i instrumenty etniczne.
Na lubelskim festiwalu Hamid Drake wystąpi z włoskim wibrafonistą Pasquale Mirra. Muzycy od kilku lat koncertują wspólnie w Europie z projektem TRIBUTE TO DON CHERRY.

HERA to projekt w którym grają: Paweł Postaremczak - soprano & tenor sax, Pawel Szpura – drums, Ksawery Wójciński - double bass, Wacław Zimpel - clarinet, bass clarinet, tarogato, fuja.
Zespół wspisuje się w nurt współczesnej muzyki improwizowanej, czerpiąc inspiracje ze spuścizny klasycznej muzyki europejskiej oraz szeroko rozumianej tradycji muzyki jazzowej. Muzycy sięgają po instrumenty ludowe pochodzące z różnych zakątków świata.

Duo Trzaska/Gasser tworzą: Mikołaj Trzaska -bass clarinet,saxophone i Clementine Gasser –cello. To połączenie dwóch odległych tradycji improwizacyjnych – tradycji wywodzącej się ze współczesnego języka muzyki klasycznej (prezentowanej przez Gasser, wiedeńską awangardową instrumentalistkę); z drugiej strony free-impro-jazzowej szkoły (prezentowanej przez Mikołaja Trzaskę).

Dave Douglas & Brass Ecstasy tworzą: Dave Douglas – trampone, Vincent Chancey -french horn, Luis Bonilla –trambone, Marcus Rojas-tuba, Nasheet Waits-drums.
Dave Douglas to amerykański kompozytor i trębacz, który od lat zwycięża w rozmaitych ankietach jako najlepszy trębacz świata, a jego zespoły cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Natomiast lubelski gość – Dave Douglas & Brass Ecstasy po raz pierwszy został zaprezentowany w 2005 w Nowym Jorku podczas The Festival of New Trumpet Music. Projekt był dedykowany pamięci Lestera Bowie - trębacza, aranżera i improwizatora.

Wolfgang Reisinger Solo (drums). Austriak, który pierwszy muzyczny trening otrzymał jako sześciolatek w Wiedeńskim Chórze Chłopięcym. Poprzez improwizację doszedł do jazzu. Przez kilka lat grał jako niezależny muzyk, a później dołączył do nowo utworzonej Vienna Art Orchestra, z którą grał 10 lat (1979–1989). Wpływy zarówno jazzu, jak i muzyki współczesnej można usłyszeć w jego Project Extended Solo Drumming. Jest to program koncertu solowego, który łączy ze sobą perkusję, orkiestralne instrumenty perkusyjne i elektroniczną muzykę na żywo.

David Boykin Trio w składzie: David Boykin – saksofony, klarnety, śpiew, Josh Abrams – kontrabas, Marcus Evans – perkusja.
David Boykin to jeden z najoryginalniejszych i najaktywniejszych muzyków chicagowskiej sceny muzycznej młodszego pokolenia. Kompozytor i multiinstrumentalista. Jest artystą niezależnym; wydaje płyty we własnej wytwórni, unika presji komercyjnego rynku muzycznego. Jego grupa wykonuje oryginalne kompozycje Boykina, łączące elementy hip hopowego rapowania z elementami swingu i free.

Igor Broxx Breslau Live
Igor Boxx to pseudonim sceniczny Igora Pudło z wrocławskiego duetu Skalpel, który w londyńskiej wytwórni Ninja Tune wydał dwie płyty. Nową dekadę Igor Boxx otwiera solowym albumem "Breslau” – narracja o burzliwych dziejach miasta, które w ostatnich latach odkrywa nową prawdę o sobie i uczy historii niepodręcznikowej. To niezwykle sugestywny, różnorodny, muzycznie bogaty instrumentalny krążek, który prowokuje słuchacza to tworzenia własnych fantazji. Doskonała synteza kilku z najciekawszych wątków współczesnej muzyki.
Informacje ze stron organizatora


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna