Festiwale

Największy muzyczny festiwal w południowo-wschodniej Polsce

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 sierpnia 2009, 20:04

Trzy dni z koncertami, 26 wykonawców, polscy i ukraińscy artyści – 20 sierpnia w Cieszanowie startuje 3. edycja Breakout Festiwal.

To będzie największy muzyczny festiwal w południowo-wschodniej Polsce. Organizatorzy spodziewają się ponad 40 tys. widzów z Polski i Ukrainy. Patronat nad imprezą sprawuje południowa grupa Mediów Regionalnych, do której należy Dziennik Wschodni.

Breakout Festiwal zadebiutował w 2007 roku jako jednodniowa impreza zrealizowana dla uczczenia rzeszowskich legend bluesrockowych – Tadeusza Nalepy i Miry Kubasińskiej. Byli oni filarami kultowego zespołu Breakout.

On był liderem – komponującym, śpiewającym oraz grającym na gitarze i harmonijce ustnej. Ona była wokalistką, jedną z najlepszych w kraju. Śpiewali zwykle oddzielnie. Jego sztandarowymi przebojami były „Kiedy byłem małym chłopcem” i „Oni zaraz przyjdą tu”. Jej największymi hitami były „Gdybyś kochał, hej” i „Poszłabym za tobą”.
Nalepa był przede wszystkim świetnym gitarzystą. Wymyślone i zagrane przez niego riffy w „Gdybyś kochał, hej” i „Oni zaraz przyjdą tu” są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych w historii polskiego rocka.

W ciągu czternastu lat istnienia Breakout nagrał dziesięć albumów. Najciekawsze z nich to „Na drugim brzegu tęczy” (1969), „Blues” (1971), „Ogień” (1973), „Kamienie” (1974) i „NOL” (1975). Grupa oficjalnie istniała do 1982 roku, kiedy to Nalepa rozpoczął karierę solową. Ale parokrotnie była reaktywowana na różne okazje. Marzenia fanów o wznowieniu działalności w złotym składzie ucięła w 2005 roku śmierć Kubasińskiej. W marcu 2007 roku zmarł Nalepa.

Zaledwie trzy miesiące po odejściu wybitnego muzyka jego krajanie zorganizowali w Rzeszowie Breakout Festiwal, poświęcony jego pamięci i pamięci wokalistki. Na imprezie wystąpili Dżem, Perfect, Anita Lipnicka i John Porter, Maciej Maleńczuk, Kasia Kowalska, Ewa Bem, Paweł Kukiz, Artur Gadowski, 1984, Józef Skrzek i Piotr Nalepa. Wszyscy wykonywali utwory kultowego zespołu.

Na miejsce drugiej edycji festiwalu, również jednodniowej, wybrano Cieszanów, piękną miejscowość leżącą na Roztoczu, na granicy województw podkarpackiego i lubelskiego, w połowie drogi z Jarosławia do Tomaszowa Lubelskiego.

Dżem, Homo Twist, Wańka Wstańka, 1984, Kruki, Happysad, Jesus Chrysler Suicide i Rockaway zaprezentowali własny repertuar i po jednej piosence z dorobku kompozytorskiego Tadeusza Nalepy. Cały recital złożony z utworów mistrza wykonał jego syn Piotr z towarzyszeniem zespołu Nie-bo.

Trzecie wydanie imprezy także odbędzie się w Cieszanowie. Będzie aż trzydniowe i międzynarodowe. Po raz pierwszy wystąpią zespoły ukraińskie (Haydamaky i Ot Vinta). Z racji obowiązującej od 1 lipca polsko-ukraińskiej umowy o małym ruchu granicznym, organizatorzy liczą na liczną obecność publiczności zza naszej wschodniej granicy.

Każdy obywatel Ukrainy posiadający ważny paszport będzie mógł wejść na teren festiwalu za darmo. Dla Polaków uczestnictwo w imprezie będzie mało kosztowne. W przedsprzedaży zwyczajny karnet kosztuje 20 zł, a karnet z miejscem na polu namiotowym 25 zł. Bilet na pierwszy dzień to wydatek 6 zł, na drugi 12 zł, na trzeci – 13 zł.

Pierwszy dzień będzie stylistyczną nowością. Wystąpią wykonawcy reggae’owi i okołoreggae’owi – Ras Luta, Bob One, Marika, Junior Stress, Jamal Soundsystem, DJ Bart. Szczególnie ciekawie zapowiada się koncert lublinianina Juniora Stressa, najlepszego obecnie polskiego wokalisty raggamuffinowego.

Drugiego dnia zaprezentują się The Poise Rite, Rockaway, Armia, KSU, Kumka Olik, 1984, Benzyna, Coma, Neonovi i The Black Tapes. Zabrzmi więc rock, punk i zimna fala. Zagrają sławy i obiecujący nowicjusze.

Trzeci dzień będzie należał do The Marians, Voo Voo, Haydamaków, Strachów na Lachy, Big Cyc, Brown, Wańka Wstańka, The Jet-Sons, Kruków i Ot Vinta. A zatem Polska i Ukraina, rock i ska, folkrock i rockabilly, bluesrock i grunge.

I jeszcze dwie dobre wiadomości. Rodziny wybierające się na Breakout Festiwal z dziećmi do 6 roku życia, nie muszą kupować biletów dla swych pociech. Osoby, które przyjadą na motocyklach, będą mogły skorzystać z bezpłatnego parkingu na terenie Miasteczka Festiwalowego.

Więcej informacji na stronie www.breakoutfestiwal.pl.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna