Festiwale

Międzynarodowy Festiwal Organowy w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 czerwca 2010, 02:43

XIV Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin–Czuby 2010 startuje w środę (30.06) w kościele p.w. Św. Rodziny w Lublinie.

Tegoroczny cykl wakacyjnych koncertów organizowany przez Roberta Grudnia zainauguruje wieczór poetycko-muzyczny "Dobry wieczór, monsieur Chopin”. W koncercie wystąpią Robert Grudzień – organy oraz duet Anna Romantowska i Krzysztof Kolberger – recytacja.

O idei wydarzenia tak pisze aktor: "Oto dzięki magii poezji mamy szansę nie tylko rozkoszowania się muzyką wielkiego kompozytora w niecodziennej wersji na organy, ale również spotkania się z panem Fryderykiem, który jak mówi: »ja przelotem z gwiazdki tej, być na ziemi to mi lżej« i wyśpiewuje całą swoją muzyką tęsknotę do »Kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów nieba«, tęsknotę do tych co mają »tak za tak, nie za nie – bez światłocienia... «".
Kolberger kontynuuje: "Czy nasza rzeczywistość, stan duszy i umysłów, spełniłaby dziś oczekiwania Chopina? Już Wyspiański w »Weselu«, ciągle aktualnym, nie pozostawia żadnych złudzeń. »Chopin, gdyby jeszcze żył, to by pił«. Chopin odchodzi, ale zostawia nam coś bardzo cennego – swoją muzykę”.

Kolberger i Romanowska wybrali, jak twierdzą, to, co najlepsze z poetyckiej twórczości poświęconej Chopinowi. Grudzień zaś dołoży nie tylko chopinowskie dźwięki, ale też pokoncertowe spotkanie z Teodorą Marią Pikułą, autorką rzeźb w Ogrodzie Różańcowym przy kościele.

Cośrodowe koncerty, w większości z muzyką Chopina, będą się odbywały do 29 września. Początek zawsze o godz. 19.

Finał XIV Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin–Czuby 2010 zaplanowano na sobotę 16 października. Tego dnia o godz. 18 odbędzie się Uroczysta Msza Święta z udziałem Chóru i Scholi Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie i organisty Attili Ádáma Hontiego.

Po mszy zacznie się chopinowski koncert, w którym wystąpią Małgorzata Walewska – mezzosopran i Robert Grudzień – organy, fortepian oraz gościnnie Georgij Agratina – fletnia Pana.

Na wszystkie koncerty wstęp wolny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna