Festiwale

Lublin zaczarowany przez sztukmistrza

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 czerwca 2010, 07:21

Lubelskie legendy i bohaterowie literaccy ożyją w środę (9.06) na Starym Mieście podczas festiwalu Zaczarowany Lublin.

Impreza przygotowana przez Ośrodek "Brama Grodzka – Teatr NN” zacznie się o godz. 10 korowodem z Jaszą Mazurem, tytułową postacią powieści Isaaca B. Singera "Sztukmistrz z Lublina”, i innymi sławnymi bohaterami literackimi.
Parada przejdzie od Bramy Krakowskiej przez ul. Grodzką i plac po Farze do Rynku.

Potem plac, z którym związana jest legenda o śnie Leszka Czarnego, opanują anioły, a okolicą Trybunału Koronnego, z którym wiąże się legenda o czarciej łapie, zawładną diabły.

Kontynuacją Zaczarowanego Lublina będą Wędrowne Spotkania z Opowieścią, które potrwają od czwartku do soboty i zakończą się uroczystymi "Urodzinami sztukmistrza”.

Program

10.00 Korowód bohaterów i ich przyjaciół od Bramy Krakowskiej przez ul. Grodzką i pl. po Farze do Rynku. Korowód prowadzić będzie Szkolna Grupa Cyrkowa ze SP nr 29 im. A. Mickiewicza w Lublinie pod kierunkiem p. Moniki Kalinowskiej. Przywitanie korowodu przez Sztukmistrza.

TRYBUNAŁ KORONNY

10.30 – 17.00 Pokój dzieciństwa – obok Trybunału zostanie symbolicznie wyznaczona przestrzeń – pokój dzieciństwa, w którym będzie można wysłuchać bajek i legend, opowiedzieć je innym czy obejrzeć krótkie przedstawienia teatralne. W pokoju dzieciństwa znajdować się będzie mówiąca szafa, stół pełen książek, fotel bujany i pełno poduszek. Do szafy będzie można wejść i wysłuchać bajki opowiedzianej specjalnie dla konkretnego słuchacza.

10.30 – Scenka teatralna pt. "Zaczarowany Lublin” w wykonaniu uczniów Pierwszej Społecznej Szkoły Podstawowej w Lublinie pod opieką nauczyciela j. polskiego – p. Majki Chaciołki.

10.45 – 17.00 Akcja plastyczna "Karton Legend” – galeria diabłów polskich.
Przestrzeń miejska zapełni się czartami i aniołami namalowanymi przez dzieci i młodzież, ale również przez dorosłych mieszkańców naszego miasta. Postacie te będzie można przedstawić na wielkich kartonowych pudłach ustawionych w przestrzeni Starego Miasta – anioły na Placu po Farze, diabły wokół Trybunału. Zarówno diabły, jak i anioły będą inspirowane legendami i naturalną wyobraźnią dziecka, w niektórych momentach wspomaganą opowieścią moderatora o wybranych istotach. Wszystkie wykonane przez zainteresowanych prace wezmą udział w konkursie. Zostaną wybrane po 3 najlepsze prace z każdej kategorii. Przewidziane są słodkie nagrody!

10.45 – 11.45 Rozstrzygnięcie konkursu czytelniczo-plastycznego pt. "Ulubieni bohaterowie lektur” zorganizowanego przez Filię nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Quiz o bohaterach literackich: rywalizacja uczniów ze szkół podstawowych: SP nr 31 im. Lotników Polskich i SP nr 32 z Lublina.

Od 11.45 Zabawy anielskie i diabelskie "Między niebem a piekłem”(Grimuar – Studencki Klub Fantastyki i Gier Fabularnych).

11.45 – 12.00 Przedstawienie o Czarciej Łapie opowiedzianej w konwencji rozmowy Kronikarza z Janem Kochanowskim pod opieką p. Moniki Drozd, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Słabowidzącej w Lublinie.

12.00 – 13.00 Teatralizowana opowieść na kanwie legendy o Czarciej Łapie z udziałem uczniów z koła teatralnego pod opieką p. Agaty Wencel ze SP nr 29 im. Adama Mickiewicza.

12.00 – 13.00 Warsztaty o bajkach (Marcin Waciński).

13.00 Przedstawienie o bohaterach bajek – uczniowie z koła teatralnego ze SP nr 24 w Lublinie pod kierunkiem p. Elżbiety Figury.

13.30 Inscenizacja pt. "Spotkanie w kręgu literatów” w wykonaniu uczniów z koła teatralnego "Kleks” ze SP nr 30 w Lublinie.

14.00 "Lublin czaruje legendami – sięgnij po książkę” – warsztaty prowadzone przez Agnieszkę Małysz i Martę Piasecką – bibliotekarki z Filii nr 21 MBP w Lublinie.

14.30 Fragment przedstawienia pt. "Szkatuła” w reżyserii Katarzyny Szajewskiej, Teatr Postępu Wstecznego ze Świdnika.

14.45 Przedstawienie pt. "Jak wyginęli królowie” uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. A. Mickiewicza w Krasnymstawie pod kierunkiem Doroty Wiśniewskiej.

15.00 – 16.00 Czytanie i opowiadanie bajek w Pokoju Dzieciństwa (p. Irena Bogucka z Klubu Seniora "Strumyk” i Piotr Rządkowski – minirecital; p. Renata Kiełbińska z Klubu Seniora – Klub Osiedlowy "Łęgi” SM "Czuby” w Lublinie).

16.00 Spacer śladami legend lubelskich.
Osoba przebrana za diabła co godzinę w różnych miejscach Rynku opowiadać będzie legendę o czarciej łapie" (12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00).

10.00 – 17.00 Złota skrzynia dzieciństwa – będą do niej zbierane stare, wydobyte zza zakamarków szaf, strychów piwnic zapomniane książeczki dla dzieci, stare płyty winylowe z nagraniami bajek oraz unikalne klisze z bajkami dla dzieci. Organizatorzy chcą je zachować od zapomnienia lub smutnego końca na przydomowym śmietniku. Zebrane materiały zostaną wykorzystane w następnej edycji festiwalu oraz być może zostaną zaprezentowane na stronie internetowej. Osoby przekazujące materiały podczas "Zaczarowanego Lublina” otrzymają pamiątkowy exlibris.

PLAC PO FARZE

10.45 Teatralizowana opowieść o św. Michale Archaniele na kanwie legendy o śnie Leszka Czarnego (Grimuar - Studencki Klub Fantastyki i Gier Fabularnych).

11.00 – 17.00 Akcja plastyczna "Pudło bohatera” – "Anioł pancerzem jasny”.

11.00 Zabawa w chowanego z Aniołami – "W labiryncie ruin kościoła farnego”.

11.30 Legendy dominikańskie i legenda o kamieniu nieszczęścia w wykonaniu uczniów z Gimnazjum nr 9 im. cc. majora H. Dekutowskiego ps. "Zapora” w Lublinie pod opieką p. Iwony Kryczki.

Od 12.00 Zabawy anielskie i diabelskie "Między niebem a piekłem”(Grimuar – Studencki Klub Fantastyki i Gier Fabularnych).

13.00 Zabawa w chowanego z Aniołami – "W labiryncie ruin kościoła farnego”.

12.00 – 17.00 Zdjęcie z Archaniołem Michałem – patronem kościoła farnego! – każda grupa uczniów będzie mogła zrobić sobie zdjęcie z aniołem. Fotografia: Marcin Sudziński (Pracownia Fotograficzna Teatru NN).

Od 11.00 co dwie godziny będzie gra miejska związaną z legendami lubelskimi (11.00, 13.00,15.00). Przewidziane nagrody.
Osoba przebrana za anioła co godzinę na placu po Farze opowiadać będzie legendę o śnie Leszka Czarnego (12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00).

PODZIEMIA

10.45–17.00 Laterna Magica w "teatrzyku” podziemnym oraz adapter bajek.
Laterna Magica (Lubelska Trasa Podziemna) – pokaz starych bajek na kliszach, wyświetlanych z latarni czarnoksięskiej nawiązującej do najstarszych i zarazem najprostszych aparatów projekcyjnych, trwający przez cały czas otwarcia trasy. Prezentacji bajek towarzyszyć będzie lektor czytający napisy, niektórym bajkom również podkład muzyczny na żywo.

Adapter bajek (Lubelska Trasa Podziemna) – ze względu na to, że równie ciekawym środkiem przekazu jest bajka dźwiękowa w jednej z zaciemnionych sal podziemi ustawiony zostanie adapter, z którego będzie można odsłuchać bajek z płyt winylowych. Tajemnicze ciemne pomieszczenie będzie elementem stymulującym wyobraźnię słuchaczy.

Wystawa prac pokonkursowych (Lubelska Trasa Podziemna) – W ostatnim korytarzu podziemi prezentowane będą do końca trwania festiwalu Wędrowne Spotkania z Opowieścią (do 12 czerwca) prace konkursowe konkursu czytelniczo-plastycznego pt. "Ulubieni bohaterowie lektur”, który rozpisała Filia nr 9 MBP w Lublinie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna