Festiwale

Lublin Wielokulturowy 2012 (program)

Dodano: 24 maja 2012, 11:57

Lublin Wielokulturowy
Lublin Wielokulturowy

Wielokulturowy Lublin to artystyczna prezentacja mniejszości narodowych, etnicznych, religijnych i wyznaniowych.(25-29.05)

W piątek o godzinie 16,30 na placu Łokietka 1 zaplanowano otwarcie wystawy fotografii „Kolory prawosławia. Polska”. O godzinie 18 w Domu Kultury Ruta (ul. Różana 8), Mykola Soboliwskyi z Ukrainy zaprezentuje wystawę swoich linorytów zatytułowaną „Historia jednego jabłka”. A o godzinie 19 w Kościele Ewangelicko-Augsburskim (ul. Ewangelicka 1) koncert z udziałem Marka Toporowskiego (organy) i Anastasiji Arbuzovej (sopran).

W sobotę w godzinach 10–15 warto zajrzeć do Domu Sióstr Białych (ul. Chodkiewicza 9, wejście od ul. Powstańców Śląskich 30/32). W programie: „Czas na Afrykę” i „Afryka–Natura–Piękno”, nauka języka swahili i „Człowiek ważniejszy od zysku”, czyli rozmowa o sprawiedliwym handlu i warsztaty tańców i pieśni afrykańskich.

W godzinach 10–18 w Centrum Islamu (ul. Namysłowskiego 2) również będą Drzwi Otwarte. W programie 2-godzinne spotkania: Lekarze-muzułmanie mieszkańcom Lublina – darmowe porady medyczne, prelekcja o islamie, zdobienie ciała henną, zwiedzanie meczetu. O godzinie 18: motywy islamskie w grach komputerowych i planszowych – wykład multimedialny Tomasza Stefaniuka.

W godzinach 10–14 odbędzie się także podobna impreza w Cerkwi Greckokatolicka (al. Warszawska 71, Muzeum Wsi Lubelskiej ). W programie m.in. zwiedzanie cerkwi, prelekcja o ikonach.
To tylko niektóre z dziesiątków imprez i wydarzeń. Warto zapoznać się z całym programem „Wielokulturowego Lublina” na stronie Internetowej www.ck.lublin.pl

Lublin Wielokulturowy (program)

25 maja - piątek

16.30 – Kolory prawosławia. Polska – serwis OtrhPhoto – otwarcie wystawy fotografii, Ratusz, pl. Łokietka 1

18.00 – Historia jednego jabłka – Mykola Soboliwskyi (Ukraina) – otwarcie wystawy linorytów, Dom Kultury Ruta, ul. Różana 8

19.00 – Marek Toporowski (organy) i Anastasija Arbuzova (sopran) – koncert, Kościół Ewangelicko-Augsburski, ul. Ewangelicka 1

26 maja - sobota

10.00-15.00 – Dom Sióstr Białych – Drzwi Otwarte, ul. Chodkiewicza 9 (wejście od ul. Powstańców Śląskich 30/32) - w programie: Czas na Afrykę – prezentacja multimedialna / Afryka–Natura–Piękno – prezentacja multimedialna

11.00 – Nauka języka swahili

12.00 – Człowiek ważniejszy od zysku – rozmowa o sprawiedliwym handlu, prowadzenie s. Cecylia Bachalska

13.00 – Warsztaty tańców i pieśni afrykańskich

10.00-18.00 – Centrum Islamu – Drzwi Otwarte, ul. Namysłowskiego 2 - w programie 2-godzinne spotkania (godziny rozpoczęcia: 10.00, 12.00, 14.00, 16.00):
- Lekarze-muzułmanie mieszkańcom Lublina – darmowe porady medyczne
- prelekcja o islamie
- zdobienie ciała henną
- zwiedzanie meczetu

12.00 – Warsztaty malowania henną

18.00 – Motywy islamskie w grach komputerowych i planszowych – wykład multimedialny, prowadzenie Tomasz Stefaniuk

10.00-14.00 – Cerkiew Greckokatolicka – Drzwi Otwarte, al. Warszawska 71 (Muzeum Wsi Lubelskiej), w programie:
- zwiedzanie cerkwi
- prelekcja o ikonach

10.00 – Spacer szlakiem prawosławnym – oprowadzanie Grzegorz Kuprianowicz, zbiórka przy bramie cmentarza, ul. Lipowa

12.00 – Świątynia Hagia Sophia w Konstantynopolu – cud cywilizacji i matematyki – prezentacja multimedialna, Cerkiew Prawosławna, ul. Dolińskiego 1

12.00 – Medytacja a zdrowie – zajęcia warsztatowe, prowadzenie Jacek Miśniakiewicz, OMIT Rozdroża, ul. Krakowskie Przedmieście 39

13.00 – Spacer szlakiem ewangelickim – oprowadzanie Grażyna Michalska, zbiórka przy kościele ewangelicko-augsburskim, ul. Ewangelicka 1

17.00 – Wiele tradycji, jeden buddyzm – rozmowa o szkołach buddyjskich, prowadzenie nauczyciel Kanzen, OMIT Rozdroża, ul. Krakowskie Przedmieście 39

18.30 – Koncert Chóru Młodzieżowego Katedry Prawosławnej w Białymstoku, Katedra Prawosławna, ul. Ruska 15

19.00 – Nuty Narodów cz. 1 - koncert zespołów wokalno-tanecznych, pl. Litewski
w programie:
- Arkan – muzyka ukraińska
- Fuente – Gipsy Talk – muzyka romska i orientalna
- Chór Młodzieżowy Katedry Prawosławnej w Białymstoku – muzyka prawosławna
- Tatiana Bielanohaja – muzyka białoruska
- Tsigunz Fanfara Awantura – muzyka bałkańska

27 maja - niedziela

10.00-13.00 – Dom Sióstr Białych – Drzwi Otwarte, ul. Chodkiewicza 9 (wejście od ul. Powstańców Śląskich 30/32)
w programie:
- Czas na Afrykę – prezentacja multimedialna
- Afryka-Natura-Piękno – prezentacja multimedialna

11.00 – Nauka języka swahili

12.00 – Człowiek ważniejszy od zysku – rozmowa o sprawiedliwym handlu, prowadzenie s. Cecylia Bachalska

10.00-18.00 – Centrum Islamu – Drzwi Otwarte, ul. Namysłowskiego 2, w programie 2-godzinne spotkania (godziny rozpoczęcia: 10.00, 12.00, 14.00, 16.00):
- Lekarze–muzułmanie mieszkańcom Lublina – darmowe porady medyczne
- prelekcja o islamie
- zdobienie ciała henną
- zwiedzanie meczetu

12.00 – Warsztaty malowania henną

10.00-14.00 – Cerkiew Greckokatolicka – Drzwi Otwarte, al. Warszawska 71 (Muzeum Wsi Lubelskiej), w programie:
- zwiedzanie cerkwi
- prelekcja o ikonach

12.00 – Medytacja Zen – warsztat, prowadzenie nauczyciel Kanzen, OMIT Rozdroża, ul. Krakowskie Przedmieście 39
13.00 – Zwiedzanie kaplicy greckokatolickiej – oprowadzanie ks. Bogdan Pańczak, Metropolitarne Seminarium Duchowne, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 6

13.00-20.00 – Tygiel kultur i tradycji, namiot na pl. Litewskim
- stoiska promocyjne
- degustacja potraw kuchni narodowych
- pokazy warsztatowe:

14.00 – Gra na bębnach
14.00 – Haft ukraiński
15.00 – Taniec żydowski
15.00 – Wycinanka białoruska

17.00 – Nuty Narodów cz. 2 – koncert zespołów wokalno-tanecznych, pl. Litewski, w programie:
- Fortuna – muzyka białoruska
- Do Schid Sonca – muzyka ukraińska
- Kombo i zespół – muzyka afrykańska
- Gwiazdy Czeczenii – muzyka czeczeńska
- Szolem – muzyka klezmerska

21.00 – Milarepa – spektakl buddyjski, Sala Widowiskowa w Warsztatach Kultury, ul. Popiełuszki 5

28 maja - poniedziałek

09.00-13.00 – Szkoła Wielokulturowa – spotkanie dla przedstawicieli palcówek oświatowo-wychowawczych, Zespół Szkół nr 5 w Lublinie, ul. Elsnera 5
w programie:

09.00 – Wielokulturowość w szkole – próby praktycznej realizacji – panel dyskusyjny

12.30 – Nasza Kultura – prezentacje artystyczne uczniów ukraińskich

13.00 – Moja tożsamość kulturowa - wykłady otwarte, Mała Aula Wydziału Humanistycznego UMCS, pl. M. Curie-Skłodowskiej 4a

13.00 - Rzecz o białoruskim dramacie i teatrze – spotkanie z dramaturgią białoruską, prezentacje książek Beaty Siwek i Serhija Kowalowa, prowadzenie Irina Lappo

14.15 - Rozmowa o Czeczeni – prowadzenie Ida Khamzatova

18.00 – Akcja burzenia cerkwi prawosławnych – prezentacja książki, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Narutowicza 4

19.00 – Tatiana Bielanohaja (Białoruś) - koncert, Restauracja Hades – Szeroka, ul. Grodzka 21

20.30 – Do Schid Sonca (Ukraina) – koncert połączony z multimedialną prezentacją strojów ukraińskich, Restauracja Hades – Szeroka, ul. Grodzka 21

29 maja - wtorek

14.00 – Słowem przez kultury – spotkanie z dziecięcą i młodzieżową literaturą mniejszości, Sala Widowiskowa w Warsztatach Kultury, ul. Popiełuszki 5

17.00 – Przygody Kublickiego a Zabłockiego – Mohylewski Teatr Lalkowy (Białoruś) - spektakl, Sala Widowiskowa w Warsztatach Kultury, ul. Popiełuszki 5

17.00 – Spacer szlakiem żydowskim – oprowadzanie Robert Kuwałek, zbiórka przy bramie starego kirkutu, ul. Kalinowszczyzna

20.00 – Projekt Ircha – Trzaska, Zimpel, Górczyński – muzyka żydowska w aranżacji free-jazz, Jeszywas Chachmej Lublin, ul. Lubartowska 85

Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna