Festiwale

Pardes Festival. Śladem kazimierskich Żydów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 sierpnia 2014, 12:46

We wtorek 19 sierpnia rozpoczyna się następny festiwal w Kazimierzu. Tym razem będzie to druga edycja wydarzenia Pardes Festival - spotkania z kulturą żydowską.

Impreza nawiązuje do wielokulturowego dziedzictwa Kazimierza Dolnego. W programie do 23 sierpnia będą interdyscyplinarne wydarzenia kulturalne z prezentacjami multimedialnymi poświęconymi twórcom żydowskim, wystawy fotograficzne, filmy, spacery tematyczne po kolekcji Muzeum Nadwiślańskiego, koncerty w synagodze.

W programie są także spotkania poświęcone historii Kazimierza Dolnego i słynnej kazimierskiej polsko-żydowskiej kolonii artystycznej oraz twórczości urodzonego w Kazimierzu żydowskiego malarza Chaima Goldberga.

Z okazji Roku Oskara Kolberga będą dwa wydarzenia: prezentacja multimedialna poświęcona wątkom żydowskim w jego dziele oraz na finał festiwalu (23 sierpnia) w synagodze koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu Kapeli Brodów.

W piątek (22 sierpnia) spotkanie z kulturą romską "Jadą Cyganie wielu wozami…”. Będą spotkania ze sztuką artystów romskich, rozmowę z kulturoznawczynią Agnieszką Caban, redaktorką naczelną "Kwartalnika romskiego”, minispektakl teatralny oparty na motywach baśni romskich. Także rozmowa z Elżbietą Ficowską i czytanie prozy Jerzego Ficowskiego w Willi Ima. Ukoronowaniem dnia romskiego na Pardes Festival będzie koncert słynnego zespołu Çaci Vorba w kazimierskiej Synagodze.

Ostatniego dnia festiwalu (23 sierpnia), w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki blok tematyczny poświęcony Zagładzie w kontekście regionalnym i europejskim. Organizatorzy festiwalu zaprosili wybitnych znawców problematyki z prezentacjami multimedialnymi. A potem wspólnie z Joanną Krauze z Fundacji "Nomem omen” odbędzie się spacer śladami cmentarzy żydowskich w Kazimierzu Dolnym.

Wieczorem (23 sierpnia) na tarasie Willi Ima posmakujemy kuchni żydowskiej. Nie zabraknie karpia po żydowsku, bo karp to tegoroczny leitmotiv graficzny festiwalu.

Bilety na Pardes Festival

Rezerwacja i sprzedaż biletów w Centrum Informacji Turystycznej (Rynek 27, tel. 81 88-10-709) w dniu koncertu w synagodze. Uczta kulinarna w Willi Ima - degustacja 12 zł (ul. Czerniawy 33, tel. 798-041-365). Wstęp na wszystkie spotkania bezpłatny. Bilety na koncert Caci Vorba bezpłatne (obowiązuje wejściówka), bilet na koncert Kapeli Brodów 35 zł.

Muzeum na kółkach

W trakcie trwania Pardes Festival, w dniach 19-21 sierpnia, Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza do Kazimierza na interaktywną wystawę Muzeum na kółkach.

Projekt ma na celu przypomnieć o współistnieniu społeczności polskiej i żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat. Przez wieki Polska była najważniejszym ośrodkiem żydowskiego życia umysłowego, religijnego i kulturalnego. Żydzi stanowili 1/10 ludności Polski.

Kazimierz Dolny to ważny punkt na mapie żydowskiego dziedzictwa Polski. Osadnictwo żydowskie w mieście sięga prawdopodobnie czasów wczesnośredniowiecznych, być może nawet początku XI w. Dzielnica żydowska w Kazimierzu zwana Na Tyłach, rozwijała się wokół odrębnego placu targowego (Małego Rynku) oraz wzdłuż ulicy Lubelskiej, rozciągając się na południowy wschód od rynku głównego. Jej zabudowa - inaczej niż w części chrześcijańskiej - miała w głównej mierze charakter drewniany. Prawdopodobnie około poł. XVI w. powstała w Kazimierzu pierwsza drewniana bożnica, która w 1567 r. została zniszczona na skutek pożaru. W momencie wybuchu II wojny światowej Żydzi stanowili ponad 60 proc. wszystkich mieszkańców miasta.

Podczas trwania wystawy w Kazimierzu będzie można zapoznać się z przedwojennymi planami i mapami odwiedzanych miast oraz barwną historią społeczności żydowskiej. Na interaktywnej makiecie typowej żydowskiej miejscowości ukazana zostanie rola najważniejszych miejsc m.in.: synagogi, mykwy, cmentarza. Odwiedzający zapoznają się też z językami, którymi posługiwali się polscy Żydzi.

Wystawa mobilna Muzeum na kółkach zaprasza widzów do interakcji, dzielenia się własnymi wspomnieniami oraz odkrywania zapomnianego dziedzictwa. Ekspozycji towarzyszyć będzie szereg działań edukacyjnych i kulturalnych. Zwiedzanie wystawy i udział w zajęciach prowadzonych przez animatorów są bezpłatne.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Kazimierz Dolny Pardes Festival
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna