Festiwale

Paweł Kukiz na festiwalu polskiej żywności w Zamościu

Autor: ask

I Festiwal Zdrowej Żywności wolnej od GMO - bezpośrednio od rolnika odbędzie się w niedzielę 9 października na Rynku Wielkim w Zamościu. Początek imprezy o godz. 10.

• Skąd pomysł na Festiwal?

Adrian Biszkont, jeden z organizatorów przedsięwzięcia: – Festiwal Zdrowej Żywności organizuje Stowarzyszenie Rolników i Konsumentów „Kukiz’15”, które będzie reprezentowane przez: Jarosława Sachajko, Pawła Kukiza, Agnieszkę Ścigaj i Marka Jakubiaka. Będzie to doskonała okazja do poznania oferty lokalnych producentów oraz przypomnienia sobie smaków dzieciństwa – zdrowej i nieprzetworzonej żywności.

• Brakuje nam jej?

– Moim zdaniem zdecydowanie tak. Wystarczy wejść do jednego z większych sklepów, aby się o tym przekonać; wystarczy przeczytać skład produktu, np. ile procent mięsa jest w wędlinie... i okazuje się, że ok. 50 procent to mięso a reszta to niestety "inne" dodatki czyli tak zwane identyczne z naturalnym. Teraz tak jest, a co będzie po wprowadzeniu umów TTIP oraz CETA? Tego nie wiem ani ja, ani Pani, dlaczego? Bo rozmowy dotyczące między innymi rolnictwa i żywności prowadzone są za plecami obywateli i objęte klauzulą tajności.

• Czy GMO jest dużym zagrożeniem?

– Społeczeństwo jest coraz bardziej świadome tego, że to co jemy wpływa na nasz zdrowie. To co spożywamy jest nawet ważniejsze od medycyny, gdyż zdrowo odżywiony organizm nie choruje. Wiele osób wie, że wpływ GMO na organizm ludzki nie jest do końca zbadany i nie jest wiadome jaki skutek w długofalowej perspektywie będzie miało spożywanie żywności modyfikowanej genetycznie. Chcemy mieć po prostu prawo do kupowania tego, co nie zawiera chemii i nie jest sztucznie wyprodukowane.

• Jakie imprezy towarzyszyć będą festiwalowi?

– 9 października od godz. 12 do 17:30 na scenie głównej na Rynku Wielkim odbywać będą się panele dyskusyjne: „Przedsiębiorczość na wsi czyli jak wykorzystać potencjał wsi”, „Ekologiczne uprawy – blaski i cienie”, „Produkt Tradycyjny czyli kulinarny powrót do korzeni” i „Żywność modyfikowana genetycznie (GMO) szansa czy zagrożenie dla polskiego rolnictwa?”. Jesteśmy również przygotowani na złe warunki pogodowe - jeżeli będzie padał deszcz dyskusje zostaną przeniesione do budynku Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu mieszczącej się przy ulicy Akademickiej 4. Mamy jednak nadzieję, że wszystko będzie po naszej
myśli.

Zwieńczeniem Festiwalu będzie koncert Szalom Chełm oraz zespołu Rdza. Gwiazdą wieczoru I Festiwalu Zdrowej Żywności w Zamościu będzie Paweł Kukiz. Dodatkowo w przerwach pomiędzy poszczególnymi panelami wystąpią zespoły ludowe: zespół „Ogrodniczki” działający przy Kole Gospodyń Wiejskich w Łabuńkach oraz Orkiestra Dęta z Sitna. Dla najmniejszych uczestników Festiwalu dostępna będzie fotobudka oraz duża, dmuchana zjeżdżalnia. W trakcie imprezy wolontariusze będą zbierać pieniądze na rzecz Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach koło Zamościa.

• Ale festiwal to także jedzenie.

– Oprócz pasjonujących dyskusji na temat żywienia i ekologicznej produkcji, odbędą się pokazy wyrobu sera, chleba oraz prezentacje gospodarstw ekologicznych. Żywność dobrej jakości jest podstawą zdrowia całego narodu, a sposób jej produkcji zapewnia wolność od korporacji i strategiczne bezpieczeństwo żywnościowe kraju. Polacy chcą mieć łatwy dostęp do takiej żywności od polskich rolników.

Czytaj więcej o: Zamość paweł kukiz
Kuk
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Kuk
Kuk (10 października 2016 o 00:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kukiz jak Kukiz, ale lubię jego ludzi. 
Rozwiń
Gość
Gość (9 października 2016 o 19:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bo co? Bo prawdę mówi i nie bierze z budżetu forsy na partie polityczną? Jako jedyny?
Rozwiń
Gość
Gość (9 października 2016 o 12:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wygwizdac dziada!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna