Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

11 maja 2017 r.
9:52

Noc Kultury 3/4.06.2017: Samba, kokony, balony - program Nocy Kultury

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 2 A A

Wczoraj ogłoszone zostały atrakcje Nocy Kultury zaplanowanej na 3/4 czerwca i skoncentrowanej na Starym Mieście. Jej główną gwiazdą będzie ul. Furmańska, przy Zamku pojawią się tysiące motyli, a na pl. Wolności znowu stanie wieża ciśnień.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przeglądając spis atrakcji można odnieść wrażenie, że w tym roku mniej będzie chodzenia i więcej oglądania. Wizualne atrakcje stanowią znaczną część programu.

Na środku Rynku ognistymi kolorami ma się pokryć Trybunał Koronny. – Ze wszystkich 46 okien będą kipieć niezliczone kolorowe balony, które zostaną podświetlone od środka – mówi Joanna Wawiórka-Kamieniecka, zawiadująca Nocą Kultury.

Naprzeciw, w Bramie Rybnej pojawi się instalacja z żywych roślin. – Dająca wrażenie głębi, mocno barwna, ściągająca uwagę – zapowiada Paweł Adamiec, pod którego okiem powstanie konstrukcja.

Wchodząc w bramę dojdziemy ul. Rybną do wypełnionego kolorową mgłą Zaułku Hartwigów (na zdjęciu próba uzyskania tego efektu). Dalej zobaczyć mamy powietrzne meduzy wiszące nad Kowalską. Skręcając z niej w lewo wejdziemy w Furmańską, która będzie główną gwiazdą Nocy Kultury. Mamy się tu poczuć jak tuż po... stworzeniu świata.

Nad ulicą zawisną kokony ze sznurów i kleju. Inne instalacje tworzy dwoje Francuzów. – To 20 stworzeń między światem ryb i światem ptaków – mówi François Monnet. Szykuje „ryby, rybo-ptaki, ptako-ryby i ptaki”.

Francuzi nie będą jedynymi zagranicznymi artystami. Hiszpanie przywiozą uliczny teatr, Szwajcarzy dadzą przedstawienie inspirowane prawdziwą historią nierozłącznych bliźniaczek, które przestały mówić tworząc własny, sekretny język. A goście z Brazylii przywiozą sambę zapraszając też na darmowe warsztaty w Centrum Kultury (zapisy do 25 maja, taniec@ck.lublin.pl).

Z kolei Niemcy dadzą na pl. Po Farze nietypowy koncert grając na śmietnikach i używając do tego nawet szczotek klozetowych. Tuż obok będzie kolejna nietuzinkowa, bardzo polska impreza: koncert „inspirowany Akademią Pana Kleksa. – Będą kostiumy, bańki mydlane, muzyka z filmów przerobiona w nowatorski sposób – wylicza Rafał Chwała z Warsztatów Kultury.

Jeśli komuś znudzi się patrzenie na kolorowe motyle mające zdobić schody prowadzące do Zamku, może się wybrać na filmy grozy do opuszczonej przez Teatr Andersena sali widowiskowej przy Dominikańskiej. Ten, kto zechce zapuścić się nieco dalej może się wybrać na potańcówkę na Most Kultury, albo na koncert na dachu Tarasów Zamkowych. Zagra tu duet Smolik i Kev Fox oraz warszawska formacja New People odwołująca się m.in. do stylistyki lat 70., w tym disco.
Dominować mają jednak artyści rodem z Lublina. – Noc Kultury ma nam pokazać miasto na nowo – mówi prezydent Krzysztof Żuk.

Na nowo stanąć ma w Lublinie wieża ciśnień, której lokalizację na pl. Wolności upamiętnia ośmiokąt z ciemniejszej kostki brukowej. W tym miejscu na jedną noc wyrosnąć ma osiem ścian wysokich na 22 metry. Instalacja, jak tłumaczą twórcy, ma skłaniać do zadumy nad losem planety. – Kryje się za tym troska o zmiany klimatu – wyjaśnia Robert Zając z Kolektywu kilku.com.

Wieża następnego dnia zniknie, ale pewne pamiątki po Nocy Kultury zostaną na dłużej. Rybne instalacje Francuzów trafią do galerii Gala, a na tylnej ścianie Gimnazjum Śródziemnomorskiego mieszczącego się przy Kowalskiej na stałe zostanie mural „Czułość ryb” według projektu lubartowskiego malarza Rafała Ereta kreującego odrealnione pejzaże.

Lista wydarzeń jest o wiele dłuższa, dokładny program ma być zamieszczony na stronie nockultury.pl. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

Pozostałe informacje

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie
Wybory 2024

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie

W pierwszej turze wyborów jego przewaga nad urzędującym prezydentem sięgnęła 2854 głosów. W drugiej była jeszcze większa. Różnica wyniosła 6035 głosów. O nocy wyborczej, planach na przyszłość, również kadrowych i jego konkurencie rozmawiamy z Rafałem Zwolakiem, zwycięzcą wyborów prezydenckich w Zamościu.

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał niektóre partie mąki migdałowej. Wszystko przez nadmiar aflatoksyn

Bogdanka LUK znowu lepsza od Trefla, europejskie puchary w Lublinie!

Bogdanka LUK znowu lepsza od Trefla, europejskie puchary w Lublinie!

W spotkaniu rewanżowym o piąte miejsce Bogdanka LUK Lublin pokonała Trefl Gdańsk 3:1. Tym samym w przyszłym sezonie będzie reprezentować nasz kraj w Pucharze Challenge.

Jazz w DDK Węglin. Marek Pospieszalski solo
27 kwietnia 2024, 20:00

Jazz w DDK Węglin. Marek Pospieszalski solo

Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Peryferia. Tym razem wystąpi wystąpi saksofonista Marek Pospieszalski. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 27 kwietnia o godzinie 20.00.

Lubelski wieczór w Zgrzycie
27 kwietnia 2024, 20:00

Lubelski wieczór w Zgrzycie

W najbliższą sobotę w Fabryce Kultury Zgrzyt zobaczymy, co ciekawego dzieje się na lubelskiej scenie rockowo – metalowej. Zagrają dwie lubelskie kapele: Slave Keeper i Last Jump oraz gościnnie Iron Head.

Młodzi Raperzy i Raperki poszukiwani

Młodzi Raperzy i Raperki poszukiwani

Tworzysz muzykę a w Twoich żyłach płynie rap? Warsztaty Kultury zapraszają do udziału w konkursie

Przed nami kolejna zimna noc. IMGW wydaje alert dla Lubelszczyzny

Przed nami kolejna zimna noc. IMGW wydaje alert dla Lubelszczyzny

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje alerty meteorologiczne dla całej Polski. Przymrozki nie ominą także województwa lubelskiego.

Strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami

Strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami

Najbliższe 3 miesiące w policyjnym areszcie spędzi 37-letni mieszkaniec powiatu łęczyńskiego, który groził śmiercią swoim sąsiadom, strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami w dzieci. Za popełnione czyny grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Powiat włodawski. Znamy wszystkich wójtów gmin
Wybory 2024

Powiat włodawski. Znamy wszystkich wójtów gmin

Znamy rezultaty niedzielnego głosowania. W gminie Włodawa bez zmian, ale mieszkańcy z gmin Wyryki i Stary Brus postanowili, że ich mała ojczyzna potrzebuje diametralnych zmian.

Tymczasowo strach przechodzić

Tymczasowo strach przechodzić

W miniony czwartek na tymczasowym przejściu dla pieszych przy ulicy Filaretów (w pobliżu dawnej kładki łączącej osiedle Piastowskie i osiedle Mickiewicza) doszło do potrącenia pieszego. Mieszkańcy wspomnianych osiedli zorganizowali dziś, 22 kwietnia, spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele rady miasta, rady dzielnicy oraz kierownik Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością UM Lublin.

Przepis na udaną rozmowę o pracę
galeria

Przepis na udaną rozmowę o pracę

22 kwietnia br. ruszyła kolejna edycja warsztatów Lublin Skills Up. To cykl bezpłatnych spotkań wspierających kompetencje na rynku pracy

Operowali na bijącym sercu. Lubelski szpital pionierem metody w regionie

Operowali na bijącym sercu. Lubelski szpital pionierem metody w regionie

63-letnia pacjentka pomyślnie przeszła operację naprawy dwóch zastawek na pracującym sercu. Lekarze ze szpitala przy ul. Jaczewskiego zastosowali metodę jako pierwsi w województwie.

Puławska rodzina sokołów się powiększyła

Puławska rodzina sokołów się powiększyła

Nie tylko w Lublinie mamy sokolą rodzinę. Na kominie Zakładów Azotowych Puławy wykluły się 4 pisklęta.

Zwarcie Marty Wcisło z Michałem Moskalem. Poszło o kasę z Bogdanki
galeria

Zwarcie Marty Wcisło z Michałem Moskalem. Poszło o kasę z Bogdanki

Posłanka Marta Wcisło posądza były zarząd LW Bogdanka o "ciche" finansowanie kampanii wyborczej Michała Moskala z PiS. Nie odbywało się to bezpośrednio, ale poprzez szeroko płynące darowizny dla OSP, Kół Gospodyń Wiejskich, instytucji kultury z okręgu wyborczego Moskala. Te działania miały mu ułatwić uzyskanie mandatu w ostatnich wyborach do parlamentu. Moskal zaprzecza i życzy Marcie Wcisło, aby przekazywała strażakom-ochotnikom, gospodyniom wiejskim jeszcze większe kwoty, niż on w 2023 roku.

Gigainwestycja w Małaszewiczach. Więcej pytań niż odpowiedzi

Gigainwestycja w Małaszewiczach. Więcej pytań niż odpowiedzi

Nie wiadomo, kiedy ruszy rozbudowa portu przeładunkowego w Małaszewiczach. Jeszcze przed wyborami samorządowymi politycy PiS i PSL prześcigali się na deklaracje w sprawie tej epokowej inwestycji. Tymczasem, ministerstwo infrastruktury odpowiada, że harmonogram się opóźni.

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna