Festiwale

Nałęczów: Cykl koncertów "Sanus Per Artem”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 sierpnia 2010, 11:25

Cztery koncerty złożą się na cykl "Sanus Per Artem”, organizowany w Nałęczowie przez lubelską filharmonię. Start w niedzielę (5.09).

To będzie cykl szczególnie atrakcyjny dla zwolenników instrumentalnej muzyki z XX wieku i miłośników kameralistyki, a także dla wielbicieli gatunków crossoverowych, w których klasyka przeplata się m.in. z jazzem, rockiem i popem.

Najbardziej crossoverowe będą dwa z niedzielnych koncertów, w których wystąpią lubelskie zespoły. 12 września kwartet klarnetowy Claribel zaprezentuje m.in. utwór "Somebody Loves Me” George'a Gershwina, który łączył klasykę z jazzem i bluesem, oraz kompozycję "Beethoven's Fifth Bossa Nova” Terence'a Greavesa, znanego z fuzji klasyczno-latynoskich.

26 września Lubelskie Trio Stroikowe zagra "Suite from »Porgy and Bess«” Gershwina oraz "The Beatles Medley”, czyli wiązankę piosenkowych kompozycji Johna Lennona i Paula McCartneya.

W repertuarach obu koncertów są także dzieła typowo klasyczne z różnych epok. W pierwszym obok uwertury z opery "Cyrulik sewilski” Gioacchiniego Rossiniego (początek XIX wieku) zabrzmią np. "Quatre Danses Polonaises” (polka, kujawiak, dumka, oberek) Aleksandra Tansmana (początek XX wieku).

W drugim koncercie obok Tria h-moll Carla Philippa Emanuela Bacha, mistrza stylu galant z przełomu baroku i klasycyzmu, pojawi się Trio patetyczne d-moll Michaiła Glinki, prekursora stylu narodowego w muzyce rosyjskiej w XIX wieku.

Cykl "Sanus Per Artem” rozpocznie się w najbliższą niedzielę koncertem Kwartetu Aleksandra Tansmana. Białostocki kwartet smyczkowy zaprezentuje utwory Franza Schuberta i Piotra Mossa oraz – oczywiście – swojego patrona.

Na 19 września zaplanowano monograficzny "Wieczór pieśni”, w którym zabrzmią takie wokalno-instrumentalne kompozycje Tadeusza Zygfryda Kasserna, polskiego XX-wiecznego twórcy żydowskiego pochodzenia. Z akompaniamentem fortepianowym Mateusza Lasatowicza z Katowic zaśpiewają wrocławianie Jacek Jaskuła (baryton) i Ewa Jaskuła (sopran).

Początek koncertów o godz. 16.

Miejsce: Sala Balowa Pałacu Małachowskich w Nałęczowie.

Wstęp wolny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna