Festiwale

Okołorockowe atrakcje festiwalu Electric Nights

  Edytuj ten wpis

Out Of Tune, Lachowicz, The Car Is On Fire, Renton i 10 innych artystów zagra na piątkowo-sobotnim (8–9.10) festiwalu w Lublinie.

Co łączy Out Of Tune, Lachowicza, The Car Is On Fire i Renton oraz Na Tak, Gafyna Daviesa, Londyn, NeLL, Plug & Play, The Spouds, Popkulturę, Crab Invasion i Microexpressions? Na pewno nie miasto, z którego pochodzą, a nawet nie narodowość. Davies jest Walijczykiem, a reszta to Polacy z różnych miast.

Może to reprezentanci jednego pokolenia? Nie. Są tu i dwudziestolatki, i trzydziestolatki, i czterdziestolatki. Np. liderzy lubelskiej grupy Na Tak to muzyczni weterani. Przedstawiciele jednej płci? Fakt, że przeważają faceci, ale są i panie – np. w grupie Popkultura śpiewa Karina Mirowska.

Czy łączy ich wydawnicza niezależność? Też nie. Niektórzy radzą sobie w tej materii sami, inni są związani z niewielkimi firmami. Ale albumy The Car Is On Fire i Out Of Tune publikuje polski oddział jednego z czterech światowych gigantów fonograficznych.

Patrząc na tę wyliczankę i słuchając piosenek wyliczonych można by było napisać, że łączy ich zapatrzenie i zasłuchanie w język angielski. Ale jednak nie wszyscy mają miana anglojęzyczne, a przeczytanie nazwiska Lachowicz wymagałoby od Brytyjczyka czy Amerykanina akrobacji językowej. Nie wszyscy też, choć większość, śpiewają po angielsku.

Pewnie wszyscy grają podobną muzykę? Grają elektrycznie i zwykle okołorockowo, ale wiele ich różni. Grupy Renton i Londyn wykonują prostego, melodyjnego pop rocka. Kapela The Car Is On Fire prezentuje rocka niebanalnie przyprawionego elektroniką i dęciakami. Crab Invasion udanie żeni gitarową hałaśliwość z wokalną klimatycznością i na odwrót. Nowe nagranie zapowiadające drugi longplay formacji Out Of Tune, znanej wcześniej z fuzji funku, electro i punku, to odświeżający eksperyment elektroniczny.

Warto napisać, czego wymienieni na początku artyści nie wykonują. Np. nie zamęczają słuchaczy rozciągniętymi w czasie, wydumanymi, utworami. Raczej unikają długich solówek. Nie próbują brzmieć jak orkiestra symfoniczna. W większości przypadków nie epatują mistycznymi klimatami i patosem. Są alternatywą dla tak lubianego w Polsce rocka progresywnego.

Może dlatego pierwsza odsłona dwuczęściowego festiwalu Electric Nights nazywa się Alternative Stage. Drugą odsłoną będzie Progressive Stage, którą zaplanowano na 12–13 listopada. Wtedy wystąpią m.in. Strawberry Fields, Quidam, Acute Mind, Mr Gil i Believe.

A tymczasem polecamy dwudniowe spotkanie w Chatce Żaka z okołorockową muzyką – rozmaitą stylistycznie, zwykle ciekawą i inspirującą. Początek koncertowania każdego dnia o godz. 16.30.

Program

8.10.2010 (piątek)
14.30: Projekcja filmowa (Mała Scena): Generacja CKOD
Koncerty (sala widowiskowa):
16.30: Na Tak
17.15: Gafyn Davies
18.00: Londyn
18.45: NeLL
19.45: Out Of Tune
21.00: Plug & Play
22.15: Cool Kids Of Death
Prowadzenie – Piotr Stelmach (Trójka)
Afterparty: Party Animal/Jick Magger

9.10.2010 (sobota)
14.30: Projekcja filmowa (Mała Scena): Lou Reed. Berlin
Koncerty (sala widowiskowa):
16.30: The Spouds
17.15: Popkultura
18.00: Crab Invasion
18.45: Microexpressions
19.45: Renton
21.00: Lachowicz
22.15: The Car Is On Fire
Prowadzenie – Piotr Stelmach (Trójka)
Afterparty: Śmierć Disko Sound(s)

Ponadto:
Występ Człowieka Ziemi (09.10.2010, godz. 19 – foyer)
Wystawa grafik Basi Sygacz (Czarne Foyer)

Bilety
Karnety dwudniowe:
miejsca stojące (płyta) – 40 zł
miejsca siedzące parter – 50 zł
miejsca siedzące balkon – 60 zł
W dniu koncertu będą do nabycia bilety jednodniowe (pod warunkiem, że zostaną wolne miejsca) w cenach odpowiednio:
miejsca stojące (płyta) – 25 zł
miejsca siedzące parter – 35 zł
miejsca siedzące balkon – 45 zł
Bilet jednodniowy na imprezy towarzyszące w cenie 5 zł
Do kupienia w sieci Ticketpro i w Chatce Żaka.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna